Powiat

Co ze szczepieniami na koronawirusa?

W lublinieckim szpitalu powiatowym szczepienia „grupy 0” już wystartowały. Kto i kiedy będzie mógł się zaszczepić u nas?
Co ze szczepieniami na koronawirusa?

ZDROWIE. Wszyscy już wiedzą, że szczepienia w przeciw SARS-CoV-2 w Polsce już się rozpoczęły. Co ze szczepieniem się w Kłobucku?

Kłobucki szpital – jak informowaliśmy – znalazł się w grupie tych, które prowadzą szczepienia przeciwko koronawirusowi. Wszystkim wiadomo, że jako pierwsi do szczepień przystąpili pracownicy ochrony zdrowia i inni najbardziej narażeni na kontakt z wirusem – i ujęci w tak zwaną grupę zero. Pozostali – no, może poza kilkoma celebrytami, o których „wciśnięciu się do kolejki” teraz głośno – muszą na zaszczepienie się jeszcze trochę poczekać. Co więcej można z kłobuckiej perspektywy napisać o całym tym ogromnym przedsięwzięciu?
W Kłobucku szczepią „grupę zero”
Nie tylko lekarze, ale generalnie pracownicy ochrony zdrowia objęci są grupą zero, mającą pierwszeństwo w dostępie do szczepionki na COVID-19. Za tych najbardziej narażonych na zakażenie i zakwalifikowanych do grupy priorytetowej uznano pracowników szpitali węzłowych i pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych. Nadto także pracowników Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, aptek i im podobnych punktów. Szczepić się już teraz mogą także pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych. We wtorek ZOZ w Kłobucku poinformował, że nadal trwają zgłoszenia priorytetowej „grupy zero” do szczepień przeciw COVID-19 i istnieje możliwość zgłoszenia osób z wyżej wymienionych zawodów i miejsc pracy.
– Przypominamy, że za zebranie listy chętnych pracowników odpowiada pracodawca. Dane może przekazać w wygodny i szybki sposób za pośrednictwem specjalnego formularza online. Ważne: do „grupy zero” zalicza się także personel niemedyczny pracujący w uprawnionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy. Bez względu na formę zatrudnienia. Czyli również wolontariusze i stażyści – informują w kłobuckim ZOZ.
Jak się zgłosić?
Jeśli ktoś należy do „grupy zero”, za jego zgłoszenie najbardziej odpowiada pracodawca – więc po pierwsze to do niego powinien się zgłosić zainteresowany. Potrzeba oświadczenia o przetwarzaniu danych osobowych. Potem pracodawca wybierze szpital węzłowy (szpital kłobucki należy do tej grupy) i przekaże zbiorcze zestawienie chętnych do wybranego szpitala. A szpital węzłowy ustali grafik szczepień i zaprosi na szczepienie. Tam będzie trzeba przejść kwalifikację, podpisać zgodę – no i przyjąć dawkę szczepionki. Oraz umówić się na przyjęcie kolejnej.
Pracodawca może zgłosić swoich pracowników za pomocą formularza dostępnego na stronie szczepieniakadry. rcb.gov.pl – tam umieszcza się dane dotyczące zgłaszającego podmiotu i pracowników, dokonuje się też wyboru szpitala. Formularz online jest przeznaczony dla osób, które jeszcze nie zgłosiły swoich pracowników do szczepień.
Co z innymi grupami?
Nagłaśniano już plan zapisywania na szczepienia osób z kolejnych wyznaczonych grup od połowy stycznia. Oficjalne materiały rządowe podają informację, iż planowane jest rozpoczęcie szczepień kolejnych grup osób w pierwszym kwartale 2021 r. Etap zerowy – dla wyżej wspomnianej „grupy zero” – już trwa. Pozostali mieszkańcy Polski (mieszkańcy – bo nie jest wymagane obywatelstwo) będą szczepieni po kolei w trzech etapach dla trzech wyznaczonych grup, rozpoczynając od pierwszej, obejmującej tych najbardziej narażonych na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem.
Do której grupy należysz?
Każdy będzie miał możliwość zaszczepienia się wtedy, gdy rozpoczną się szczepienia tej grupy mieszkańców, do której on sam należy. Przewidziano trzy takie grupy, więc i trzy fazy szczepienia.
W fazie pierwszej szczepionkę będą mogli otrzymać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, a także służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.
W fazie drugiej zaszczepione zostaną osoby w wieku poniżej 60. roku życia, ale te z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 albo będące w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. Szczepionkę otrzymają też osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.
W fazie trzeciej szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wtedy realizowane też będą powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji. Czyli po prostu większości społeczeństwa. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024