Lubliniec, region

Dane wrażliwe sędziów i prokuratorów wyciekły do sieci. Każdy przestępca może je „namierzyć”

Do sieci wyciekły także dane wrażliwe sędziów i prokuratorów Prokuratury Rejonowej i Sądu Rejonowego w Lublińcu. ADAM ŚWIERCZYŃSKI
Dane wrażliwe sędziów i prokuratorów wyciekły do sieci. Każdy przestępca może je „namierzyć”

PROBLEM. Do sieci wyciekły prywatne adresy, adresy mailowe, numery telefonów, a także hasła logowania sędziów i prokuratorów niemal z całej Polski, w tym także z Prokuratury Rejonowej i Sądu Rejonowego w Lublińcu

Z bazy danych Krajowej Szkoły Sędziów i Prokuratorów wyciekły wrażliwe dane właśnie sędziów i prokuratorów. To prywatne adresy, adresy mailowe, numery telefonów, a także hasła logowania sędziów i prokuratorów korzystających z platformy szkoleniowej. Stało się to podczas zmiany systemu obsługi. Z naszych informacji wynika, że problem dotyczy również lublinieckich przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. W skali kraju kradzież danych ma dotyczyć ok. 50 tys. osób. Jak poinformowała PAP, lubelska prokuratura regionalna wszczęła już śledztwo w tej sprawie.
Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, cytowany na portalu społecznościowym przez to stowarzyszenie, komentuje sprawę wycieku danych.
– Skutki dla wszystkich tych osób, których dane osobowe pozyskały osoby nieuprawnione, a także dla ich rodzin, mogą być niewyobrażalne. Dyrektor KSSIP i sędzia SN Małgorzata Manowska zdaje sobie z tego sprawę, skoro w wiadomości kierowanej do sędziów szczegółowo te skutki wymienia: od zagrożenia bezpieczeństwa sędziów i ich najbliższych, których adresy są teraz znane przestępcom, przez zaciąganie pożyczek na nazwisko sędziów, po utrudnienia w realizacji praw obywatelskich przy oddawaniu głosów wyborczych – podkreśla prezes Markiewicz. – Trzeba to powiedzieć wprost: Ministerstwo Sprawiedliwości pozwoliło dziś, by przestępcy dostali dostęp do chronionych danych tych osób, które na co dzień z przestępczością walczą. Nie ochroniło ich. Sędziowie, którzy zasądzali wyroki dla złoczyńców, dziś zostali wystawieni na niebezpieczeństwo.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lubliniec, region

Więcej w Lubliniec, region

Oszukiwali „na wnuczka” i „na policjanta”. Są już w rękach policji

Adam Świerczyński26 stycznia 2018