Powiat

Covidowy fundusz polityczny?

Sposób rozegrania rozdziału środków martwi samorządowców także dlatego, że wkrótce decydować się będą spore pieniądze z nowego unijnego budżetu. ARCH.
Covidowy fundusz polityczny?

SAMORZĄDNOŚĆ. Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” naświetla w szerszej perspektywie sprawę pytań do premiera, które zadano w gminie Lipie. I obraz jest co najmniej niepokojący

W odniesieniu do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Sławomir Bukowski pisze na łamach „Wspólnoty” o domaganiu się przez samorządowców „przejrzystych i jasnych zasad podziału pieniędzy, tak jak przy pierwszej transzy, kiedy o ich przyznaniu decydowały dane finansowe”. I tu trafnie podkreśla się, że nie są to pieniądze rządowe, ale pieniądze podatników, a podatki płacone są w całym kraju, niezależnie od sympatii politycznych.
Zestawione dane ukazują obraz dość – niestety – jednoznaczny. Cytujemy „Wspólnotę”: na 16 województw w 8 współrządzi PiS, w 8 opozycja i aż „89 proc. środków trafiło do 8 regionów współrządzonych przez Prawo i Sprawiedliwość, a 11 proc. – do pozostałych, przy czym 4 województwa wcale nie otrzymały wsparcia. Podział pieniędzy karze więc mieszkańców tych JST, którzy «źle wybrali» swoje władze”.
W spotkaniu z samorządowcami, o którym pisze „Wspólnota”, przedstawiciele rządu tłumaczyli zaistniałą sytuację liczbą wniosków znacznie wykraczającą ponad przewidziane na dofinansowanie środki. Dodajmy na koniec od siebie, że trudno tu jednak nie zauważyć, że nawet cząstkowe środki powinny się statystycznie rozłożyć mniej więcej po równo między regiony, bez przewagi tych, gdzie rządzą „swoi”. No i przede wszystkim kryteria rozdziału środków powinny być przejrzyste. Czy jednak tę wartość demokratycznego państwa prawa obecnie rządzący odpowiednio doceniają? Sposób rozegrania rozdziału tych środków martwi samorządowców także dlatego, że wkrótce decydować się będą spore pieniądze z nowego unijnego budżetu. Jeśli będzie tu obowiązywać kryterium polityczne, to temat „praworządności” w zakresie podziału środków unijnych wcale nie będzie problemem wyssanym z palca. No ale… wciąż da się jeszcze uniknąć takich problemów. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024