Lubliniec

Zakazać wieszania prania na balkonach?

Jeden z naszych czytelników sugeruje, że władze miasta powinny wprowadzić zakaz wywieszania prania na balkonach. ARCH.
Zakazać wieszania prania na balkonach?

NASZE INTERWENCJE. Mimo panującej pandemii jeden z naszych czytelników zwraca uwagę na problem natury estetycznej w tkance miejskiej Lublińca i sugeruje, że władze miasta powinny wprowadzić zakaz wywieszania prania na balkonach

– Lubliniec jest ładnym miastem i powinien dbać o swoją wizytówkę. W miastach z dobrą opinią już dawno zabroniono wywieszania prania na zewnątrz balkonów. Nie jest to ładny widok – sugeruje czytelnik, który podpisał się jako „Poznaniak mieszkający w Lublińcu”.
O odniesienie się do kwestii poprosiliśmy Annę Jonczyk-Drzymałę, zastępczynię burmistrza. Jak informuje wiceburmistrz, dotychczas podobny problem nie był zgłaszany władzom miasta.
– Pierwszy raz spotkałam się z taką sugestią. Mam też dużą wątpliwość. Czy wprowadzenie zakazu jest możliwe pod względem prawnym. Jeżeli pojawi się taki wniosek, przekażemy dokument do rady miejskiej, która uchwala prawo miejscowe, celem rozpatrzenia – informuje Anna Jonczyk-Drzymała. – Osobiście uważam, że mieszkańcy bloków nie byliby zadowoleni z zakazu wywieszania prania na swoich balkonach. Wydaje mi się, że tego typu zakazy mają sens tylko wtedy, gdy mieszkańcy mają zapewniony nieograniczony dostęp do suszarni. Prawie połowa mieszkańców Lublińca to właściciele bądź lokatorzy budynków wielorodzinnych i gdyby taki zakaz wprowadzono, pewnie spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty miałyby do rozwiązania nie lada problem.
Jak zaznacza wiceburmistrz, nie każdy blok posiada przecież na tyle dużą suszarnię, aby mogła zaspokoić potrzeby wszystkich lokatorów. To samo dotyczy terenów zielonych przy blokach. Kiedyś w takich miejscach obowiązkowo był trzepak i zestaw sznurów na pranie. Dzisiaj taki widok jest rzadkością.
– Ponadto osobom starszym łatwiej jest wyjść z praniem na balkon, niż za każdym razem schodzić do suszarni w piwnicy czy przed blok. W mojej ocenie bardziej zaburzają przestrzeń miejską pstrokate i nieestetyczne szyldy niż pranie, które wywieszane jest przecież dość sporadycznie i na bardzo krótki czas – zauważa Anna Jonczyk-Drzymała.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lubliniec

Więcej w Lubliniec

Film promujący Lubliniec!

Marcin Syguda27 stycznia 2022

Centrum Przesiadkowe w Lublińcu – najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Polsce

Marcin Syguda27 stycznia 2022

W Lublińcu powstaje labirynt

Marcin Syguda7 sierpnia 2021

„Łowcy pedofilów” zatrzymali inżyniera z Lublińca

Adam Świerczyński22 maja 2021

Budki dla ptaków i nietoperzy

Adam Świerczyński18 marca 2021

Zwolnią „prywaciarzy” z opłat koncesyjnych

Adam Świerczyński5 marca 2021