KOŚCIÓŁ. Kuria gliwicka wydała wytyczne dotyczące zasad bezpieczeństwa i higieny oraz duszpasterstwa w czasie pandemii koronawirusa
Zgodnie z wcześniejszymi postanowieniami na terenie diecezji gliwickiej obowiązuje dyspensa od niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we mszy świętej dla: osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.), osób, które czują obawę przed zarażeniem. W związku z ograniczeniami liczby wiernych, którzy mogą uczestniczyć w zgromadzeniach religijnych, wiernym parafii, które znajdą się w obszarze tzw. strefy czerwonej udziela się ogólnej dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we mszy świętej w okresie obowiązywania ww. restrykcji. Zachęca się duszpasterzy, by organizowali transmisje mszy świętych z kościoła dla wiernych, którzy z różnych powodów nie mogą w nich uczestniczyć.
W kościołach obowiązują następujące zasady co do liczby wiernych, którzy mogą przebywać w kościele w czasie sprawowania liturgii: w strefie żółtej – 1 osoba na 4 metry kwadratowe; w strefie czerwonej – 1 osoba na 7 metrów kwadratowych powierzchni kościoła, w której wierni uczestniczą w liturgii.
Na drzwiach kościoła należy umieścić informację o tym, ile osób może znajdować się w kościele. Z obowiązku noszenia maski lub przyłbicy ochronnej zwolniony jest jedynie kapłan przewodniczący liturgii. W kościołach należy udostępnić dozowniki z płynem dezynfekującym, które powinny być ustawione przy drzwiach wejściowych (lecz nie w kropielnicach). Należy ponadto przy drzwiach wejściowych umieścić przypomnienie o obowiązku zasłaniania ust i nosa. Zakazuje się uzupełniania kropielnic wodą święconą i kropienia nią wiernych.
Co z komunią?
Ze względu na sytuację epidemiczną zaleca się kapłanom, aby przygotowywanie paramentów, a zwłaszcza kielicha do sprawowania mszy świętej, spożywanie z niego Krwi Pańskiej oraz puryfikacja były pozostawione głównemu celebransowi, nawet jeśli są obecni kapłani koncelebrujący lub inni posługujący. Kapłani koncelebrujący, jeśli są, powinni przyjmować komunię świętą przez zanurzenie Ciała Pańskiego w Krwi Pańskiej przed głównym celebransem, który spożywa całą pozostałą Krew Pańską jako ostatni. Podczas każdej liturgii wiernym należy umożliwić przyjęcie komunii świętej zarówno do ust, jak i na rękę. Nie wolno zmuszać wiernych do przyjmowania komunii świętej jedynie w tej formie, jaką uznaje za słuszną miejscowy duszpasterz. Każdorazowo należy wyraźnie ogłosić wiernym porządek przyjmowania komunii świętej. W przypadku gdy jest więcej szafarzy, należy utworzyć oddzielne rzędy dla przyjmujących komunię świętą do ust i na rękę. Jeśli jest obecny tylko jeden szafarz, najpierw należy udzielić komunii wiernym, którzy przyjmują ją na rękę, a następnie tym, którzy przyjmują ją do ust. Należy pamiętać o zachowaniu odległości między osobami przystępującymi do komunii, a także o to, by osoby przyjmujące Ciało Pańskie na rękę spożyły je bezpośrednio przy kapłanie. Nie należy w tym względzie ponaglać wiernych, aby nie doszło do nadużyć. Kapłani i nadzwyczajni szafarze rozdający komunię świętą powinni bezpośrednio przed tą czynnością, jak i po niej, zdezynfekować ręce. (as)
Facebook
YouTube
RSS