Ostrowy nad Okszą

Uczniowie poprosili o drogę – i się doczekali

W gminie Miedźno zrobili drogi, a przy okazji uczyli dzieci, że warto być aktywnym obywatelem i członkiem lokalnej społeczności.
Uczniowie poprosili o drogę – i się doczekali

AKCJA. Czy to dzieciaki same wymyśliły, czy im dorośli sprytnie podpowiedzieli – w zasadzie mniejsza o to. Ważniejsze, że dla uczniów była to taka mała lekcja obywatelskiej aktywności i kontakt z działaniem samorządu lokalnego. No i liczy się też, że jest efekt w postaci zrobionej drogi

Nie dziwimy się wcale, że się miedzieński urząd gminy chwali spełnieniem prośby uczniów. Dotyczyła ona remontu drogi koło szkoły w Ostrowach nad Okszą i okazała się możliwa do spełnienia. Choć przyszło na to poczekać. No ale i z tego jest dla młodych lekcja, że w dorosłym życiu mało co jest od ręki i zaraz na żądanie.
– Pod koniec kwietnia ubiegłego roku uczniowie klasy 5a z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ostrowach nad Okszą wystąpili do wójta gminy z petycją dotyczącą remontu ulicy sąsiadującej z ich placówką – informują z urzędu gminy. Dzieciaki napisały to, co oczywiste: że codziennie jeżdżą lub chodzą do szkoły, a droga, z której korzystają, jest w bardzo złym stanie. I do tego od kilku lat nie była remontowana. Obok drogi chodnik jest wąski i koślawy. Płyty się poruszają, „przez co można przewrócić się i złamać nogę”. Stan drogi nie ułatwia też jeżdżenia po niej na rowerach czy na rolkach. A jadące tędy auta w czasie deszczu ochlapują wszystkich, bo na jezdni są kałuże. Przydałby się też próg zwalniający. Krótko mówiąc – młodzież wyliczyła wszystkie te niedostatki, które z pewnością widzieli też dorośli.
Po miesiącu wójt Piotr Derejczyk odpisał młodym wnioskodawcom, że podziela ich obawy o bezpieczeństwo i przyjmuje argumenty. I że zlecił wykonanie projektu przebudowy ich ulicy Szkolnej. Półtora roku później gminie udało się zrealizować to zadanie.
Dorzućmy tu, że zadanie inwestycyjne kosztowało niespełna 840 tysięcy złotych i w całości obciążyło budżet gminy Miedźno. Powstało ponad 350 metrów drogi na ulicy Szkolnej i prawie 170 metrów na ulicy Przedszkolnej. Przecięcie wstęgi – oczywiście z udziałem uczniów – było już tylko dopełnioną niedawno formalnością.
Nam ta historia trochę jakby coś przypomina. Mniejsza jednak o to, co konkretnie. Bo skoro jest szansa, że ten niedawny kontakt uczniów ze sprawami ich gminy pomoże w tym, by wyrośli na świadomych i oddanych lokalnej społeczności obywateli, to może być z tego korzyść większa nawet niż z samej wyremontowanej drogi. A i ta się, oczywiście, wszystkim przyda. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostrowy nad Okszą

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Ostrowy nad Okszą

Pokłócił się z żoną i pijany prawie zamarzł na skraju lasu

Jarosław Jędrysiak6 grudnia 2023

Ekopracownia pod chmurką

Jarosław Jędrysiak14 czerwca 2023

Ogólnopolski Turniej Eco Cup UKS Tytan Ostrowy

Marcin Syguda29 kwietnia 2023

Turniej siatkarski ECO CUP UKS TYTAN Ostrowy

Redakcja1 kwietnia 2023

Tytan jest najlepszy!

Redakcja10 lutego 2022

Uczą się przedsiębiorczości

Jarosław Jędrysiak9 lutego 2022