Powiat

ZUS zachęca do ograniczenia wizyt w placówkach

ARCH.
ZUS zachęca do ograniczenia wizyt w placówkach

ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca się do swoich klientów z prośbą o ograniczenie wizyt w placówkach ZUS w całym kraju. W przypadku potrzeby kontaktu można skorzystać z informacji telefonicznej, wysłać maila lub skorzystać z portalu PUE ZUS

– W związku z działaniami profilaktycznymi, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce, zwracamy się do klientów ZUS z prośbą o ograniczenie bezpośrednich wizyt w placówkach zakładu. Dodatkowo w dniach 16 i 23 marca sale obsługi klienta w ZUS będą pracowały w godzinach od 8.00 do 15.00 – powiedziała Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.
W przypadku potrzeby kontaktu można korzystać z informacji telefonicznej (nr tel. 22 560 16 00). Konsultanci są dostępni w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-18.00. Można korzystać również z kontaktu mailowego. Adres e-mail do zapytań ogólnych: cot@zus.pl.
Kontakt możliwy jest także za pośrednictwem usług elektronicznych dostępnych na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Doradca w sprawie ulg i umorzeń
Przedsiębiorcy zainteresowani formami wsparcia ZUS w sytuacji niemożności opłacenia na czas składek lub chcący uzyskać informację na temat rozłożenia długu na raty mogą kontaktować się z doradcami ds. ulg i umorzeń. Doradca zaproponuje przedsiębiorcy najdogodniejszą formę spłaty należności (np. rozłożenie na raty lub odroczenie terminu płatności składek). Pomoże w wypełnieniu dokumentacji niezbędnej do udzielenia ulgi i poinformuje o etapach rozpatrywania wniosku. Usługa ta skierowana jest do osób, które mają trudności i zaległości w regulowaniu składek.
– Zachęcamy, aby korzystać z tego telefonicznie lub mailowo. Z usługi tej mogą skorzystać nie tylko przedsiębiorcy, ale także inne osoby, które są zobowiązane do spłaty należności, w tym również osoby zobowiązane do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń – mówi rzeczniczka.
Doradca ds. ulg i umorzeń na podstawie informacji przedstawionych przez klienta przedstawi najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań. Może zaproponować płatnikowi rozłożenie zadłużenia na raty, odroczenie terminu płatności lub zawieszenie postępowania egzekucyjnego. ZUS może umorzyć należności w przypadku stwierdzenia całkowitej nieściągalności należności lub gdy osoba opłacająca należności znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej.

Kontakt telefoniczny z ZUS

Dzwoniąc pod numer infolinii ZUS (tel. 22 560 16 00, w dni robocze w godz. od 7:00 do 18:00), po wybraniu „0” (połączenie z konsultantem) należy wybrać odpowiedni temat rozmowy w zależności od sprawy, którą chcieliśmy wyjaśnić:
o 1 – pomoc techniczna i obsługa e-ZLA,
o 2 – renty i emerytury,
o 3 – zasiłki,
o 4 – informacje dla ubezpieczonych,
o 5 – informacje dla płatników,
o 7 – ulgi i umorzenia oraz zawieszenie działalności
o 9 – zasiłek opiekuńczy i świadczenia z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Więcej w Powiat

Rozmawiali o regionalnej drodze rowerowej

Jarosław Jędrysiak19 kwietnia 2024

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024