LEŚNICTWO. Spodziewana jest w tym roku nadmierna populacja chrabąszczy, które czynią szkody w uprawach leśnych. Aby te szkody zminimalizować, przeprowadzi się opryski lasów. Także na terenie Nadleśnictwa Kłobuck
Oczekuje się w tym roku wielkiej liczby chrabąszcza majowego i chrabąszcza kasztanowego. Oba gatunki czynią szkody zwłaszcza drzewom liściastym. Ich rójka przypada na koniec kwietnia. Potem składają jaja w glebie. Szczególnie groźne są larwy tych owadów, które żywią się korzeniami wielu roślin, doprowadzając do ich uszkodzenia. Padają więc rośliny skupione w szkółkach leśnych. Ale podobny los czeka też rośliny uprawiane przez człowieka – jeśli zostaną zaatakowane przez te owady. Z kolei wskazywanym przez leśników zagrożeniem dla drzew iglastych – zwłaszcza dla istotnej dla gospodarki leśnej sosny – jest masowe występowanie osnui gwiaździstej. Żery larw tego owada mogą prowadzić do zamierania drzewostanów na dużych obszarach.
Wyjątkowo duża liczebność wspomnianych owadów powoduje, że w celu minimalizowania strat podejmuje się opryski. I tu pojawia się informacja ważna dla każdego z nas.
Środki ostrożności dla ludzi
Sam środek stosowany przeciw chrabąszczom nie jest groźny dla ludzi, zwierząt, a nawet dla pszczół. Może nam zaszkodzić dopiero po połknięciu. Dlatego zaleca się 14-dniowy okres karencji od ostatniego oprysku do pierwszego zbioru jakiegokolwiek runa leśnego przeznaczonego do spożycia. Opryski – jeśli chodzi o nasz teren – będą wykonywane na czterech polach zabiegowych na obszarze Nadleśnictwa Kłobuck. Obejmą łącznie 300 hektarów lasu. Będą prowadzone w maju. Dokładny termin zostanie dopiero podany. Co ważne, mieszkańcy miejscowości położonych w sąsiedztwie obszarów, gdzie prowadzone będą opryski, zostaną z wyprzedzeniem poinformowani o ich terminie. Muszą tylko rozglądać się, czy w miejscach publicznych nie wywieszono właśnie stosownych ogłoszeń – by tego terminu i tej informacji nie przegapić.
Dla wszystkich innych tak czy inaczej pozostaje ważna informacja o okresie, w którym po wykonaniu oprysków nie należy zbierać runa leśnego. Na terenach objętych opryskiem ustawiane będą też tablice ostrzegawcze.
Facebook
YouTube
RSS