FINANSE. 29 grudnia przyjęty został budżet gminy Kłobuck na bieżący rok. Co zawiera? Jakie inwestycje dla mieszkańców zostały do niego wpisane?
Zacznijmy od głównych liczb. Na rok 2021 ustalono w budżecie kłobuckim dochody w wysokości przekraczającej 100,2 mln złotych. Wydatki na ten rok – ponad 104,4 mln złotych. Deficyt zbliży się więc do 4,2 mln złotych i zostanie pokryty kredytem. Najwięcej wydatków stanowić będą te bieżące. Wydatki majątkowe w wysokości niemal 10,1 mln złotych też nie będą małe. I tu akurat jest to szczególnie istotne z punktu widzenia mieszkańców, bo wydatki majątkowe to przede wszystkim inwestycje: ta część działalności gminy, na którą się zawsze czeka.
Trzy miliony na drogi
W tym roku do budżetu miejsko- -gminnego wpisano kilka zadań drogowych. Przeszło 1,81 mln złotych przewidziano na drugi etap przebudowy drogi gminnej w Białej i Kopcu. Doczekają się też na swoją kolej mieszkańcy i użytkownicy ulicy Powstańców Śląskich w Kłobucku. Ta równoległa do ulicy 3 Maja droga będzie doinwestowana obecnie kwotą blisko 1,1 mln złotych. To dwa największe zadania w zakresie dróg gminnych. Dodatkowo w 2021 roku zajmą się m.in. także chodnikiem na ulicy Korczaka. Zapisana jest też kwota niemal 110 tysięcy na projekt drogi i mostu, które mają połączyć ulice Sienkiewicza i Zakrzewską.
Z gminnego budżetu 150 tys. złotych trafi też na dofinansowanie drogi powiatowej. Konkretnie chodzi o przebudowę chodnika w Borowiance przy ulicy Tartakowej (drugi etap).
Budowa hali i podobne wydatki
Wielkim zadaniem inwestycyjnym tegorocznego budżetu jest zapowiadana już i kilka razy wspominana na naszych łamach budowa sali gimnastycznej wraz z zapleczem przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kłobucku. Na realizację tego obiektu w roku 2021 zapisano kwotę przeszło 3,33 mln złotych. Jest to coś z zakresu zadań zapowiadanych przez burmistrza Jerzego Zakrzewskiego w kampanii wyborczej – które dawniej przez lata temu tkwiło głównie w sferze marzeń i mogło się wydawać, że w niej tylko pozostanie. Tymczasem ruszy budowa.
Innym większym zadaniem realizowanym z myślą o oświacie będzie budowa boiska wielofunkcyjnego wraz z innymi elementami sportowymi i zagospodarowaniem terenu przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łobodnie. W związku z kulturą fizyczną pozostaje także trzeci etap trwającej już wielkiej miejskiej inwestycji w przebudowę boiska Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kłobucku. Tu wiele już zrobiono w poprzednich sezonach. W budżecie jako etap trzeci wpisano przebudowę bieżni i innych elementów lekkoatletycznych.
Za kwotę do 100 tys. złotych ma powstać jeszcze boisko do koszykówki na placu zabaw przy ulicy Kochanowskiego w Kłobucku.
Wymiana kolejnych kopcących pieców
Ważnym z punktu widzenia mieszkańców zapisem w tegorocznym budżecie jest pozycja z kwotą 940 tys. złotych. To środki przeznaczone na wymianę źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych. Jak pisaliśmy jeszcze w zeszłym roku, miasto zorganizowało drugi nabór wniosków o dofinansowanie tego rodzaju prywatnych inwestycji. Ściśle rzecz biorąc realizacja programu ma zabezpieczone w budżecie nieco ponad 950 tysięcy (obejmuje nie tylko kwotę dotacji).
Na rok bieżący przewidziano też szereg wydatków na dalsze prace przy oświetleniu ulic. Bezpośrednio z budżetu miasta po kilkadziesiąt tysięcy trafi na oświetlenie przejścia dla pieszych i parkingu przy cmentarzu w Kłobucku, a także ulic: Woźniaka w Łobodnie i Tuwima w Kamyku oraz (mniejsza kwota) na oświetlenie ulicy Podmiejskiej w Przybyłowie. W wykonanie oświetlenie szeregu kolejnych ulic zaangażowane będą też w istotnym zakresie środki z funduszów sołeckich kilku sołectw gminy. Pieniądze z tego funduszu z woli mieszkańców pójdą też m.in. na sprawy związane z placami zabaw czy na inne pomniejsze zadania.
Kilka innych wydatków Są zapisane w budżecie także inwestycje mniejsze. Np. zabezpieczono finanse na remont dwóch kaplic w Kłobucku: przy ulicach Długosza i Okólnej. Chodzi tu o obiekty cenne, którym, dla ich zachowania, po prostu co jakiś czas trzeba poświęcić nieco uwagi i środków. Tych ma być w tym roku blisko 120 tys. złotych. W tym roku mają się też zająć kłobuckim parkiem.
Budynek kłobuckiego urzędu miejskiego stanie się łatwiej dostępny dla osób niepełnosprawnych. Pomoże w tym wykonanie specjalnej windy. Zabezpieczono na to 15 tys. złotych. Za 80 tys. złotych powstanie projekt termomodernizacji budynku i sali widowiskowej MOK-u. Termomodernizacja czeka też zaplecze sanitarno-szatniowe OSiR-u, przy czym tu także na razie chodzi dopiero o projekt.
NAJWYŻSZE ZAPLANOWANE WYDATKI INWESTYCYJNE KŁOBUCKA NA 2021 ROK
Budowa sali gimnastycznej przy SP nr 1 w Kłobucku 3 331 174,00 zł
Przebudowa drogi Biała-Kopiec, etap II 1 810 422,00 zł
Przebudowa ul. Powstańców Śląskich w Kłobucku 1 095 376,00 zł
Program wymiany źródeł ciepła w gospodarstwach domowych 951 446,38 zł
Przebudowa boiska OSiR w Kłobucku, etap III 684 257,00 zł
Budowa boiska wielofunkcyjnego w Łobodnie 562 522,00 zł
Zagospodarowanie parku w Kłobucku, ul. Parkowa 200 000,00 zł
Zakup pojazdu dla OSP Łobodno 200 000,00 zł
Facebook
YouTube
RSS