Kłobuck, region

Kłobuck nadal poza setką obwodnic

Obwodnice z programu stu obwodnic coraz bliżej. Ale nie pod Kłobuckiem.
Kłobuck nadal poza setką obwodnic

KOMUNIKACJA. Drogowcy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad informują o postępach w realizacji programu budowy stu obwodnic. Kilka z nich powstanie w województwie śląskim. Ciągle jednak brak tu wzmianek o szansach Kłobucka na własną obwodnicę

Katowicki oddział GDDKiA podaje informacje dotyczące pięciu obwodnic, które na terenie województwa śląskiego mają powstać w ramach programu budowy stu takich dróg w kraju. Program ten 8 lutego obchodził swą pierwszą rocznicę.
Z grona pięciu obwodnic jedna powstanie w pobliżu powiatu kłobuckiego. Chodzi o obwodnicę Blachowni i Herb. Powiat lubliniecki, mający posła z partii rządzącej, miał więcej szczęścia w sięganiu po środki z programu niż powiat kłobucki, który własnego posła nie ma. Swoją drogą do następnych wyborów każdy wyborca stojący w korku w Kłobucku powinien się zastanowić, czy nie warto patrzeć nie tylko na partyjny szyld, ale i na to, skąd są kandydaci, na których w wyborach głosuje. Tyle w kwestii komentarza.
Obwodnica Herb i Blachowni, w ciągu drogi krajowej nr 46, ma powstać w systemie „projektuj i buduj”, gdzie wykonawca odpowiada i za realizację, i za przygotowanie projektu. Tu już jesienią ubiegłego roku ogłoszono przetarg na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej oraz materiałów do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z uzyskaniem tej decyzji. Złożono osiem ofert, przy czym najtańsza wychodzi nieco drożej niż przewidziane na inwestycję 3,7 miliona, więc trwa jeszcze analiza dokumentacji. Tak czy inaczej zadanie przewidziano na lata 2025-2028. Po gotowym, 10,8-kilometrowym odcinku nowej obwodnicy kierowcy pojadą więc jeszcze w tej dekadzie. A mieszkańcy Herb i Blachowni odetchną.
Kłobuck jest daleko z tyłu – na liście rezerwowej. Drogowcy na razie nie wspominają nic o inwestycji pod naszym miastem powiatowym, bo po prostu nie jest ona jeszcze wcale na porządku dziennym. Przypomnijmy tu, że niedawno burmistrz Jerzy Zakrzewski mówił nam, że obwodnica Kłobucka ma na tej liście wysoką pozycję, z teoretycznymi szansami na wyjście z tej rezerwy do głównej puli programu. Ale to zależy też od tego, na ile w innych, już wybranych lokalizacjach uda się przeprowadzić inwestycje. Im więcej się nie powiedzie z przyczyn na przykład środowiskowych, tym większe szanse może mieć Kłobuck. Jednocześnie nie mogą cieszyć świeże informacje drogowców. Skoro dla budowy obwodnicy składane są oferty cenowe wyższe niż zakładano, trudno liczyć na oszczędności w programie i na budowę dróg z listy rezerwowej z takich oszczędności. Mówiąc najkrócej: na razie o nas cicho – i pozostaje nam czekać. Jeśli ostatecznie Kłobuck wskoczy do programu, to i tak na obwodnicę poczekamy jeszcze lata. Na razie warto więc uzbroić się w cierpliwość. I, jak sugerowaliśmy wyżej, może przed wyborami dobrze analizować, któremu kandydatowi na posła nasz powiat i jego potrzeby będzie najbliższy, abyśmy w kluczowych momentach mogli liczyć na istotne wsparcie dla podobnie ważnych dla nas programów. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck, region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck, region

Puchar Sprintu Night&Lights w Gliwicach

Marcin Syguda9 listopada 2021

21. edycja konkursu „Jurajski Produkt Roku”

Marcin Syguda6 listopada 2021

LETNIE INWESTYCJE W GMINIE KŁOBUCK

Ewa Chojnacka17 lipca 2020

GMINA KŁOBUCK KUPUJE KOLEJNĄ PARTIĘ MASECZEK DLA MIESZKAŃCÓW

Ewa Chojnacka15 kwietnia 2020

Kierowca wrócił z Włoch. Trafił na Tysiąclecie. Koronawirus?

Jarosław Jędrysiak26 lutego 2020

ZUS kontrolował lewe zwolnienia

Jarosław Jędrysiak11 lutego 2019