Rębielice Szlacheckie

Zamknięcie szkoły w telewizji

W rozmowie ze stacjami telewizyjnymi wójt Bożena Wieloch mówiła, że wydatki gminy Lipie na oświatę wzrosły dwukrotnie. JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Zamknięcie szkoły w telewizji

OŚWIATA. Zamknięcie szkoły w Rębielicach Szlacheckich w wyniku decyzji inspektora nadzoru budowlanego wywołało zainteresowanie ogólnopolskich mediów i polityków. Informację o tej decyzji podawaliśmy już przed tygodniem

Problemy z instalacją elektryczną spowodowały wydanie decyzji nadzoru budowlanego w sprawie zamknięcia gmachu szkoły w Rębielicach Szlacheckich. Spowodowało to wzrost napięć na linii gmina – rodzice, bo praktycznie zbiegło się w czasie z zapowiadaną reorganizacją szkoły. Zbieżność ta, jak się dowiedzieliśmy, została przez niektórych rodziców uznana za nieprzypadkową. Nawet jeśli trudno wprost tego dowieść – bo zły stan instalacji elektrycznej nie mógł powstać od ręki i „na żądanie”. Tak czy inaczej rodzice obwiniają władze gminy. Władze gminy – zbyt skromne finansowanie oświaty gminnej przez państwo.
Przedstawiciele lokalnej społeczności podkreślali już wcześniej, że szkoła w takiej niedużej wsi to nie tylko placówka oświatowa, ale jedyna licząca się społecznie instytucja. Teraz, w związku z nakazanym zamknięciem budynku, ogólnopolskim telewizjom mówiono o tym, że wiele dzieci informację o zamknięciu ich szkoły przyjęło z płaczem. Czeka je wymuszony okolicznościami dojazd do szkoły w Lipiu. Taka nagła zmiana dla młodych osób musi być emocjonalnie i praktycznie trudna. Zwłaszcza dla tych najmłodszych, dla kilkulatków.
W sytuacji, gdy są zastrzeżenia do bezpieczeństwa starej, aluminiowej instalacji elektrycznej, nikt odpowiedzialnie nie zdecyduje się na wpuszczenie dzieci do takiego budynku i na prowadzenie tam lekcji. Nawet jeśli tak zwany chłopski rozum podpowiada, że skoro nic się nie stało przez tyle lat, to nie stanie się i teraz – skoro ryzyko jest już znane i stwierdzone, dzieci do szkoły nie wpuszczą. Tak się postępuje wszędzie.
Instalację trzeba by wyremontować. Skądinąd wiadomo jednak, że brakuje na to środków. Gminy, także te w powiecie, dostały ostatnio po kieszeni w zakresie oświaty. Pisaliśmy już, że w kilku z nich liczono, ile dołożą do podwyżek, które rząd dał de facto częściowo z kieszeni gmin. W rozmowie ze stacjami telewizyjnymi wójt Bożena Wieloch mówiła, że wydatki gminy Lipie na oświatę wzrosły dwukrotnie. Pilny remont wymagałby więc jakiegoś wsparcia finansowego. Czy zainteresowanie posłów, tak jak zainteresowanie telewizji, przyspieszy uzyskanie takiego wsparcia? Czekamy na kolejne konkretne informacje ważne dla mieszkańców Rębielic.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rębielice Szlacheckie

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Rębielice Szlacheckie

Jechał, choć miał dożywotni zakaz

Jarosław Jędrysiak29 maja 2021

Sołtys zrezygnował

Jarosław Jędrysiak22 marca 2020

Nadzór budowlany zamknął szkołę

Jarosław Jędrysiak1 grudnia 2019

Planują zmniejszenie szkoły

Jarosław Jędrysiak20 listopada 2019

Co ważne dla zdrowia

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2018

Dwie dekady po szkole

Jarosław Jędrysiak11 września 2017