Krzepice

Tragedia na obwodnicy

Apele o poprawę bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu nic nie dały. Jest kolejna ofiara śmiertelna.
Tragedia na obwodnicy

TRAGEDIA. Kierowca forda stracił życie po zderzeniu z samochodem ciężarowym na feralnym odcinku obwodnicy Krzepic. Wiele razy podkreślano, że miejsce to jest niebezpieczne

Do tragedii doszło w poniedziałek około pół godziny przed południem.
– Jak wstępnie ustalili policjanci z kłobuckiej drogówki, kierowca forda, wyjeżdżając z drogi podporządkowanej, z ulicy Dąbrowskiego, nie udzielił pierwszeństwa przejazdu jadącemu w kierunku Częstochowy pojazdowi ciężarowemu – podaje rzecznik kłobuckiej policji, mł. asp. Joanna Wiącek-Głowacz.
Niestety w wyniku zderzenia pojazdów 74-letni kierowca forda, mieszkaniec Wrocławia, poniósł śmierć na miejscu. 23-latek, który kierował biorącą udział w zdarzeniu ciężarówką, mieszkaniec Piotrkowa Trybunalskiego, nie odniósł obrażeń ciała. Wiadomo, że kierował trzeźwy. Dla wykluczenia wszelkich wątpliwości pobrano też krew do badań na zawartość środków psychoaktywnych.
– Na miejscu wypadku pod nadzorem prokuratora pracowali policjanci z kłobuckiej drogówki wraz z technikiem kryminalistyki oraz funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego z Częstochowy. Dokładne przyczyny i okoliczności tragicznego zdarzenia będą wyjaśnione w toczącym się postępowaniu, w trakcie którego śledczy skorzystają z opinii biegłych z zakresu między innymi stanu technicznego pojazdów oraz rekonstrukcji wypadków drogowych. Dodatkowo miejsce zdarzenia zbada zespół, w którego skład wchodzą policjanci z drogówki oraz przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – dodaje oficer prasowa policji.
Poszukuje się też świadków tragicznego wypadku. Osoby mające informacje na jego temat powinny kontaktować się z policją – można dzwonić na numer alarmowy lub na numer kłobuckiej komendy 478 582 200.
„Skrzyżowanie śmierci”
O tym, że skrzyżowanie obwodnicy Krzepic z ulicą Dąbrowskiego jest niebezpieczne, wiedzą wszyscy kierowcy. Tylko drogowcy uważają, że zastosowano tam świetne i bezpieczne rozwiązania. Podczas włączania się do ruchu czy przekraczania obwodnicy trudno nie odczuwać dyskomfortu z powodu braku poczucia pewności, czy robi się to bezpiecznie. Wpływa na to widoczność, specyficzne ukształtowanie drogi, łuk obwodnicy, dziwaczne rozwiązanie skrzyżowania i zbyt duże zwykle prędkości jadących po obwodnicy. Tymczasem odpowiedzialni za poprawę bezpieczeństwa pozostają głusi na apele. Pisaliśmy o tym niebezpiecznym skrzyżowaniu po innym wypadku. Wniosek jest jeden: za mało ludzi tu jeszcze zginęło, by skrzyżowanie przebudować do formy innej, bardziej bezpiecznej. Nawet postawienie fotoradaru, który wymusiłby zgodne ze znakami 70 na godzinę w tym miejscu obwodnicy, było ciągle dotąd nie dość uzasadnione.
Starania o poprawę bezpieczeństwa podejmowali też miejscowi samorządowcy. Wśród nich problem podnosił m.in. Rafał Balcerzak.
– Natężenie ruchu oraz układ skrzyżowania będą powodować kolejne niebezpieczne zdarzenia w tym miejscu. Swego czasu gmina wystosowała pismo do GDDKiA o postawienie tam fotoradaru. Był to efekt jednego z wniosków, jaki padł podczas sesji rady miejskiej. Wniosek gminy rozpatrzono negatywnie. Generalnie fotoradar czy jeszcze lepiej rondo byłoby rozwiązaniem, które wpłynęłoby na poziom bezpieczeństwa w tym miejscu. Ale tu, jak się okazuje, dla GDDKiA statystyki są najważniejsze. Zginęły dopiero dwie osoby – pisze publicznie na swym facebookowym profilu krzepicki radny.
Miejscowi wiedzą, że tu jest niebezpiecznie. Choć i tak zdarzają się wypadki z ich udziałem. Kierowca z Wrocławia mógł nie zdawać sobie sprawy z zagrożenia. Zapłacił życiem. Nawet jeśli dochodzenie wykaże, że popełnił błąd – w tych warunkach mogło być o niego po prostu łatwiej. Pytanie: ilu jeszcze musi zginąć na krzepickiej obwodnicy, by za ważnymi biurkami ktoś na tę przelaną krew wreszcie odpowiednio zareagował – pozostawiamy otwarte. (jar)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzepice

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Krzepice

Szczegółowo badają warunki w szkole

Jarosław Jędrysiak12 marca 2024

Mierzono pył w powietrzu

Jarosław Jędrysiak2 marca 2024

Omówili zagrożenie wysokim poziomem wody

Jarosław Jędrysiak21 lutego 2024

Ferie w GOK-u trwają

Jarosław Jędrysiak6 lutego 2024

Debata o bezpieczeństwie w sieci

Jarosław Jędrysiak30 stycznia 2024

Inwestycje na 14,5 miliona złotych

Jarosław Jędrysiak23 stycznia 2024