BEZPIECZEŃSTWO. Jakość powietrza w mieście i w ogóle w powiecie budzi zainteresowanie od dawna, ale bodaj szczególnie w ostatnich latach, gdy o problemie smogu mówi się niemal na okrągło. Tymczasem w naszym powiecie nie ma stałej stacji, która prowadziłaby badania tego rodzaju
Choć są w powiecie pojedyncze działające mierniki jakości powietrza, to profesjonalnej placówki, która tę jakość bada, nie ma.
– Tak się składa, że na państwa terenie nie ma stacji monitoringu powietrza. Dlatego żeby ocenić stan powietrza na terenie powiatu, posługujemy się metodami modelowania, czyli bierzemy pod uwagę wyniki z najbliższych stacji i na tej podstawie próbujemy określić jakość powietrza u państwa – informował radę powiatu podczas ostatniej sesji Mariusz Ślęzański z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Pomiary dokonywane w punktach odległych o kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów od powiatu mogą co prawda dać pojęcie o stanie powietrza w całym regionie, więc i u nas, ale nie są w stanie uwzględnić precyzyjnie czynników wpływających na jego jakość lokalnie. A informacja o tym, że średnio w regionie powietrze jest w danym okresie roku, dajmy na to, dobrej jakości – niekoniecznie musi odpowiadać faktycznemu stanowi w danym momencie na przykład w Kłobucku. Badania na naszym terenie były prowadzone przy pomocy mobilnej stacji pomiarowej – bo jedna taka jest w naszym województwie. Wówczas udało się zbadać dokładnie stan powietrza w okresie zimowym niemal w samym geograficznym środku powiatu, bo w Wilkowiecku. Są też plany, by w nieodległej przyszłości w taki dokładny sposób przebadać też powietrze w Kłobucku.
– Obiecuję, że jak się uda, to jeszcze w tym roku, albo na początku roku przyszłego postawimy ten ambulans badawczy w Kłobucku. Bo chcemy wiedzieć, jaki jest stan powietrza konkretnie w Kłobucku. Na przykładzie Wilkowiecka wiemy już nieco więcej, jak jest na wsi w tym powiecie – zapowiedział Ślęzański. Każdy chyba ma dobrze w pamięci snujące się nad miastem dymy, w zasadzie stale obecne w sezonie grzewczym. Dokładne pomiary WIOŚ mogłyby potwierdzić skalę zagrożeń dla zdrowia, które wynikają z jakości zimowego powietrza w naszym mieście.
– Mają państwo tutaj system mierników. Zobaczymy więc, jak się te pomiary będą mieć do przeprowadzonych przez nas. Obiecuję, że ten ambulans u państwa stanie. I zwrócę się do urzędu miasta o pomoc w znalezieniu najlepszej dla niego lokalizacji – powiedział przedstawiciel WIOŚ. – O tym, że warto w Kłobucku zbadać środowisko, zwłaszcza stan powietrza, wiem z artykułu z „Gazety Kłobuckiej”, zatytułowanego „Czarne chmury nad Kłobuckiem”. Artykuł ten utwierdził mnie tylko w przekonaniu, że nie tylko warto, ale wręcz trzeba postawić w Kłobucku nasz ambulans – dodał. Cały czas mowa o mobilnym laboratorium badawczym. Ale czy to jedyne dla nas wyjście?
– Czy jest możliwe, żeby na naszym terenie powstała też taka stała stacja pomiarowa? – pytał przewodniczący Zbigniew Pilśniak.
Na razie wiadomo, że idą zmiany organizacyjne w inspekcji środowiska. Czy w ramach takich zmian będzie też więcej pieniędzy, a więc i możliwości prowadzenia badań – to się okaże.
– Jeśli będzie taka możliwość, będę bardzo chciał, żeby Kłobuck taką stację dostał – odparł Ślęzański, zastrzegając przy tym, że decyzja nie należy do niego – choć on sam będzie takie rozwiązanie w ramach własnych służbowych kompetencji popierał.
Możliwe, że jeśli najpierw stanie na naszym terenie ambulans pomiarowy, a wyniki, które uzyska, wykażą zły stan powietrza w mieście – wydaje się, że w sezonie grzewczym to wielce prawdopodobne – to potrzeba umieszczenia właśnie u nas stałej stacji badawczej stanie się tym bardziej pilna i dostrzegana przez osoby mające tu stosowną moc decyzyjną. Przy dokładnych pomiarach może się okazać, czy faktycznie jesteśmy zielonym wierzchołkiem Śląska, czy też jesteśmy nim bardziej z nazwy i chęci – a stan powietrza wcale nas do takiego miana nie kwalifikuje.
Facebook
YouTube
RSS