Kłobuck

10 milionów na inwestycje

W tym roku największą kwotowo inwestycją będzie budowa zapowiadanej przez burmistrza jeszcze w czasie wyborów sali sportowej przy szkole Jedynce. JAROSŁAW JĘDRYSIAK
10 milionów na inwestycje

FINANSE. 29 grudnia przyjęty został budżet gminy Kłobuck na bieżący rok. Co zawiera? Jakie inwestycje dla mieszkańców zostały do niego wpisane?

Zacznijmy od głównych liczb. Na rok 2021 ustalono w budżecie kłobuckim dochody w wysokości przekraczającej 100,2 mln złotych. Wydatki na ten rok – ponad 104,4 mln złotych. Deficyt zbliży się więc do 4,2 mln złotych i zostanie pokryty kredytem. Najwięcej wydatków stanowić będą te bieżące. Wydatki majątkowe w wysokości niemal 10,1 mln złotych też nie będą małe. I tu akurat jest to szczególnie istotne z punktu widzenia mieszkańców, bo wydatki majątkowe to przede wszystkim inwestycje: ta część działalności gminy, na którą się zawsze czeka.
Trzy miliony na drogi
W tym roku do budżetu miejsko- -gminnego wpisano kilka zadań drogowych. Przeszło 1,81 mln złotych przewidziano na drugi etap przebudowy drogi gminnej w Białej i Kopcu. Doczekają się też na swoją kolej mieszkańcy i użytkownicy ulicy Powstańców Śląskich w Kłobucku. Ta równoległa do ulicy 3 Maja droga będzie doinwestowana obecnie kwotą blisko 1,1 mln złotych. To dwa największe zadania w zakresie dróg gminnych. Dodatkowo w 2021 roku zajmą się m.in. także chodnikiem na ulicy Korczaka. Zapisana jest też kwota niemal 110 tysięcy na projekt drogi i mostu, które mają połączyć ulice Sienkiewicza i Zakrzewską.
Z gminnego budżetu 150 tys. złotych trafi też na dofinansowanie drogi powiatowej. Konkretnie chodzi o przebudowę chodnika w Borowiance przy ulicy Tartakowej (drugi etap).
Budowa hali i podobne wydatki
Wielkim zadaniem inwestycyjnym tegorocznego budżetu jest zapowiadana już i kilka razy wspominana na naszych łamach budowa sali gimnastycznej wraz z zapleczem przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kłobucku. Na realizację tego obiektu w roku 2021 zapisano kwotę przeszło 3,33 mln złotych. Jest to coś z zakresu zadań zapowiadanych przez burmistrza Jerzego Zakrzewskiego w kampanii wyborczej – które dawniej przez lata temu tkwiło głównie w sferze marzeń i mogło się wydawać, że w niej tylko pozostanie. Tymczasem ruszy budowa.
Innym większym zadaniem realizowanym z myślą o oświacie będzie budowa boiska wielofunkcyjnego wraz z innymi elementami sportowymi i zagospodarowaniem terenu przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łobodnie. W związku z kulturą fizyczną pozostaje także trzeci etap trwającej już wielkiej miejskiej inwestycji w przebudowę boiska Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kłobucku. Tu wiele już zrobiono w poprzednich sezonach. W budżecie jako etap trzeci wpisano przebudowę bieżni i innych elementów lekkoatletycznych.
Za kwotę do 100 tys. złotych ma powstać jeszcze boisko do koszykówki na placu zabaw przy ulicy Kochanowskiego w Kłobucku.
Wymiana kolejnych kopcących pieców
Ważnym z punktu widzenia mieszkańców zapisem w tegorocznym budżecie jest pozycja z kwotą 940 tys. złotych. To środki przeznaczone na wymianę źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych. Jak pisaliśmy jeszcze w zeszłym roku, miasto zorganizowało drugi nabór wniosków o dofinansowanie tego rodzaju prywatnych inwestycji. Ściśle rzecz biorąc realizacja programu ma zabezpieczone w budżecie nieco ponad 950 tysięcy (obejmuje nie tylko kwotę dotacji).
Na rok bieżący przewidziano też szereg wydatków na dalsze prace przy oświetleniu ulic. Bezpośrednio z budżetu miasta po kilkadziesiąt tysięcy trafi na oświetlenie przejścia dla pieszych i parkingu przy cmentarzu w Kłobucku, a także ulic: Woźniaka w Łobodnie i Tuwima w Kamyku oraz (mniejsza kwota) na oświetlenie ulicy Podmiejskiej w Przybyłowie. W wykonanie oświetlenie szeregu kolejnych ulic zaangażowane będą też w istotnym zakresie środki z funduszów sołeckich kilku sołectw gminy. Pieniądze z tego funduszu z woli mieszkańców pójdą też m.in. na sprawy związane z placami zabaw czy na inne pomniejsze zadania.
Kilka innych wydatków Są zapisane w budżecie także inwestycje mniejsze. Np. zabezpieczono finanse na remont dwóch kaplic w Kłobucku: przy ulicach Długosza i Okólnej. Chodzi tu o obiekty cenne, którym, dla ich zachowania, po prostu co jakiś czas trzeba poświęcić nieco uwagi i środków. Tych ma być w tym roku blisko 120 tys. złotych. W tym roku mają się też zająć kłobuckim parkiem.
Budynek kłobuckiego urzędu miejskiego stanie się łatwiej dostępny dla osób niepełnosprawnych. Pomoże w tym wykonanie specjalnej windy. Zabezpieczono na to 15 tys. złotych. Za 80 tys. złotych powstanie projekt termomodernizacji budynku i sali widowiskowej MOK-u. Termomodernizacja czeka też zaplecze sanitarno-szatniowe OSiR-u, przy czym tu także na razie chodzi dopiero o projekt.

NAJWYŻSZE ZAPLANOWANE WYDATKI INWESTYCYJNE KŁOBUCKA NA 2021 ROK
Budowa sali gimnastycznej przy SP nr 1 w Kłobucku 3 331 174,00 zł
Przebudowa drogi Biała-Kopiec, etap II 1 810 422,00 zł
Przebudowa ul. Powstańców Śląskich w Kłobucku 1 095 376,00 zł
Program wymiany źródeł ciepła w gospodarstwach domowych 951 446,38 zł
Przebudowa boiska OSiR w Kłobucku, etap III 684 257,00 zł
Budowa boiska wielofunkcyjnego w Łobodnie 562 522,00 zł
Zagospodarowanie parku w Kłobucku, ul. Parkowa 200 000,00 zł
Zakup pojazdu dla OSP Łobodno 200 000,00 zł

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Samorządowe budynki przestaną kopcić

Jarosław Jędrysiak14 kwietnia 2024

Fotografowali wiosnę

Jarosław Jędrysiak10 kwietnia 2024

Rusza wielka inwestycja pod Kłobuckiem

Jarosław Jędrysiak31 marca 2024

Przedszkolaki gośćmi w szkole

Jarosław Jędrysiak26 marca 2024

Są środki na bezcenny zabytek

Jarosław Jędrysiak25 marca 2024

Wkrótce decyzja o budowie drogi wojewódzkiej 491

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024