Powiat

Spore inwestycje powiatu

Budowa hali i budowa kilku kilometrów drogi to największe z 26 wydatków inwestycyjnych powiatu planowanych w tym roku.
Spore inwestycje powiatu

FINANSE. Z użyciem środków własnych, zewnętrznych i dotacji z gmin starostwo powiatowe wyda w tym roku na inwestycje ponad 18,7 miliona złotych. Co przede wszystkim zostanie za to zrobione?

Sztandarową inwestycją Powiatu Kłobuckiego w tym roku starosta Henryk Kiepura nazywa zapowiadaną, a potem przygotowywaną od dłuższego czasu halę sportową przy szkole średniej na Zagórzu w Kłobucku. Najkosztowniejsza będzie jednak w roku 2021 przebudowa długiego odcinka drogi powiatowej. Spójrzmy na szczegóły wydatków inwestycyjnych wpisanych w budżet na rok 2021.
Plany w sprawie dróg
Budżet powiatu na rok 2021 to w zaokrągleniu 77,3 mln zł przychodów i 85,9 mln wydatków (czyli 8,6 mln deficytu). Aż 18,7 mln zł wydane zostanie na inwestycje. Ponad jedna czwarta tej kwoty pochodzić będzie ze środków własnych, o połowę mniej z dotacji gmin, reszta – z różnych zewnętrznych źródeł finansowania.
Taką sporą dotacją zewnętrzną są środki funduszu dróg samorządowych, pozyskane na przebudowę drogi powiatowej Lipie–Parzymiechy. Z funduszu Dróg Samorządowych uzyskano 4,9 mln zł, resztę – do kwoty przeszło 9,8 mln – solidarnie dołożą powiat i gmina Lipie. Zbudowana zostanie droga, która tak naprawdę miała powstać już w roku ubiegłym, gdy jednak wystąpiły problemy z kluczowym dofinansowanie zewnętrznym. W efekcie inwestycja mogła być zaplanowana dopiero na rok bieżący.
To ta duża drogowa inwestycja powiatu. Zaplanowano też kilka mniejszych. Wśród nich przebudowę odcinka drogi przy przejeździe kolejowym w Popowie i modernizację nawierzchni ulicy Częstochowskiej w Ostrowach nad Okszą. W obu przypadkach chodzi o kwoty po kilkaset tysięcy. O każdej z trzech dróg wyżej wymienionych pisaliśmy już wcześniej – wszędzie te remonty są od dawna oczekiwane.
W budżet wpisano jeszcze 11 mniejszych zadań związanych z drogami. Dziewięć z nich to opracowanie projektów dla przyszłych inwestycji. Na tym etapie są oczekiwane remonty dróg z Praszczyk do Hutki, we Władysławowie, Kulach, Górkach i Stanach oraz między Mokrą i Wilkowieckiem. A także chodniki przy drogach w Lutrowskiem, Zbrojewsku, Zwierzyńcu Pierwszym i Przystajni.
Już w tym roku 100 tys. zł powiat wyłoży na etap budowy chodnika przy ul. Tartakowej w Borowiance, a 60 tys. zł na przebudowę wiaduktu w Więckach.
Hala i termomodernizacje
Na wspomnianą budowę hali sportowej przy szkole na Zagórzu powiat uzyskał 3,2 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Resztę, do kwoty 4 mln, dołoży z własnych środków. Obiekt jest od lat oczekiwany przez szkołę, przez tutejszych miłośników kultury fizycznej, treningów. Kilka razy w ciągu ostatnich lat pisaliśmy najpierw o potrzebie budowy hali, potem o planach, poszukiwaniu środków. To zadanie wreszcie będzie mogło wejść w fazę realizacji.
Powiat wyda też dość sporo na termomodernizacje i bardziej ekologiczne źródła energii. Inwestycje takie zrealizowane zostaną w szkołach średnich i w biurze powiatowego obwodu drogowego. 470 tys. zł zapisano na dostosowanie budynku dla 2 odrębnych placówek oświatowo-wychowawczych, a 40 tys. zł na modernizację dachu Domu Dziecka w Kłobucku.
Poza wymienionymi w planie budżetu jest jeszcze kilka mniejszych wydatków inwestycyjnych. Ogółem przewidziano realizację w tym roku aż 26 tego rodzaju zadań.

NAJWIĘKSZE WYDATKI INWESTYCYJNE POWIATU Z BUDŻETU NA ROK 2021
Przebudowa drogi Parzymiechy – Napoleon – Lipie 9 827 274 zł
Budowa hali sportowej z łącznikiem przy ZS nr 1 w Kłobucku 4 000 000 zł
Termomodernizacja budynku Obwodu Drogowego w Przystajni 1 015 757 zł
Wymiana źródeł ciepła w ZS nr 3 w Kłobucku 1 007 246 zł
Wymiana źródła ciepła i ograniczenie emisji w ZS w Krzepicach 977 477 zł

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024