Kłobuck

Będzie jasno na osiedlu

Kryzys koronawirusowy zupełnie wywrócił to do góry nogami. Przetarg na oświetlenie osiedlowych ulic jest tego przykładem. ARCH.
Będzie jasno na osiedlu

INWESTYCJA. Baczyńskiego i Wyszyńskiego – dwie główne ulice w centrum Kłobucka. Bloki między nimi będą miały nowe oświetlenie uliczne

Poza tą, że mieszkańcy doczekają się odpowiedniego oświetlenia, jest i druga kluczowa informacja. Miastu uda się przeprowadzić tę inwestycję praktycznie za pół ceny. I to nie kosztem jakości. Kosztorys inwestorski wykonania oświetlenia między tymi dwoma ulicami osiedla położonego pomiędzy parkiem a ulicą 11 Listopada wskazuje, że zadanie to mogłoby kosztować blisko 170 tysięcy złotych. W przetargu miasto otrzymało aż 14 ofert, w dużej ilości z korzystnymi propozycjami cenowymi. Ta, którą wybrano, zakłada wybudowanie oświetlenia między Wyszyńskiego i Baczyńskiego za niespełna 89 tysięcy złotych. Oczywiście wedle założeń projektowych, które jeszcze nie tak dawno kosztorysowano na kwotę niemal dwukrotnie wyższą. Przekonanie, że znacznie niższa cena nie powinna tu rodzić obaw o jakość wykonania inwestycji, wynika z tego, że drastyczny spadek cen w ofertach w ostatnim czasie spowodował obecny kryzys. Po prostu firmy szukają zarobku, koszty pracy się zmniejszyły, poszukiwany jest czasem jakikolwiek zysk, by przetrwać trudny okres. Taka jest ogólna ocena przyczyn tak drastycznych oszczędności. Przypomnijmy, że jeszcze kilka lat temu niemal zawsze zakładano, że inwestycja po przetargu okaże się tańsza, niż wskazywała kalkulacja związana z projektem. I nawet z góry planowano takie czy inne wydatki „z oszczędności na przetargu”. W ostatnich latach to się zmieniło i zdarzały się sytuacje odwrotne, gdy inwestycji nie dawało się zrealizować, bo wszystkie oferty przekraczały cenowo budżet założony przez samorząd. Kryzys koronawirusowy zupełnie wywrócił to do góry nogami. Przetarg na oświetlenie osiedlowych ulic jest tego przykładem. Miastu udało się uzyskać niemal 50-procentową oszczędność.
Samo oświetlenie ulic ma z kolei powstać szybko. Wybrany wykonawca według przyjętych założeń ma na to trzy miesiące. Jesienne wczesne zmierzchy nie będą już więc uciążliwe dla mieszkańców osiedla. I nikt się nie będzie tu potykał z powodu ciemności – jak to obrazowo opisał jeden z radnych. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Nasze młode tenisistki z ważnym sukcesem

Jarosław Jędrysiak22 maja 2024

Młodzi muzycy konkurują na scenie

Jarosław Jędrysiak20 maja 2024

Starosta i wicestarosta z życzeniami w ZOZ

Jarosław Jędrysiak19 maja 2024

Dobrze uczą śpiewać w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak19 maja 2024

Burmistrz dziękował pracownikom służb komunalnych

Jarosław Jędrysiak19 maja 2024

Dzień tych, którzy krzewią czytelnictwo

Jarosław Jędrysiak15 maja 2024