Opatów

Gmina zadłuży się bardziej

Gmina zadłuży się bardziej

FINANSE. Budżet gminy Opatów da się dopiąć tylko dzięki obligacjom. W czwartek radni podejmowali związane z tym uchwały

– Sytuacja finansowa gminy jest dość ciężka i głównie spowodowana wydatkami bieżącymi, gdzie największy wpływ mają koszty oświaty – referował na sesji wójt Bogdan Sośniak.
– Jeśli do tej pory mówiłem o dzwonku ostrzegawczym, to w tym roku był to już wielki, głośny dzwon. Trzeba coś w tej materii zrobić, bo za chwilę nam braknie środków, by móc realizować jakiekolwiek istotne zadania związane z inwestycjami – ocenił.
Dochodzą do ściany
Potrzeby inwestycyjne natomiast są. Wójt wskazał przykład kanalizacji, z której w gminie może korzystać około połowy mieszkańców. A połowa jeszcze nie. Co się dzieje ze ściekami? To często jeszcze pytanie, niestety, retoryczne.
Inwestować trzeba jednak nie tylko z powodu konieczności zaspokajania potrzeb mieszkańców, ale i dla utrzymania ustawowych wskaźników finansowych budżetu. Bez inwestycji nie zostanie utrzymana wymagana relacja między wydatkami bieżącymi i inwestycyjnymi. Krótko mówiąc: skądś gmina musi te środki na inwestycje wziąć, skoro ma spore wydatki także na sprawy bieżące. Rozwiązaniem mają być obligacje.
Środki „na teraz” i w rezerwie
Propozycja, nad którą pochylili się radni, to pozyskanie z obligacji pół miliona obecnie, a w roku przyszłym możliwość wyemitowania obligacji na kwotę trzy razy większą. Gdyby nie udało się pozyskać oczekiwanych środków na budowę reaktora oczyszczalni ścieków.
– Otworzymy sobie bufor tych wydatków inwestycyjnych i w trakcie roku zobaczymy, jak będzie wyglądała sprawa z pozyskaniem środków zewnętrznych. Musimy je mieć w budżecie dla zachowania wskaźnika relacji wydatków inwestycyjnych i bieżących – podał wójt.
Oświata rujnuje samorządy
Problemu wydatków oświatowych to i tak nie rozwiąże. Wójt wskazuje potrzebę osobnego zajęcia się także nimi, bo wobec wzrostu wynagrodzeń i wydatków np. na media gmina temu może nie podołać. O plany, co z tym zrobić, dopytywał wójta radny Andrzej Zalski. Przypomnijmy, że dwa lata temu gminie nie udało się zamknąć szkoły w Iwanowicach Dużych, bo zablokowało to ostatecznie ministerstwo. Dziś wygląda to tak, że organy państwa przymuszają do utrzymania sieci szkół, a nie zapewniają na to dość środków, stawiając gminy w położeniu bez wyjścia. Takie są realia krajowej polityki.
Pomysłem „na teraz” – skoro z likwidacją jest problem – jest według wójta przekształcanie szkół na filie. Gmina, jak powiedział wójt, może dopłacać nawet 90 procent subwencji oświatowej. Tak w praktyce wyglądać potrafi państwowe utrzymanie szkół – pieniędzmi gmin. Obietnice składane w mediach w Warszawie kosztują często słono tu, na dole. Trwa więc zadłużanie gminy. Radny podsumowywał, że może czas ogłosić upadłość gminy, skoro realia z finansami i finansowaniem oświaty są właśnie takie. Wójt próbował uspokajać, że bankructwo może jeszcze gminie nie grozi, ale zarząd komisaryczny – już może. A wraz z nim, to dodajmy od siebie, na pewno drastyczne decyzje, niekoniecznie liczące się z oczekiwaniami mieszkańców. Przewodniczący Mirosław Szewczuk zaproponował, by kontekst oświatowy jednak odłożyć na kolejne obrady i osobną dyskusję.
Radni, po dyskusji, poparli natomiast uchwałę o emisji obligacji. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opatów

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Opatów

Sukces tenisistów z Opatowa

Jarosław Jędrysiak14 kwietnia 2024

Okazja do usunięcia azbestu

Jarosław Jędrysiak4 grudnia 2023

Nie płacą za odpady. Urząd przestrzega spóźnialskich

Jarosław Jędrysiak28 listopada 2023

Boisko już otwarte, pracownia też

Jarosław Jędrysiak24 października 2023

Tłumy na inscenizacji historycznej w Opatowie

Jarosław Jędrysiak18 września 2023

Rekonstrukcja historyczna za tydzień w sobotę

Jarosław Jędrysiak3 września 2023