Powiat

Epidemia wykończy nasze szpitale?

Walka z epidemią trwa bez oglądania się na to, jak i kiedy koszty pokryje państwo. Zresztą nie zawsze jest miejsce na decyzje – czasem po prostu realizuje się polecenia „z góry”. Czy nasza powiatowa służba zdrowia wyjdzie z tego cało?
Epidemia wykończy nasze szpitale?

PROBLEM. Z jednej strony służba zdrowia musi wykonywać polecenia związane z walką z epidemią, z drugiej – odczuwa finansowe skutki tej walki i całej obecnej sytuacji. Jednocześnie brakuje informacji, czy ten wysiłek zostanie jakoś zrekompensowany. Stąd pojawia się niepewność o przyszłość naszych szpitali

– Bardzo dużym zagrożeniem jest funkcjonowanie Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłobucku. Od 6 kwietnia na polecenie wojewody jedno z pięter szpitala zostało wydzielone jako oddział izolacyjny. Jak on będzie finansowany – nie wiemy. Natomiast w związku z pandemią i obawami mieszkańców mamy, podobnie jak w całym kraju, bardzo słabe tak zwane obłożenie w naszych szpitalach – zarysował problem na sesji Henryk Kiepura.
Starosta podał liczby. Na przełomie tego i poprzedniego miesiąca na oddziale dziecięcym było w kłobuckim szpitalu dwoje dzieci. Na oddziale wewnętrznym, gdzie łóżek jest 50, ale po wydzieleniu oddziału izolacyjnego pozostało 25, było 15 pacjentów. W szpitalu w Krzepicach jest 30 łóżek. I 15 pacjentów.
Pytanie, jak będzie to wszystko finansowane, staje się więc kluczowe. Zwłaszcza to, jak będzie wyglądało finansowanie oddziału izolacyjnego.
– Na tę chwilę nie mamy żadnej odpowiedzi – podał na sesji starosta. Dodatkowe wydatki w obecnej sytuacji poniesione tylko przez ZOZ przekroczyły już 150 tysięcy złotych. Podobne kwoty wydało starostwo ze swojej kieszeni. Trzeba było pozabezpieczać służby medyczne na terenie powiatu. Pomoc z zewnątrz też nadchodziła, ale z dość dużym opóźnieniem.
Informacje o fatalnych okolicznościach funkcjonowania ZOZ muszą niepokoić. Zwłaszcza jeśli podaje się je oficjalnie. Czy nasza powiatowa służba zdrowia organizacyjnie i finansowo wyjdzie cało z koronawirusowego kryzysu? (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024