Powiat

Będą pryskać lasy

Owady czyniące szkody w uprawach leśnych będą zwalczane poprzez opryski. Po nich przez dwa tygodnie nie powinno się zbierać żadnego runa leśnego. ARCH.
Będą pryskać lasy

LEŚNICTWO. Spodziewana jest w tym roku nadmierna populacja chrabąszczy, które czynią szkody w uprawach leśnych. Aby te szkody zminimalizować, przeprowadzi się opryski lasów. Także na terenie Nadleśnictwa Kłobuck

Oczekuje się w tym roku wielkiej liczby chrabąszcza majowego i chrabąszcza kasztanowego. Oba gatunki czynią szkody zwłaszcza drzewom liściastym. Ich rójka przypada na koniec kwietnia. Potem składają jaja w glebie. Szczególnie groźne są larwy tych owadów, które żywią się korzeniami wielu roślin, doprowadzając do ich uszkodzenia. Padają więc rośliny skupione w szkółkach leśnych. Ale podobny los czeka też rośliny uprawiane przez człowieka – jeśli zostaną zaatakowane przez te owady. Z kolei wskazywanym przez leśników zagrożeniem dla drzew iglastych – zwłaszcza dla istotnej dla gospodarki leśnej sosny – jest masowe występowanie osnui gwiaździstej. Żery larw tego owada mogą prowadzić do zamierania drzewostanów na dużych obszarach.
Wyjątkowo duża liczebność wspomnianych owadów powoduje, że w celu minimalizowania strat podejmuje się opryski. I tu pojawia się informacja ważna dla każdego z nas.

Środki ostrożności dla ludzi
Sam środek stosowany przeciw chrabąszczom nie jest groźny dla ludzi, zwierząt, a nawet dla pszczół. Może nam zaszkodzić dopiero po połknięciu. Dlatego zaleca się 14-dniowy okres karencji od ostatniego oprysku do pierwszego zbioru jakiegokolwiek runa leśnego przeznaczonego do spożycia. Opryski – jeśli chodzi o nasz teren – będą wykonywane na czterech polach zabiegowych na obszarze Nadleśnictwa Kłobuck. Obejmą łącznie 300 hektarów lasu. Będą prowadzone w maju. Dokładny termin zostanie dopiero podany. Co ważne, mieszkańcy miejscowości położonych w sąsiedztwie obszarów, gdzie prowadzone będą opryski, zostaną z wyprzedzeniem poinformowani o ich terminie. Muszą tylko rozglądać się, czy w miejscach publicznych nie wywieszono właśnie stosownych ogłoszeń – by tego terminu i tej informacji nie przegapić.
Dla wszystkich innych tak czy inaczej pozostaje ważna informacja o okresie, w którym po wykonaniu oprysków nie należy zbierać runa leśnego. Na terenach objętych opryskiem ustawiane będą też tablice ostrzegawcze.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024