Wręczyca Wielka

Rok ubogi w inwestycje

Stosunkowo nieduże wydatki inwestycyjne, przy czym m.in. dzięki funduszowi sołeckiemu rozdysponowane między wiele miejscowości. Tak skonstruowano budżet gminy na ten rok.
Rok ubogi w inwestycje

FINANSE. Stosunkowo niedużą kwotę, jak na dużą i dość ludną gminę, zapisano w tegorocznym budżecie gminy Wręczyca Wielka na zadania inwestycyjne. Na co konkretnie?

Zacznijmy od podstawowych kwot budżetu na rok 2021. Dochody ustalono na kwotę w zaokrągleniu 86,6 mln zł. Wydatki – na poziomie 86,3 mln zł. Warto podkreślić, że jest to budżet bez deficytu, z nadwyżką. Co do tych głównych kwot, są one mniejsze niż budżet Kłobucka, ale większe niż budżet np. Krzepic. Natomiast stosunkowo skromne środki, nieco ponad 2,7 mln zł, zapisano jako wydatki majątkowe (ta pozycja budżetu obejmuje inwestycje). Gdy w Krzepicach to ponad 5, a w Kłobucku ponad 10 milionów. Co zmieściło się w tych niespełna trzech milionach?
Głównie drogi
Największą część wydatków inwestycyjnych stanowić będą te przeznaczone na drogi. Przy czym w gminie Wręczyca nie ma tu jednego mocno wyróżniającego się zadania tego rodzaju – takiego „za miliony”, jak w niektórych innych budżetach lokalnych w powiecie. Najkosztowniejszym zadaniem będzie przebudowa ul. Strażackiej we Wręczycy Wielkiej. To – dla informacji osób spoza Wręczycy – droga łącząca obie drogi wojewódzkie, z jednym z końców koło GOK-u. Zapisano na ten cel w zaokrągleniu 644 tys. zł. Kolejne 400 tys. zł zarezerwowano na niewyszczególnione w budżecie wydatki z zakresu budowy dróg gminnych. 200 tys. zł na przebudowę ul. Długiej we Wręczycy Małej. W grupie zadań drogowych jest jeszcze wykonanie dokumentacji chodnika w Golcach.
Wóz strażacki i inne
Większymi co do kwot pozycjami w budżecie wydatków majątkowych są w tym roku także wydatki na oświetlenie, rozbudowę i modernizację oświetlenia ulicznego (200 tys. zł) i dotacja na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Czarnej Wsi (300 tys. zł).
Sporo w budżecie wydatków i zadań mniejszych. Duża ich grupa angażuje środki funduszu sołeckiego. W tym zakresie mieszczą się zagospodarowania terenów do celów rekreacyjno-kulturalnych w licznych sołectwach gminy Wręczyca. 34,6 tys. zł gmina wyłoży na przebudowę placu zabaw w Kalei. Z ciekawszych zadań innych wymieńmy zakup za 20 tys. zł systemu nagłaśniającego wraz z mikrofonami dla urzędu gminy.
Ponad 177 tys. zł zarezerwowano w tegorocznym budżecie na wykupy nieruchomości na terenie gminy. Tu także zaangażowane będą środki funduszu sołeckiego. (jar)

NAJWIĘKSZE WYDATKI INWESTYCYJNE GMINY WRĘCZYCA Z BUDŻETU NA ROK 2021
Przebudowa ul. Strażackiej we Wręczycy Wielkiej 644 249 zł
Budowa dróg gminnych 400 000 zł
Dotacja na samochód dla OSP Czarna Wieś 300 000 zł
Przebudowa ul. Długiej we Wręczycy Małej 200 000 zł
Budowa, rozbudowa i modernizacja
oświetlenia ulicznego w gminie 200 000 zł

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wręczyca Wielka

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Wręczyca Wielka

Przesadził – to mało powiedziane

Jarosław Jędrysiak13 lutego 2024

Jakie inwestycje w gminie Wręczyca?

Jarosław Jędrysiak31 stycznia 2024

Nasi na Planecie Energii

Jarosław Jędrysiak21 grudnia 2023

Sukces mażoretek

Jarosław Jędrysiak19 grudnia 2023

Pozytywni warcabiści

Jarosław Jędrysiak5 grudnia 2023

Będą wymieniać wodomierze

Jarosław Jędrysiak3 grudnia 2023