Powiat

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 3 maja

Żeby otrzymać zasiłek, trzeba złożyć u swojego pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. ARCH.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 3 maja

ZUS. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem placówek oświatowych z powodu koronawirusa został wydłużony do 3 maja 2020 roku. Rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie obowiązuje od poniedziałku 27 kwietnia. Nie zmieniły się zasady korzystania z tego świadczeniach

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na opiekę nad dziećmi, których placówki oświatowe są zamknięte w związku z epidemiąCOVID-19, można korzystać obecnie do 3 maja. Świadczenie przysługuje na czas zamknięcia żłobków, przedszkoli, szkół, klubów dziecięcych i innych placówek, do których uczęszczają dzieci.
– Zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do ukończenia 8 lat oraz opiekunom starszych dzieci, które mają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. O zasiłek mogą wnioskować także ubezpieczeni rodzice pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki, bo jest zamknięta z powodu epidemii – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Z możliwości skorzystania z tego dodatkowego świadczenia mogą skorzystać też rodzice młodszych dzieci, którymi dotychczas opiekowała się niania na umowie uaktywniającej, a teraz, z powodu epidemii koronawirusa, nie może.
Żeby otrzymać zasiłek, trzeba złożyć u swojego pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Tylko prowadzący własną działalność gospodarczą przekazują takie oświadczenie bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorcy mogą je wysłać przez internet za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia można pobrać z www.zus.pl. (as)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Więcej w Powiat

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024