Kłobuck

Śmieci przybywa, płacących ubywa

Jeśli ze składających się na gospodarkę odpadami ubędzie zbyt wielu, a jednocześnie liczba śmieci wzrośnie – jak ostatnio – to tych obecnych składek po prostu na zbilansowanie systemu nie wystarczy. ARCH.
Śmieci przybywa, płacących ubywa

PROBLEM. Po podwyżce opłat za śmieci z systemu, który ma się finansować solidarnie rozłożonymi wpłatami mieszkańców, ubyło już około dwustu osób. Przybywa za to śmieci do wywiezienia. Czym to może grozić i czy miasto działa jakoś na tym polu?

W maju magistrat otrzymał 177 korekt deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W większości przypadków – dokładnie w 114 – to oświadczenia o posiadaniu kompostownika. Kompostowniki to szansa na niewielką zniżkę w opłatach. Występuje jednak także odpływ osób z systemu gospodarki odpadami. Informacje na ten temat podane zostały podczas ostatniej sesji rady miejskiej.
– Czy mamy dokładniejsze dane, jaki w ciągu miesiąca mamy spadek liczby zadeklarowanych osób? Bo myślę, że te deklaracje dotyczą głównie spadku liczby zadeklarowanych osób – pytał podczas tych samych obrad radny Tadeusz Koch.
Radny spodziewa się, że występuje tu tendencja obserwowana też w innych gminach i że będzie się ona jakiś czas utrzymywać. Zmniejszanie się liczby osób zadeklarowanych jako mieszkające, a więc i wytwarzające śmieci na terenie gminy Kłobuck, potwierdził burmistrz.
– W kwietniu ubyło, jeśli dobrze pamiętam, 137 osób. W maju, jeśli policzyć, kolejne 63. Czyli z systemu ubyło nam około 200 osób. A co jest najciekawsze? Przybyło nam śmieci – mówił na sesji Jerzy Zakrzewski. Zdaniem burmistrza uwagę zwracają powszechnie znane i szczególne obecne okoliczności.
– Podczas pandemii studenci wrócili do domów, pozjeżdżali pracownicy z zagranicy, a nam, zamiast przybyć mieszkańców, to ich w systemie ubyło – komentował zmiany w liczbie deklaracji o opłatach za śmieci Zakrzewski. – Mówię to z całą powagą i odpowiedzialnością. Jeśli nasi mieszkańcy tak będą traktować system [gospodarki odpadami – dop. red.], to ci uczciwie deklarujący będą płacić za tych, co deklarują mniej, niż faktycznie posiadają osób w domu. Niestety, jest to system totalnie niesprawiedliwy – dodał.
Co może się zdarzyć w skrajnym przypadku dalszego zmniejszania liczby osób zadeklarowanych jako mieszkańcy w ramach gospodarki śmieciowej? System ten musi się finansować z wpłat mieszkańców.
Jeśli ze składających się na gospodarkę odpadami ubędzie zbyt wielu, a jednocześnie liczba śmieci wzrośnie – jak ostatnio – to tych obecnych składek po prostu na zbilansowanie systemu nie wystarczy. I może być jeszcze drożej. Jak przestrzega burmistrz: uczciwi zapłacą za tych, którzy kombinują. I mogą zapłacić nawet jeszcze więcej niż teraz.
Skąd taki wzrost liczby śmieci, skoro – wedle deklaracji – liczba osób wytwarzających śmieci zmalała? Poza ewentualnością nieuczciwych deklaracji o zmniejszeniu liczby osób w gospodarstwie domowym są też możliwe sytuacje, gdy nie zadeklarowano obecności dodatkowych osób, które studiują lub pracują poza Kłobuckiem, a na czas pandemii do gminy zjechały tutaj do swych rodzin.
Burmistrz widzi również to, że w okresie pandemii wiele osób po prostu dłużej przebywało w domu – co też przełożyło się na liczbę odpadów wytworzonych podczas takiego pobytu.
Czy zatem miasto zamierza siedzieć z założonymi rękami i obserwować obecny stan rzeczy oraz ubywanie liczby zadeklarowanych osób i przybywanie ilości wytworzonych odpadów? Aż system się załamie? Nie do końca.
Burmistrz zapowiada, że w magistracie przeanalizują dane z innych gmin, by oszacować, jaka ilość śmieci jest tam wytwarzana w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Wyniki mają pozwolić na racjonalną ocenę sytuacji w gospodarce śmieciowej w gminie Kłobuck. Dorzućmy na marginesie, że gdy w gminie Wręczyca jako pierwszej w powiecie opłaty za odbiór odpadów poszybowały mocno w górę, wójt Osiński podczas spotkań z mieszkańcami – oczywiście niezadowolonymi z wysokich kosztów odbioru śmieci – podawał cały zestaw sposobów, dzięki którym sami mieszkańcy mogą wpłynąć na to, że koszty gospodarki śmieciowej zmaleją, co da szansę na przyszłą obniżkę opłat. W Kłobucku sporo jest do zrobienia w zakresie odpowiedniego segregowania odpadów. I to jest jeden z takich wstępnych wniosków. Skoro zapowiadane są analizy – zapewne nie jest to wniosek jedyny.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Już projektują nowy żłobek w Kłobucku!

Jarosław Jędrysiak26 maja 2024

Iga Kozacka na 61. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu

Redakcja25 maja 2024

Nasze młode tenisistki z ważnym sukcesem

Jarosław Jędrysiak22 maja 2024

Młodzi muzycy konkurują na scenie

Jarosław Jędrysiak20 maja 2024

Starosta i wicestarosta z życzeniami w ZOZ

Jarosław Jędrysiak19 maja 2024

Dobrze uczą śpiewać w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak19 maja 2024