Powiat

Oszuści znów dzwonią

Seniorzy znów odbierają telefony od oszustów podających się za bliskich krewnych. Oczekują przekazania łapówki „na załatwienie” sprawy śmiertelnego wypadku. Ale mogą też modyfikować historię, przy której pomocy próbują wyłudzić pieniądze.
Oszuści znów dzwonią

UWAGA. Na terenie naszego powiatu znów odnotowano kilkanaście prób oszustwa przez telefon. Przestępcy dzwonią na telefony stacjonarne i podają się za córkę lub syna osoby, która podnosi słuchawkę, a jednocześnie usiłują namówić do tego, by przekazać im znaczną kwotę pieniędzy – rzekomo „na załatwienie” sprawy śmiertelnego wypadku

Gdy niedawno również były u nas dziesiątki podobnych telefonów od oszustów, dwie seniorki z gminy Wręczyca dały się nabrać na ich historię i straciły sporo pieniędzy. Tym razem przestępcy najwyraźniej nie mieli tyle szczęścia, bo nie ma informacji, aby ktokolwiek im uwierzył i przekazał pieniądze. Za to kilkanaście osób, które odebrały takie telefony, zawiadomiło o sprawie policję. Świadomość, po jakie metody sięgają oszuści, najwyraźniej wzrasta – i to bardzo dobrze. Niemniej ciągle warto ją wzmacniać.
Tak działają oszuści
Warto zwrócić uwagę raz jeszcze na to, jak realizowana jest próba oszustwa. Przestępcy dzwonią na numery stacjonarne, bo zakładają, że dziś z telefonów stacjonarnych korzystają głównie osoby starsze – czyli te, które są celem ich ataku. Numery stacjonarne są też związane z określonym terenem, więc bandyci mogą zakładać, że dzwonią do osoby mieszkającej u nas w powiecie, gdzie chcą dokonać oszustwa, a nie gdzieś w innym miejscu w Polsce. Gdy starsza osoba odbierze taki telefon, po drugiej stronie słyszy histeryczny głos i płacz kogoś, kto podaje się za jej córkę lub syna. Ta histeria jest po to, aby z jednej strony ukryć, że głos czy sposób mówienia osoby, która dzwoni, nie pasuje do syna czy córki seniora, który miał pecha odebrać taki telefon. Do tego nerwowa atmosfera i ponaglanie do działania ma sprzyjać podjęciu przez seniora błędnej decyzji – do zgody na przekazanie pieniędzy.
Namawiają do przestępstwa
Charakterystyczne jest to, że przestępcy usiłują namówić do wręczenia łapówki – rzekomo dla „ratowania” osoby bliskiej kogoś, do kogo się dodzwonili. Chęć wsparcia bliskiej osoby może być silniejsza niż opór przed udziałem w przestępstwie. Dlatego zdarza się, że senior decyduje się pomóc „załatwić” sprawę uwolnienia swojego rzekomego krewnego od grożącej mu odpowiedzialności karnej. Bo w końcu przestępcy przekonują, że cała sytuacja ma związek z rzekomym śmiertelnym wypadkiem. Zresztą można założyć, że bandyci spróbują uzasadnić potrzebę przekazania łapówki dowolnymi innymi okolicznościami. Nie można więc założyć, że jeśli nie ma mowy o śmiertelnym wypadku, to nie dzwonią oszuści, tylko autentycznie ktoś bliski. Warto zwrócić uwagę, że oszuści, sugerując wręczenie łapówki fałszywemu policjantowi, który ma się pojawić i zabrać pieniądze od seniora, do którego się dodzwonili, próbują zrobić z tego seniora osobę winną wręczenia łapówki. To im sprzyja. Senior, który się na taki krok zdecyduje, ma świadomość, że uczestniczy w czymś nielegalnym, niezgodnym z prawem. To mu potem nie ułatwia zawiadomienia policji, gdy zorientuje się, że został oszukany. Na dobrą sprawę nie wiadomo, jak często poszkodowani rezygnują ze zgłoszenia oszustwa z takiego powodu. Przestępcy z kolei z pewnością czują się przy tym moralnie rozgrzeszeni: w końcu mają poczucie, że oszukali kogoś, kto wręczając pieniądze, miał świadomość, że też staje się przestępcą. Trzymanie się zasady uczciwości i przestrzegania prawa to w przypadku tego rodzaju oszustw jedna z barier ochronnych, które mogą każdego uchronić przed utratą pieniędzy. Ale to nie jest jedyny sposób obrony.
Najlepiej odłożyć słuchawkę
Przede wszystkim należy zachować jak najdalej posuniętą ostrożność w sytuacjach, gdy dzwoni ktoś, kto próbuje od nas uzyskać jakieś pieniądze. Zawsze gdy w rozmowie telefonicznej pojawia się temat pieniędzy, trzeba zachować szczególną ostrożność – gdy dzwoni ktoś, kogo tożsamości można choć w niewielkim stopniu nie być pewnym. Oszuści dążą do tego, by ani na chwilę nie przerywać rozmowy z nimi. By nie mieć czasu na zastanowienie i sprawdzenie, jaki jest stan faktyczny. Dlatego przy podobnym telefonie najlepiej się rozłączyć. Można też próbować skontaktować się z osobą, która rzekomo dzwoniła i sprawdzić, czy to ona. To może być naturalne w sytuacji, gdy ktoś, kto odebrał telefon od oszustów, zaczął się naprawdę niepokoić o bliską osobę. Obowiązkowo trzeba jednak wtedy zadzwonić na jej znany wcześniej numer. A nigdy na jakikolwiek numer podany w czasie pełnej histerii rozmowy z kimś, kto się za bliskiego podaje, a jest oszustem. Można spróbować też skonsultować się z kimkolwiek z innych zaufanych osób. Ktoś, kto nie odebrał histerycznego telefonu i ma spokojną głowę, pomoże właściwie ocenić sytuację. W ostateczności odbierający telefon od oszusta senior może też upewnić się, z kim rozmawia, zadając jakieś pytania sprawdzające, z kim ma do czynienia. Warto jednak wiedzieć, że przestępcy mogą być sprytni i zdołać wyciągnąć sami odpowiedzi, których się od nich żąda. Dlatego najlepiej po prostu odłożyć telefon. I zawiadomić prawdziwą policję, dzwoniąc na 997 lub 112, że właśnie się podobny telefon otrzymało. Nie ma co liczyć, że jakąkolwiek łapówką pomoże się bliskiej osobie w wykręceniu się od odpowiedzialności karnej za to, co zrobiła – jeśli rzeczywiście coś zrobiła. Za to trzeba zakładać, że pieniądze, które się w takim celu przekaże, straci się na zawsze i bez sensu. Jak dowodzą znane przypadki, gdy senior zgodzi się przekazać gotówkę, pojawia się u niego jakiś umówiony człowiek, często nawet „przebieraniec” w mundurze policjanta czy policjantki.
Trzeba o tym rozmawiać
To, że ciągle bandytom udaje się kogoś nabrać, sprawia, że ponawiają swoje próby dokonywania oszustw. Dlatego po tym, jak w listopadzie oszukali u nas dwie osoby, teraz próbowali to zrobić ponownie. I trzeba założyć, że próby te jeszcze powtórzą. Każdy senior powinien więc być czujny. Wszyscy inni, którzy mają w rodzinie seniorów, powinni z nimi dokładnie porozmawiać o metodach przestępców i uczulić, aby im pod żadnym pozorem nie ulegali.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024

Znów narkotyki w naszym powiecie!

Jarosław Jędrysiak12 marca 2024