PROBLEM. Kłobucki cmentarz jest w zasadzie za miastem, dojście jest dość długie i po zmroku możne być mało przyjemne. Mają się tu pojawić latarnie. Na sesji zaś dyskutowano, czy warto je w tym miejscu budować
Ogłoszono przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo- kosztorysowej dla oświetlenia drogi do cmentarza, przejścia dla pieszych i parkingu przy cmentarzu w Kłobucku – poinformował na ostatniej sesji burmistrz Jerzy Zakrzewski. Przestrzeń pomiędzy miastem i cmentarzem oświetlenia nie posiada. Po zmroku jest tu więc już ciemno. Ale ta oczywista sprawa nie wyczerpuje tematu. Do koncepcji budowy oświetlenia w tym miejscu miasta odniósł się już na sesji jeden z radnych. – Rozumiem, że w przypadku tego projektu nie chodzi o ulicę Cielebana. Chodzi o tę drogę równolegle wzdłuż „krajówki”. Powiem jedną rzecz: jeżeli chodzi o przejście dla pieszych, parking przy cmentarzu, to jak najbardziej. Ale co jest pomysłem, jeżeli chodzi o oświetlenie? Bo w moim odczuciu ta droga jest po zmroku użytkowana, no… w okolicach pierwszego listopada przez te dwa-trzy dni – uważa Tomasz Wałęga.
Radny, wychodząc z założenia, że oświetlenie uliczne jest tu potrzebne tak rzadko, zastanawia się, czy jego budowa ma związek z jakimiś planami rozwijania innej działalności „nocnej” w tej części miasta. – Staram się reagować na postulaty i wnioski mieszkańców. Wniosek [w sprawie tego oświetlenia – dop. red.] pojawił się na zebraniu mieszkańców wiele lat temu i czekał na swoją realizację – wyjaśnił burmistrz. Jerzy Zakrzewski wskazał też, jaka argumentacja stoi za realizacją oświetlenia właśnie przy drodze pomiędzy cmentarzem a zabudową miasta. Wniosek w tej sprawie składały osoby starsze. – Osoby te odwiedzają swoich bliskich na grobach nie tylko w Święto Zmarłych. Praktycznie są tam na cmentarzu raz w tygodniu czy częściej. W porach jesiennych szarówka i zmrok zapada bardzo szybko. Jednak ta alejka, którą chodzą czy jeżdżą rowerami mieszkańcy, jest bardzo ciemna. Tam nie da się przejechać – wyjaśniał na sesji burmistrz. Te okoliczności sprawiają, że burmistrz uważa wniosek za zasadny – i stąd zamiar jego realizacji. Aleja, jak uważa Zakrzewski, może służyć nie tylko do tego, aby chodzić na cmentarz. Może mieć też charakter alei spacerowej. Po doświetleniu i do tego będzie się lepiej nadawała. – Postulaty były, wielu mieszkańców prosiło, osiedle przeznaczyło na ten cel jakąś część środków, Osoby, które nie korzystają, może patrzą na to sceptycznie. Ale ja też rozumiem te osoby, które chcą odwiedzać bliskich i robią to bardzo często – dodał Zakrzewski. (jar)
Facebook
YouTube
RSS