Powiat, klasa okręgowa

Wiosenny falstart Liswarty i Olimpii

W gminnych derbach prowadzący w częstochowskiej okręgówce Znicz Kłobuck 2:0 (1:0) pokonał Pogoń Kamyk, która tanio skóry nie sprzedała.
©Stanisław Wrzesiński

PIŁKA NOŻNA. W sobotnich gminnych derbach Znicz Kłobuck, zdecydowany lider częstochowskiej okręgówki, po bramkach dwóch swoich najlepszych snajperów, Kamila Wojtyry i Macieja Wolskiego (z karnego), 2:0 (1:0) pokonał walczącą bez kompleksów Pogoń Kamyk

W Zniczu zadebiutował pozyskany z częstochowskiej Skry klubowy wychowanek, 19-letni Kacper Wierus. Natomiast w Pogoni od pierwszej minuty grał 25-letni Ukrainiec Ihor Hrebeniuk, znany dotychczas z halowych rozgrywek kłobuckiej ALHPN, a w drugiej połowie pojawili się dwaj 17-latkowie, Filip Ziomek i Szymon Mendak, również pozyskani z Rakowa II Częstochowa. Zorganizowana i dopingująca przez całe spotkania grupa kibiców Znicza wywiesiła baner o wymownej treści „Ostatnia prosta”, nawiązujący do głównego celu podopiecznych Tomasza Juszczyka, czyli IV-ligowego awansu.

Cichym bohaterem wygranego 4:2 (4:1) spotkania trzeciego w tabeli Amatora Golce z MLKS Woźniki był zdobywca dwóch bramek, Grzegorz Kędzierski. Dwie kolejne strzelili Patryk Chajduś i Michał Wróblewski. Goście odpowiedzieli jedynie celnymi strzałami Krzysztofa Kowalskiego i Bastiana Harwiga w 90. minucie. W Amatorze ponownie zobaczyliśmy Jacka Rokosę, powracającego z wypożyczenia z częstochowskiej Victorii Kamila Skowronka, a na ławce rezerwowych zasiadł Bartłomiej Kos (ostatnio Stradom). Kontuzjowani są podstawowi zawodnicy – Dawid Gierczak i Jakub Ignatowicz.

Niespodzianką wiosennej inauguracji była porażka 1:3 (0:2) czwartej w tabeli Liswarty Krzepice z Unią Kalety oraz wysokość przegranej – 1:6 (0:3) – Olimpii Truskolasy z sąsiadującą w tabeli nieobliczalną Wartą Mstów. Dla Liswarty honorowego gola strzelił Łukasz Kilan, a w drugiej połowie, przy wyniku 0:2, karnego nie wykorzystał (poprzeczka) Mateusz Spaczyński. Dla Unii bramki zdobyli Kamil Pilarski, Mateusz Nojman i Damian Zuber. W Truskolasach dla Olimpii, grającej od 58. minuty w osłabieniu (czerwona kartka Andrzeja Bogusa), honorowego, a zarazem 26. gola w rozgrywkach zdobył Dawid Wojtyra. Natomiast Dawida Tyklewicza, a po przerwie Roberta Toporka pokonali Michał Kowalczyk (trzykrotnie), doświadczony Andrzej Bogucki (dwukrotnie) oraz Maciej Niezabitowski. Po tej porażce Olimpia spadła na 15., spadkowe miejsce w częstochowskiej okręgówce.

W niedzielnym spotkaniu, kończącym XVIII kolejkę, wicelider z Panek 3:1 (1:1) zwyciężył zajmującego piątą pozycję Piasta Przyrów. Dla gospodarzy, w którego barwach w końcówce zadebiutował niespełna 16-letni Bartosz Piechel, bramki strzelali Jakub Koza, Krzysztof Pietrzykowski – pozyskany z Olimpii Huta Stara król strzelców grupy II A-klasy częstochowskiej poprzedniego sezonu – oraz Tomasz Pasieka (z karnego). Piast odpowiedział tuż przed przerwą wyrównującym trafieniem grającego trenera, Tomasza Walioszczyka.

Zakończone remisem 2:2 (0:1) spotkanie pomiędzy Stradomiem a lubliniecką Spartą zostanie przez Wydział Rozgrywek Podokręgu Częstochowa zweryfi kowane jako walkower dla gospodarzy z powodu gry nieuprawnionego zawodnika (czwarta żółta kartka) w zespole gości. Po XVIII kolejce w klasyfi kacji strzelców z dorobkiem 26 bramek prowadzą Dawid Wojtyra (Olimpia) i Maciej Wolski (Znicz), wyprzedzając zdobywcę 25 goli, Kamila Wojtyrę (Znicz).

Pozostałe wyniki (XVIII kolejka)

Olimpia Huta Stara-Orzeł Psary/Babienica 1:0 (Kamil Zasępa), Orzeł Kiedrzyn-Warta Kamieńskie Młyny 1:0 (Sebastian Lachowski), GLKS Gmina Kłomnice-Lotnik Kościelec 2:1 (Jacek Kiebdaj, Bartłomiej Szymczyk; Sebastian Kaniowski), KS Stradom Częstochowa-Sparta Lubliniec 3:0 (vo).

XIX kolejka (16.03., 15.30): Znicz-Mstów, Pogoń-Kłomnice, Kiedrzyn (boisko w Cz-wie, ul. Starzyńskiego)-Amator, Sparta-Panki, Orzeł-Liswarta, Piast-Olimpia, Stradom-Kamieńskie Młyny, Unia-Woźniki Lotnik-Huta Stara.