Powiat

Jak się zachować, kiedy mamy objawy COVID-19?

Informacja o dodatnim wyniku badania zostanie zamieszczona przez laboratorium w systemie EWP.
Jak się zachować, kiedy mamy objawy COVID-19?

ZDROWIE. Jeśli mamy objawy infekcji, m.in.: gorączkę, kaszel, odczuwamy duszność lub straciliśmy węch lub smak, i podejrzewamy u siebie zakażenie koronawirusem (wirusem SARS-CoV-2), nie idźmy do pracy, pozostańmy w domu i umówmy telefonicznie termin teleporady lub porady u lekarza POZ

Adres POZ możemy sprawdzić na stronie: https://zip.nfz. gov.pl/GSL/GSL/POZ. Jeżeli lekarz POZ skieruje nas na test, powinniśmy zawiadomić pracodawcę. Za okres nieobecności w pracy i samoizolacji w domu w oczekiwaniu na wynik otrzymamy zwolnienie lekarskie.
Badanie możesz wykonać w punkcie, w którym zostanie nam pobrany wymaz z nosogardła. Listę punktów znajdziemy pod adresem: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran. Jeśli nie możemy samodzielnie dojechać do punktu mobilnego, poinformujmy lekarza – zleci w systemie, aby przyjechała do nas karetka wymazowa.
Informacja o dodatnim wyniku badania zostanie zamieszczona przez laboratorium w systemie EWP, dostępnym dla zaangażowanych podmiotów, w tym Policji i służb sanitarnych. Wynik badania będzie również dostępny dla naszego lekarza POZ w aplikacji gabinet.gov.pl oraz dla nas na Internetowym Koncie Pacjenta (instrukcję założenia konta znajdziemy tutaj https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta).
Lekarz POZ poinformuje nas o wyniku badania. W przypadku braku kontaktu telefonicznego ze strony lekarza POZ należy skontaktować się z przychodnią, w której zlecono nam badanie.
Badanie prywatne
Jeśli robiliśmy badanie komercyjnie bez skierowania od lekarza POZ, a wynik jest dodatni, to nie wychodźmy z domu. Umówmy telefonicznie termin teleporady u lekarza POZ. Lekarz POZ zadecyduje, czy powinniśmy dochodzić do zdrowia w domu czy też nasz stan wymaga leczenia w warunkach szpitalnych i należy skierować nas do szpitala. W przypadku gdy nie mamy warunków do odbywania izolacji w warunkach domowych, lekarz może skierować nas do izolatorium.
Jeżeli lekarz skierował nas do odbywania izolacji w warunkach domowych, to należy przekazać tę informację systemem gabinet.gov.pl do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Jeśli jesteśmy osobą pracującą, powinniśmy otrzymać również zwolnienie lekarskie.
Po pojawieniu się tej informacji w systemie powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna rozpoczyna procedurę: zostaniemy poproszeni o sporządzenie listy osób, z którymi ostatnio się kontaktowaliśmy – Inspekcja Sanitarna przeprowadzi wywiad i rozpocznie dochodzenie epidemiologiczne. Możemy zostać poproszeni o odpowiedzi na inne ważne w dochodzeniu pytania.
Jeśli potrzebujemy kontaktu do stacji sanitarno-epidemiologicznej, zadzwońmy na infolinię: +48 22 25 00 115.
Na kwarantannie
Na osoby, z którymi mieliśmy kontakt, może zostać nałożona 10-dniowa kwarantanna, jeżeli charakter tego kontaktu niósł ryzyko przeniesienia zakażenia (tzw. bliski kontakt). Pozostałe osoby z kontaktu zostaną objęte nadzorem epidemiologicznym. Natomiast w każdym przypadku odbywania przez nas izolacji w domu kwarantanną zostaną objęte osoby, które z nami zamieszkują – jeśli są zatrudnione, powinny złożyć pracodawcy oświadczenie, że przebywają w kwarantannie, co usprawiedliwi ich nieobecność w pracy i pozwoli ustalić zasady wykonywania telepracy lub, gdy jest to niemożliwe, będzie podstawą do wypłacenia zasiłku chorobowego. W przypadku wątpliwości ze strony pracodawcy może on zweryfikować informację o kwarantannie w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Konieczne jest zainstalowanie aplikacji „Kwarantanna domowa”, którą można pobrać z App Store lub Google Play. Po jej zainstalowaniu zarejestrujmy się za pomocą numeru telefonu.
Po 10 dniach, jeżeli nie mamy objawów, zostajemy automatycznie zwolnieni z izolacji domowej. Jeśli objawy utrzymują się – poinformujmy lekarza. Lekarz podejmie decyzję o dalszym postępowaniu wobec nas. Przestrzegajmy zasad związanych z odbywaniem izolacji i zadbajmy, aby przestrzegały ich osoby, które z nami mieszkają i są skierowane do izolacji (w przypadku wyniku dodatniego) lub kwarantanny (w przypadku bliskiego kontaktu z osobą dodatnią). W przypadku pojawienia się niepokojących objawów niezbędny jest kontakt z pogotowiem ratunkowym. Dzwoniąc na numer 999 lub 112, poinformujmy o tym, że jesteśmy na izolacji domowej lub kwarantannie. (as)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Więcej w Powiat

Rozmawiali o regionalnej drodze rowerowej

Jarosław Jędrysiak19 kwietnia 2024

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024