Bezpieczeństwo

Chcą odbierać prawko. Za co?

Chodzi o sytuacje, w których ktoś nie panuje nad swoimi emocjami i decyduje się „ukarać” innego kierowcę za jakieś prawdziwe lub wydumane przewinienie. I zmusza go do zatrzymania się, czasem znieważa, a nawet bije. ARCH.
Chcą odbierać prawko. Za co?

PRZEPISY. Takie sytuacje chyba każdy zna z filmików w internecie. Teraz za nie chcą od ręki zatrzymywać prawo jazdy

Chodzi o przejawy drogowej agresji. Niejeden kierowca spotkał się z nimi sam, siedząc za kierownicą. Jeszcze więcej widziało nagrania w internecie. Chodzi o sytuacje, w których ktoś nie panuje nad swoimi emocjami i decyduje się „ukarać” innego kierowcę za jakieś prawdziwe lub wydumane przewinienie. I zmusza go do zatrzymania się, czasem znieważa, a nawet bije. Sprawców w takich przypadkach mogła i dotąd spotkać kara. Dodatkowym batem na nich – takim, który zaboli od razu i może pozwoli ochłonąć podczas przymusowego spaceru – może się stać to, że od ręki zabiorą im prawko.
Sprawa nie jest przesądzona. Na razie to tylko propozycja zawarta w petycji złożonej do sejmowej komisji do spraw petycji. Jakie dokładnie zapisy są tam zaproponowane?
Takie, w myśl których policjant będzie zatrzymywał prawo jazdy w przypadku czynu polegającego na umyślnym zajechaniu drogi innemu pojazdowi w celu zmuszenia kierującego nim do zatrzymania lub gwałtownego zmniejszenia prędkości pojazdu. A także w przypadku czynu polegającego na zatrzymaniu i opuszczeniu pojazdu przez kierującego nim lub jego pasażerów, z zamiarem znieważenia lub naruszenia nietykalności cielesnej kierującego innym pojazdem lub jego pasażerów. Albo gdy stanie się to w celu uszkodzenia pojazdu lub w celu złośliwego uniemożliwienia kontynuowania jazdy. Jak widać, w tych ramach mieści się większość przejawów agresji na drodze: od zajeżdżania drogi i nagłego hamowania przez wysiadanie i lżenie innego kierowcy po na przykład kopanie jego samochodu czy bicie.
Wnioskodawcy argumentują, że jasne przepisy skierowane przeciw aktom agresji na drodze są konieczne jako widoczny znak „stop” dla takich zachowań. Z wniosku może wynikać też, że chodziłoby tu o zabierania prawa jazdy na zawsze. No ale… może nawet te trzy miesiące, na które dokument zabierają przy znacznym przekroczeniu prędkości, wystarczyłyby do ostudzenia emocji osób psychicznie niezrównoważonych. Choć z drugiej strony… czy osoba niezrównoważona powinna siadać za kierownicę? Jakie będą losy petycji, czas pokaże. A tymczasem? Wasze zdanie na ten temat bardzo nas ciekawi. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bezpieczeństwo

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Bezpieczeństwo

Nabił dostawczaka jak szalony

Jarosław Jędrysiak1 lutego 2024

„Nigeryjski szwindel” wciąż w mejlach

Jarosław Jędrysiak4 kwietnia 2022

Tak nas okradają. Sposoby przestępców

Jarosław Jędrysiak11 stycznia 2022

Niebezpieczne kulki magnetyczne

Adam Świerczyński10 stycznia 2022

Oszukują… na wymianę rynny

Jarosław Jędrysiak22 grudnia 2021

Uważaj! To ci powie oszust

Jarosław Jędrysiak25 listopada 2021