Region

Samorządy też potrzebują wsparcia

Samorządy mają spore szanse odczuć skutki obecnego kryzysu. Zwłaszcza gdyby miały na nie spaść jakieś dodatkowe ciężary wychodzenia z tej sytuacji przez całe państwo. Choć są pracodawcami, na razie nie dotyczą ich główne przepisy antykryzysowe dla firm.
Samorządy też potrzebują wsparcia

EPIDEMIA. Odczuwające w kolejnych latach rosnące obciążenia dla sw ych budżetów samorządy teraz, gdy nadszedł trudny rok walki z epidemią, będą się mierzyć z jeszcze trudniejszym położeniem. Związek Samorządów Polskich zwraca na to uwagę premiera

Pisaliśmy już nieraz o tym, jak także nasze lokalne samorządy wyliczały straty dla swych budżetów – wynikające z realizacji programów rządowych. Tych, w których rząd „daje” (piszemy w cudzysłowie, bo wiadomo, że rząd rozdaje z zasady to, co zabrał w podatkach), a ostatecznie to samorządy muszą ze swojej kieszeni do tego dołożyć. Takim ważnym przykładem były tu choćby podwyżki w oświacie, które wprowadziły władze centralne, a zapłaciły w niemałym stopniu także samorządy – już wcześniej i bez tego kosztami oświaty mocno przyduszone. Teraz dochodzi jeszcze problem wpływu epidemii na dochody i wydatki. To musi być trudny rok. Jak samorządy mają go przetrwać?
Związek Samorządów Polskich w liście do premiera sugeruje podjęcie szeregu działań, które byłyby wsparciem i ułatwieniem dla samorządów w tym trudnym roku. Wśród tych propozycji jest np. postulat zawieszenia (w okresie czasowych ograniczeń działania) ustalania wysokości i przekazywania dotacji z budżetów samorządowych dla niesamorządowych placówek oświatowych wedle obowiązujących przepisów. Inne oczekiwanie samorządów to zwolnienie także i ich ze składek ZUS oraz rozszerzenie na nie, jako na pracodawców, przepisów tarczy antykryzysowej. Kolejne sugestie dla rządu to odroczenia podatkowe dla samorządów. A w przypadku samorządów dużych ośrodków – odroczenie tak zwanego janosikowego. Związek Samorządów Polskich sugeruje też jeszcze m.in. przesunięcie decyzji dotyczących funduszy sołeckich. Można przyjąć, że jeśli samorządy nie otrzymają wsparcia rządu, a być może jeszcze dodatkowo będą ponosić koszty wychodzenia z kryzysu, to znajdą się w sporych finansowych tarapatach. Nawet i u nas jest ryzyko daleko idących cięć w wydatkach. Małe wydatki na zadania inwestycyjne odczują też bezpośrednio sami mieszkańcy. Jeśli gdzieś długo oczekiwane inwestycje odwleką się jeszcze w czasie, bo ich gmina nie będzie mieć na nie dość pieniędzy.
O propozycjach Związku Samorządów Polskich, organizacji dość młodej, bo działającej o 3 lat, pisze szerzej pismo „Wspólnota”. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Uwaga, oszukują „na Tauron”

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Ukrywał się 24 lata, ale w końcu go złapali

Jarosław Jędrysiak7 lutego 2024