INWESTYCJA. Najpierw będą wydatki na inwestycję, ale potem już warte tych wydatków oszczędności na energii elektrycznej. Gmina Przystajń jako kolejna w powiecie wymienia stare lampy uliczne na nowoczesne i energooszczędne lampy LED
Zamiary gminy Przystajń co do wymiany oświetlenia mają podstawę w dofinansowaniu projektów z zakresu m.in. efektywności energetycznej, które rozdzielił niedawno samorząd naszego województwa. Wśród beneficjentów znalazła się gmina Przystajń. Na modernizację oświetlenia przyznano tutejszemu samorządowi 300 tysięcy złotych. Co przy pomocy tych środków zostanie zbudowane?
Projekt będzie polegał na wymianie oświetlenia ulicznego na głównych ciągach komunikacyjnych w gminie. Wzdłuż drogi wojewódzkiej 494 nastąpi to w Podłężu Szlacheckim oraz w Przystajni przy ulicach Częstochowskiej, Nowej, Powstańców Śląskich. Dodatkowo projekt inwestycji obejmie drogi powiatowe Przystajń-Kostrzyna (czyli ulice Targową i Kostrzynę) i Przystajń-Ługi-Radły (czyli ulicę Bór oraz Brzeziny, Wrzosy, Bór Zajaciński i Ługi-Radły). W sumie wymienione zostanie 212 opraw oświetleniowych. Nowe, typu LED, będą miały pięciostopniowy zakres regulacji mocy. Pozwoli to na dostosowanie intensywności światła do potrzeb – różnych np. zależnie od pory dnia, ale też od tego, jak mocne oświetlenie w danym punkcie może być potrzebne. System taki daje po prostu wielką kontrolę działania latarni i pozwala na spore oszczędności. Bo same ledy świecą taniej, a do tego jest możliwość przyciemniania ich w zależności od potrzeby. Na przykład gminy stosują taką praktykę, że uliczne lampy dają pełną moc późnym wieczorem, gdy na ulicach są jeszcze ludzie i małą moc w środku nocy, gdy po prostu wystarczy, że na ulicy jest jakiekolwiek światło. Szacuje się, że oszczędności gminy na wydatkach na energię wyniosą rocznie około 30 procent.
Jest i bonus ekologiczny. Mniej zużytego prądu na oświetlenie ulic to rocznie 33,10 tony wyemitowanego dwutlenku węgla mniej. Zapowiada się realizację inwestycji w nowe lampy na rok 2021. (jar)
Facebook
YouTube
RSS