Rębielice Szlacheckie

Planują zmniejszenie szkoły

Po zmianie szkoła zaczęłaby działać jako 3-klasowa (z oddziałem przedszkolnym) od przyszłego roku szkolnego.
Planują zmniejszenie szkoły

PROBLEM. W poniedziałek komisje stałe lipskiej rady gminy pochylą się nad projektem uchwały w sprawie obniżenia stopnia organizacyjnego szkoły w Rębielicach Szlacheckich. Chodzi tu o zamianę szkoły 8-klasowej na 3-klasową

Po zmianie szkoła zaczęłaby działać jako 3-klasowa (z oddziałem przedszkolnym) od przyszłego roku szkolnego. Uczniowie starszych klas dalej uczyliby się w szkole w Lipiu. Projekt uchwały uzupełniono o bardzo szerokie uzasadnienie. Jakie argumenty się w nim znalazły?
Przede wszystkim wskazano na małą liczbę uczniów placówki w Rębielicach i wynikające z tego wysokie koszty utrzymania kilkuosobowych ledwie klas. Podaje się też jako argument negatywną opinię większości mieszkańców gminy w sprawie utrzymywania szkoły 8-klasowej w takich właśnie okolicznościach.
Takie czasy
Demografia jest nieubłagana. Dzieci rzeczywiście jest mało. W tym roku w klasach od 1-8 w sumie 55. W wieku klasy czwartej nie ma ani jednego ucznia. Trzecioklasistów jest trójka. W klasach 5-6 jest po 13 uczniów, ale gdy oba te roczniki opuszczą Rębielice, w kolejnych latach liczba uczniów w rocznikach będzie zawsze jednocyfrowa. Czasem będzie to jedno dziecko w klasie.
Mała liczba uczniów wymusza łączenie klas. Wtedy podczas jednej lekcji nauczyciel ma w klasie dwa roczniki uczniów. Połowę czasu realizuje jeden temat z jednym rocznikiem, połowę – drugi temat, zupełnie inny, z drugim rocznikiem. Doświadczony nauczyciel daje radę. Ale liczby nie kłamią. Łączony rocznik to nie 45 minut lekcji poświęcone klasie, a połowa tego czasu. To musi mieć wpływ na jakość nauczania.
Co więcej, klasy po kilka osób nie rozwijają tak dobrze umiejętności społecznych uczniów. Gorzej pozycjonują ich w zasadzie na całe późniejsze życie.
A koszty? Mało uczniów to wysokie koszty. W Rębielicach to ponad 12 tys. zł na jednego. W Lindowie, Lipiu i Parzymiechach – około 8,5-9,5 tys. zł. To wyższa cena za gorsze w praktyce warunki.
Społeczna rola szkoły
W poprzednich latach był zamiar likwidacji szkoły w Rębielicach. Wywołał ostry protest rodziców ówczesnych uczniów. Podkreślano, że jest to szkoła przede wszystkim bliska. Że ich dzieci nie muszą korzystać z dowozów – stresujących zwłaszcza dla maluchów. Zwracano też uwagę, że szkoła to dla Rębielic główna samorządowa instytucja. A sam budynek to miejsce spotkań.
Obecny projekt uchwały nie mówi o likwidacji placówki, a o jej zmianie. To wyjście naprzeciw części oczekiwań wcześniej podnoszonych przez rodziców. Szkoła nadal będzie – więc będzie też spełniać funkcje społeczne. A najmłodsze dzieci nadal będą się uczyć na miejscu, bez dojazdów do Lipia.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rębielice Szlacheckie

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Rębielice Szlacheckie

Jechał, choć miał dożywotni zakaz

Jarosław Jędrysiak29 maja 2021

Sołtys zrezygnował

Jarosław Jędrysiak22 marca 2020

Zamknięcie szkoły w telewizji

Jarosław Jędrysiak9 grudnia 2019

Nadzór budowlany zamknął szkołę

Jarosław Jędrysiak1 grudnia 2019

Co ważne dla zdrowia

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2018

Dwie dekady po szkole

Jarosław Jędrysiak11 września 2017