Region

Zimno, palimy, a co z powietrzem?

ARCH.
Zimno, palimy, a co z powietrzem?

Pogoda zrobiła nam się zimowa, choć bez pokrywy śnieżnej. Temperatury wpływają na to, że piece pracują pełną parą. A co z jakością powietrza?

Według danych udostępnianych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach wiele zależy od lokalizacji. I od pory dnia. No i od warunków pogodowych. Mimo niskich temperatur jakość powietrza w regionie jest aktualnie zasadniczo dobra. Teraz, w środę, w godzinach około południa, w centrum regionu, w Częstochowie, nie stwarzają problemu ani tlenek węgla, ani dwutlenek azotu, ani dwutlenek siarki. Jakość powietrza mierzona tymi parametrami kwalifikuje się na ocenę bardzo dobrą. Symbolicznie gorzej jest z ozonem i pyłem PM10, choć i tu poziom zanieczyszczeń jest niewielki i kwalifikuje jakość powietrza na ocenę dobrą. Trochę gorzej jest w Lublińcu, gdzie ilość pyłu PM10 pozwala jedynie na umiarkowaną ocenę jakości powietrza pod względem tego istotnego parametru.
Biorąc pod uwagę dane dobowe z wczoraj da się natomiast zauważyć, że w okresie wieczornym i nocą pogarsza się powietrze w zakresie obecności pyłów PM10. To między innymi widoczny skutek działania przestarzałych systemów grzewczych. Warto tu zaznaczyć, że ten spadek jakości powietrza występuje niezależnie od tego, czy pomiarów dokonuje się w mieście czy na wsi. Bywa, że w terenie wiejskim, tradycyjnie kojarzonym z dobrym powietrzem, w sezonie grzewczym w godzinach następujących po powrotach z pracy, gdy stare piece idą w ruch, jest nawet gorzej niż w miastach, gdzie sporą część ogrzewania zapewniają kontrolowane w zakresie norm instalacje ogrzewające od razu większą liczbę mieszkań czy posesji. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Województwo ma własną „apkę”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Szybki paszport tymczasowy także na lotnisku w Pyrzowicach

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

ZUS już korzysta ze sztucznej inteligencji

Jarosław Jędrysiak4 lipca 2024

Nowe trendy w budownictwie dotarły do Częstochowy!

Redakcja19 czerwca 2024

Co z wyboistym odcinkiem autostrady?

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Jest więcej policjantów

Jarosław Jędrysiak5 czerwca 2024