Powiat

Piłkarski koronawirusowy galimatias

Znając polską piłkarską rzeczywistość, na ostateczne kształty poszczególnych klas rozgrywkowych (od IV ligi do B-/C-klasy) trzeba będzie poczekać aż do rozpoczęcia nowego sezonu 20120/2021, czyli gdzieś w okolicach drugiej połowy lipca. ARCH.
Piłkarski koronawirusowy galimatias

PIŁKA NOŻNA. Przyglądając się z perspektywy zarówno piłkarza, trenera, piłkarskiego związkowego i klubowego działacza, jak również pospolitego kibica codziennemu rozwojowi sytuacji związanemu z decyzjami dotyczącymi powrotu do rywalizacji w rozgrywkach ligowych podczas trwania epidemii koronowirusa, nie można oprzeć się wrażeniu, że do obecnej sytuacji wynikającej z podjętych lub wciąż podejmowanych przez PZPN oraz wojewódzkie związki piłki nożnej decyzji pasuje słynne powiedzenie Tadeusza Boya-Żeleńskiego: „Z tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz”

Podczas domowej długiej przymusowej kwarantanny na przełomie marca i kwietnia wszyscy (bez względu na poziom rozgrywkowy) deklarowali chęć jak najszybszego powrotu do ligowej rywalizacji. Gdy jednak systematycznie dowiadywali się o znacznych kosztach powrotu, związanych przede wszystkim z zapewnieniem epidemiologicznego bezpieczeństwa oraz praktycznie brakiem zysków (płynących jedyne z nierówno dzielonych praw telewizyjnych), związanych z brakiem możliwości uczestnictwa w piłkarskim widowisku, ich optymizm z każdym dniem malał. Zarówno w PZPN, jak również w odpowiedzialnych za rozgrywki III-ligowe oraz w niższych klasach rozgrywkowych wojewódzkich związkach piłki nożnej rozważano (najczęściej przeprowadzając z klubami rozmowy i konsultacje) różnego rodzaju możliwe warianty zakończenia rywalizacji w sezonie 2019/2020 oraz przebieg i daty rozpoczęcia ligowej rywalizacji w nowym sezonie 2020/2021, który już zdobył miano tzw. przejściowego. W międzyczasie w piłkarskiej przestrzeni (nie tylko medialnej) krążyły informacje dotyczące rozwiązywania lub renegocjacji różnego rodzaju zawodniczych i trenerskich umów związanych z brakiem możliwości świadczenia usług itp. (z każdym dniem ich przybywa).
Ponadto nagle finansowaniu klubów (w tym zawodowych) na ich własnym terenie zaczęły się dokładniej przyglądać poszczególne samorządy (od III ligi w dół praktycznie główni sponsorzy), które coraz częściej informują zainteresowane podmioty sportowe, że ze względu na znaczne środki finansowe przeznaczone na walkę z koronawirusem zmniejszają dofinansowanie już teraz, w najbliższym czasie lub od nowego roku.
Ostatecznie wiemy, że najwcześniej, tj. pomiędzy 29 a 31 maja, wystartuje Ekstraklasa, a w środę 3 czerwca Fortuna I liga i II liga. Zostanie również dokończony Totolotek Puchar Polski. W III lidze (cztery grupy) poza licznymi kontrowersjami regulaminowymi (np. sprawa II-ligowego awansu pomiędzy Motorem Lublin a Hutnikiem Kraków) oraz ciągłym przekładaniem ostatecznych wiążących decyzji wiemy tylko tyle, że od nowego sezonu 2020/2021 pieczy nad tą klasą rozgrywkową nie przejmie, jak wcześniej zapowiadał, PZPN. Uczyni to dopiero w kolejnym sezonie 2021/2022. Jednocześnie Zarząd PZPN na posiedzeniu 12 maja 2020 roku w Warszawie ustalił, że decyzje dotyczące wznowienia lub zakończenia rozgrywek III ligi w sezonie 2019/2020 oraz zasad spadków i awansów podejmą wojewódzkie związki piłki nożnej. W związku z powyższą decyzją czwartkowe (14.05.) posiedzenie zarządu ŚlZPN w Katowicach zostało poszerzone o dodatkowy punkt obrad.
W niższych klasach rozgrywkowych (od IV ligi w dół) prezesi wojewódzkich związków piłki nożnej spośród kilku wcześniej rozważanych wariantów ostatecznie ustalili, że jako kolejność drużyn w końcowych tabelach rozgrywek sezonu 2019/2020 przyjmuje się kolejność drużyn po ostatniej rozegranej kolejce rozgrywek. Drużyny zajmujące miejsca premiowane awansem uzyskają awans do wyższej klasy. Po sezonie 2019/2020 nie będzie natomiast spadków do niższych klas rozgrywkowych. W najbliższym czasie zarządy wojewódzkich związków piłki nożnej podejmą stosowne uchwały w tym zakresie.
Czym skutkują powyższe decyzje dla piłki w regionie częstochowskim ? ( Oczywiście wszystko jest jeszcze płynne i w międzyczasie może ulec zmianie, np. z powodu nie spełnienia wymogów licencyjnych, rezygnacji z awansu do wyższej klasy rozgrywkowej czy nawet nieprzystąpienia w ogóle klubu z powodów natury organizacyjno-finansowej do rozgrywek w przyszłym sezonie.)
O III-ligowy awans powinny w barażu zagrać mistrzowie grupy pierwszej oraz grupy drugiej IV ligi śląskiej, czyli Szombierki Bytom i LKS Goczałkowice- -Zdrój. Prezes ŚlZPN w Katowicach Henryk Kula optuje za jednym barażowym spotkaniem na neutralnym terenie. Z częstochowsko-lublinieckiej okręgówki do IV ligi śląskiej awans uzyskał MKS Myszków. Do klasy okręgowej awans wywalczyli mistrzowie grupy i drugiej A-klasy częstochowskiej, tj. Orzeł Kiedrzyn i Sparta Szczekociny oraz mistrz A-klasy lublinieckiej, Promień Glinica.
Najprawdopodobniej w przyszłym sezonie klasa okręgowa będzie liczyła 20 zespołów (wariant rywalizacji i data rozpoczęcia rozgrywek do ustalenia); wówczas z awansu do okręgówki cieszyłyby się drużyny wicemistrza grupy I A-klasy częstochowskiej, czyli Lotnika Kościelec (lepszy tzw. wskaźnik punktowy od Czarnych Starcza) oraz drugiej w tabeli A-klasy lublinieckiej Sparty Lubliniec. Do A-klasy częstochowskiej awansowałyby drużyny Znicza II Kłobuck i Orlika Blachownia (B-klasa, grupa I) oraz GKS-u Koziegłowy i Płomienia Kuźnica Marianowa (B-klasa, grupa II). W A-klasie lublinieckiej awans uzyskały zespoły Błękitnych Herby i Sparty Tworóg (również 24 punkty posiadała trzecia w tabeli reaktywowana przed tegorocznym sezonem drużyna KS-u Gwoździany). Najprawdopodobniej jednak, znając polską piłkarską rzeczywistość, na ostateczne kształty poszczególnych klas rozgrywkowych (od IV ligi do B-/C-klasy) trzeba będzie poczekać aż do rozpoczęcia nowego sezonu 20120/2021, czyli gdzieś w okolicach drugiej połowy lipca.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024