Powiat

Słabe matury? Nie u nas!

Nasze szkoły dają najlepszą w całym województwie gwarancję zdania matury.
Słabe matury? Nie u nas!

EDUKACJA. Nasi licealiści znów pokazali klasę. Choć w kraju głośno o słabszych niż oczekiwano wynikach matur, u nas młodzież pokazała swój wysoki poziom. Oczywiście chwała należy się też całej naszej oświacie na poziomie szkół średnich

To już kolejny rok, w którym maturzyści ze szkół średnich w powiecie kłobuckim okazali się najlepsi w województwie. – Okręgowa Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki i uczniowie z powiatu kłobuckiego, ze zdawalnością matury na poziomie 81,82 proc., zajęli pierwsze miejsce w województwie śląskim – informuje starosta Henryk Kiepura.
Zadowolenie w starostwie jest zrozumiałe. To powiat jako instytucja samorządowa prowadzi szkoły, w których zdaje się u nas maturę – i które kolejny rok z rzędu wypadają tak dobrze w porównaniu z placówkami w województwie. A trzeba też przypomnieć, że kilka lat wcześniej nie było tak różowo. Mamy więc obecnie nie tylko poprawę w efektywności naszej oświaty, ale i utrzymywanie się w tym stanie – co jest szczególnie cenne. Zwłaszcza w tym roku. Bo – jeśli spojrzeć do materiałów medialnych z kraju – tu i ówdzie matury w koronawirusowym roku poszły fatalnie. Czasem mówi się wręcz o tragedii, straconym roku, osobistych dramatach. A u nas? A u nas młodzież spisała się najlepiej w województwie. Brawo!
– Bardzo serdecznie gratuluję uczniom tak wspaniałego wyniku, dziękuję za pracowitość i odpowiedzialność – mówi starosta. Henryk Kiepura oddaje też należny szacunek za osiągnięty wynik nauczycielom i dyrektorom szkół. To oni tworzą warunki, w których nasza zdolna młodzież potrafi dochodzić do chwalebnych rezultatów. Wyniki matur Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie ogłosiła we wtorek. U nas są one kolejny dowodem, że mamy w powiecie dobre szkoły. Że być może warto przemyśleć, czy wybierać się po wiedzę do szkół średnich w dużych miastach. Czy sukcesu lepiej nie gwarantują nasze, miejscowe placówki. No, chyba że na tym etapie życia chodzi też po prostu o potrzebę zamieszkania dalej od rodziców – i o swoistą lekcję życia. Albo o rozwijanie talentów w dziedzinach, które na prowincji są mało popularne. Albo gdy problemem jest po prostu dojazd do szkoły wewnątrz powiatu. Choć w tej sferze – prognozujemy – odtąd będzie się już raczej poprawiać niż pogarszać.
Na koniec kilka jeszcze faktów. Maturę zdawało w naszym powiecie 220 uczniów. Więcej niż każdych czterech na pięciu zdało. To najlepszy rezultat dla powiatu kłobuckiego wśród 36 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie śląskim. To więcej o aż 7,82 ponad średnią krajową (74 proc.). Liderujemy też, jeśli przyjrzeć się szkołom zależnie od ich typu. W ogólniakach mamy zdawalność matury 87,32 proc. (średnia krajowa 81,10 proc.), a w technikach 73,03 proc. (średnia krajowa 62,20 proc.). Nasi maturzyści spisali się też znacznie lepiej niż uczniowie ze szkół w Częstochowie (tam 72,32 proc., czyli o kilka punktów procentowych mniej zdanych matur – a to jest przepaść). Znacznie już słabiej wypadły pobliskie powiaty ziemskie: lubliniecki, myszkowski, częstochowski ziemski. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024