Powiat

Setki firm zawieszają ZUS. Co z naszą gospodarką?

W województwie śląskim w okresie od 16 marca do 26 marca zarejestrowano 2446 wniosków o odroczenie terminu płatności. ARCH.
Setki firm zawieszają ZUS. Co z naszą gospodarką?

GOSPODARKA. Wnioski o zawieszenie składek ZUS w obecnej sytuacji kryzysowej złożyły już setki firm z naszego regionu. Niezależnie od tego obawy o kondycję naszych firm – a więc i pracodawców dla sporej części mieszkańców – pozostają aktualne

W kraju wpłynęło 18,4 tys. wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek. W województwie śląskim – blisko 2,5 tys.
– Możliwość odroczenia oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku występowaniem w Polsce koronawirusa. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o trzy miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie spłaty należności objętych zawartymi wcześniej umowami – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Procedura jest prosta.
– Jest to jednostronicowy dokument, w którym przedsiębiorca wskazuje, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności – wyjaśnia prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
ZUS posiada informacje o liczbie wniosków złożonych do 26 marca. W naszym, częstochowskim regionie złożono ich dotąd 388. Z możliwości ulżenia sobie choć z obciążeniami wynikającymi z ZUS korzystają tu u nas przedsiębiorcy z powiatu kłobuckiego oraz z Częstochowy i powiatów: częstochowskiego, lublinieckiego i myszkowskiego.
– Uproszczony wniosek m.in. o odroczenie terminu płatności może być złożony poprzez PUE ZUS, wysłany pocztą lub wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach ZUS. Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych, może liczyć na wstrzymanie postępowania egzekucyjnego oraz stosowania sankcji. Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych – wyjaśnia Kopczyńska.
W ZUS liczą się z tym, że wniosków od firm otrzymają jeszcze więcej niż do tej pory. Spodziewają się też rozszerzenia tego rodzaju ułatwień w związku z tarczą antykryzysową.
– Da ona jeszcze większe możliwości. M.in. chodzi o zwolnienie mikrofirm ze składek na ubezpieczenia społeczne. Do tego przedsiębiorcy zwolnieni będą z opłaty prolongacyjnej. Poczekajmy jednak na ostateczny kształt ustawy – wskazuje prezes ZUS.
Głównym źródłem obaw pozostaje jednak to, czy ułatwienia w zakresie ZUS i ogólnie czy kroki podejmowane przez władze w celu ochrony gospodarki narażonej na skutki obecnej sytuacji nadzwyczajnej to dość, byśmy wyszli z tego kryzysu bez fali bankructw lub bezrobocia – jako skutku zapaści gospodarczej. Publikowaliśmy wcześniej stanowisko w tej sprawie częstochowskich organizacji zrzeszających biznes, które trudno nazwać optymistycznym.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024

Znów narkotyki w naszym powiecie!

Jarosław Jędrysiak12 marca 2024