Powiat

Sporo kolizji z dzikimi zwierzętami

Kilka kolizji z dzikimi zwierzętami w powiecie w ciągu tylko dwóch dni. I są to przypadki, o których wie policja. Uważajcie na siebie. Jest „sezon” na takie wypadki. POLICJA KŁOBUCK
Sporo kolizji z dzikimi zwierzętami

Teraz szybciej robi się ciemno, a pod osłoną nocy często na drogi wychodzą dzikie zwierzęta. One nie są świadome zagrożenia. My – musimy. Bo konsekwencją może być rozbite auto. Ale może być też dużo gorzej

– Dzikie zwierzęta na drodze można spotkać przez cały rok, jednak w okresie wiosennym oraz jesiennym zdarza się to częściej, a tym samym wzrasta ryzyko wypadku lub kolizji z udziałem sarny, dzika czy lisa. Na drogach powiatu kłobuckiego tylko w miniony poniedziałek i wtorek odnotowano 6 takich zdarzeń – alarmuje rzecznik kłobuckiej policji, mł. asp. Joanna Wiącek-Głowacz.
Przy drogach oczywiście stoją znaki „Uwaga, dzikie zwierzęta”. Bądźmy jednak szczerzy: ilu z nas traktuje to ostrzeżenie z wielką powagą? A może warto by było to robić choć teraz. Trochę zwolnić – i dzięki temu zdążyć zareagować właściwie na niespodziewaną obecność dzikiego zwierza na drodze. Liczba kolizji, choćby ta z ostatnich dni wskazuje, że nie zawsze się to udaje. Przypomnienie, że właśnie jest na nie „sezon” – może się przydać.
Zwierzę na drodze potrafi się zachowywać inaczej niż być może kierowca zakłada.
– Zwierzę oślepione przez światła reflektorów rzadko ucieka, zaś w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu. Jeśli widzisz zwierzę na drodze – użyj klaksonu. Jeśli zobaczysz przebiegającą przez drogę sarnę, dzika czy wilka, bądź czujny i jedź ostrożnie, bo te zwierzęta żyją w stadach i za pierwszym mogą podążać kolejne – wskazuje istotne sprawy rzeczniczka policji.
Co, gdy już do kolizji dojdzie?
– Jeżeli dojdzie do zdarzenia drogowego z udziałem dzikiej zwierzyny, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce wypadku trójkątem ostrzegawczym. Trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności w stosunku do zwierzęcia, gdyż ranne – może być niebezpieczne. W takiej sytuacji należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia i zawiadomić o nim policję – podaje policjantka. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

„Zmieścimy się wszyscy”

Jarosław Jędrysiak3 czerwca 2024

Policyjny turniej

Jarosław Jędrysiak2 czerwca 2024

Automatycznie wyrejestrują stare auta

Jarosław Jędrysiak29 maja 2024

Stypendium za przyszłą pracę

Jarosław Jędrysiak21 maja 2024

Rozmawiali o regionalnej drodze rowerowej

Jarosław Jędrysiak19 kwietnia 2024

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024