Kłobuck

Uczcili Witosa

Kwiaty złożone zostały pod tablicą upamiętniającą Wincentego Witosa.
Uczcili Witosa

UROCZYSTOŚĆ. 21 stycznia, w związku z rocznicą urodzin Wincentego Witosa, premiera Rządu Obrony Narodowej z 1920 roku, jednego z ojców naszej niepodległości, złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą tę postać w Kłobucku

Tablica – odsłonięta zresztą niedawno , w roku ubiegłym – znajduje się na ścianie kościoła św. Marcina w Kłobucku. Tam delegacja starostwa powiatowego – starosta Henryk Kiepura i członek zarządu Maciej Biernacki – złożyła kwiaty dla uczczenia 147. rocznicy urodzin działacza i polityka.
Kim był Wincenty Witos?
To postać, która powinna być znana wszystkim Polakom co najmniej z wkładu w odzyskanie przez Polskę niepodległości po długich latach zaborów. Wincenty Witos to kluczowa i najwybitniejsza po dziś dzień postać polskiego ruchu ludowego. Jednego z tych ruchów, które zdołały dokonać rzeczy kluczowej: przebudzenia świadomości narodowej mieszkańców polskich wsi i zaszczepienia w tych najszerszych masach naszego społeczeństwa uczucia patriotyzmu. Warto tu dodać, że jeszcze w czasie powstania styczniowego chłopi polscy często nie utożsamiali się z walką szlachty z zaborcą, nie poczuwając się do przynależności do tej samej wspólnoty narodowej. Potrzeba było tu wiele pracy u podstaw. I istotną jej część wykonał właśnie między innymi ruch ludowy. Dzięki temu w 1920 roku, gdy groziła nam bolszewicka nawała, polski lud nie stał biernie, jak w powstaniu styczniowym, ale chwycił za broń i, swym czynem zbrojnym, ocalił ojczyznę. Sam Witos stał wtedy na czele rządu, który wyciszył polityczne spory, by wspólnymi siłami bronić się przed wrogiem. W sumie ten wybitny działacz był trzy razy premierem rządów II Rzeczypospolitej. Niestety po zamachu majowym został – jak wielu polskich patriotów, którzy się z Piłsudskim nie zgadzali – skazany przez piłsudczyków na szykany, więziony, pozbawiony przez to zdrowia. Piłsudczykowska Rzeczpospolita haniebnie zapłaciła Witosowi za zasługi. Tym bardziej warto podnosić je i przypominać dzisiaj. By oddać sprawiedliwość. Ale i dlatego, by pilnować, abyśmy w żadnych okolicznościach nie tracili takich postaci w imię przewagi jednej opcji politycznej. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Samorządowe budynki przestaną kopcić

Jarosław Jędrysiak14 kwietnia 2024

Fotografowali wiosnę

Jarosław Jędrysiak10 kwietnia 2024

Rusza wielka inwestycja pod Kłobuckiem

Jarosław Jędrysiak31 marca 2024

Przedszkolaki gośćmi w szkole

Jarosław Jędrysiak26 marca 2024

Są środki na bezcenny zabytek

Jarosław Jędrysiak25 marca 2024

Wkrótce decyzja o budowie drogi wojewódzkiej 491

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024