Powiat

Wilki u bram

Znawcy tematu twierdzą zwykle, że trzeba mieć szczęście, by zauważyć wilka w naturze. Mimo wszystko drapieżniki te są coraz częściej obserwowane. Po latach ochrony ich liczba rośnie.
Wilki u bram

PRZYRODA. Latem ubiegłego roku pisaliśmy, że wilki obserwowane są na terenach całkiem już nieodległych od naszego powiatu. Dane z tego roku pokazują, że są teraz jeszcze bliżej niż te kilka miesięcy temu

Oczywiście nie ma tak precyzyjnych danych , by stwierdzić dokładnie, gdzie faktycznie wilki się aktualnie znajdują. Może się więc zdarzyć, że już się pojawiają w lasach pod Kłobuckiem, choć jeszcze ich nie dostrzeżono. Lub dostrzeżono – i tego faktu nie odnotowano. Nie ulega wątpliwości, że prowadzone obserwacje pokazują, iż wilki pojawiają się i są obserwowane coraz bliżej powiatu kłobuckiego. Pozostaje więc już tylko kwestią czasu, gdy będziemy je obserwować w naszych lasach. A przynajmniej potencjalnie będziemy mieć możliwość spotkać te zwierzęta w naturze.
Przede wszystkim dawno już minęły czasy, gdy o wilkach słyszało się tylko w bajkach. Albo w związku z terenami typowo górskimi czy puszczańskimi. Gdy temat opisywaliśmy w połowie zeszłego roku, w aktualizowanym na bieżąco atlasie ssaków Polski odnotowane były obserwacje wilków na terenach między Częstochową i Koniecpolem, w okolicach Radomska i Kleszczowa, w lasach w rejonie Kalet i Lublińca, a także w pobliżu Olesna. Co się zmieniło? Liczba tych obserwacji rośnie. Odnotowuje się je na mapie, którą podzielono na prostokąty o boku kilku kilometrów – oznacza się po prostu te prostokąty, w których wilki zaobserwowano. I o ile jeszcze rok czy tym bardziej dwa lata temu w okolicy naszego powiatu mieliśmy pojedyncze takie oznaczone tereny, na których widziano wilki, o tyle obecnie to już całe obszary. Wcześniej więc oznaczenie obserwacji wilka było na przykład w pojedynczym takim prostokącie na mapie w rejonie Olesna, a dziś – to już kilka sąsiednich takich obszarów. Po prostu w międzyczasie wilki były widywane w szeregu miejsc w lasach w okolicach Olesna i dalej, w kierunku Opola. Podobnie na dużej części obszarów leśnych w rejonie Lublińca, Kalet, a nawet już w pobliżu Blachowni. Także liczba obserwacji wilków za Częstochową, na północnej części Jury, wzrosła. Na obszarze od Częstochowy do Radomska i dalej, w kierunku Piotrkowa, wilki widziano już niemal wszędzie. Krótko mówiąc: zwierzęta te są widywane już niemal u granic naszego powiatu i to prawie z każdej strony, poza północną. Po prostu pozostaje poczekać na moment, aż będą widywane też w naszych lasach.
W ogóle w Polsce wilki spotkać coraz łatwiej. Praktycznie całe warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie. Bliżej nas – spora część świętokrzyskiego i wspomniana już Jura i nieodległe lasy herbskie.
Czy bać się wilków? Wbrew stereotypom: w normalnych warunkach raczej nam nie zagrażają. W kontakcie z człowiekiem wilk raczej zdecyduje się na ucieczkę. Wilki mogą być natomiast niebezpieczne dla psów, które bezwzględnie eliminują, traktując, jak się podaje, jako konkurencję. Mogą też zagrażać zwierzętom gospodarskim. Z drugiej strony podkreśla się pożyteczną rolę tych drapieżników w naturalnej przyrodzie. Przez wieki wilki tępiono. Od lat są pod ochroną. Stąd też ze świata dziecięcych baśni wracają powoli do naszego realnego świata. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024