Bór Zajaciński

Pamiętają o Warszycu

Warszyca uczciły m.in. władze gminy Przystajń.
Pamiętają o Warszycu

UROCZYSTOŚĆ. Pamięć żołnierza wyklętego z naszego powiatu – Stanisława Sojczyńskiego, „Warszyca” – uczciły władze samorządowe

Dzień pamięci o żołnierzach wyklętych obchodzimy 1 marca. O tych bohaterach walki o prawdziwie wolną Polskę, pozostawionych przez nowy ustrój bez szans na powrót do cywila i uniknięcie prześladowań, mówi się w ostatnich latach wiele. Od razu dodajmy, że jeśli ktoś ma wątpliwości, czy każda z tych postaci zasługuje na bezdyskusyjną cześć, to nie powinien ich mieć w przypadku Warszyca. Związany z naszym powiatem żołnierz wyklęty jako postać godna pamięci nie budzi wątpliwości.
Poświęćmy tej postaci choć trochę uwagi. Urodzony pod Radomskiem, kształcił się w Częstochowie na nauczyciela. Potem odbył służbę wojskową i uzyskał stopień porucznika. Przed wybuchem wojny pracował jako nauczyciel szkoły w Borze Zajacińskim. Uczył języka polskiego. Gdy Niemcy i Sowieci napadli na Polskę, Stanisław Sojczyński walczył w kampanii wrześniowej na froncie wschodnim, na Lubelszczyźnie. Po klęsce oddziału próbował jeszcze przedostać się do broniącej się Warszawy. Później włączył się w działania polskiego ruchu oporu. Działał w Armii Krajowej, będąc szefem dywersji antyniemieckiej w Obwodzie Radomsko AK. Przeprowadził m.in. akcję uwolnienia więźniów z niemieckiego więzienia w Radomsku i udany zamach na miejscowego szefa Gestapo. Za zasługi został odznaczony krzyżem Virtuti Militari. Jego oddział partyzancki pozostał aktywny także w ostatnich latach wojny pod okupacją niemiecką. Bohaterstwo w szeregach AK było, niestety, śmiertelną wadą z punktu widzenia wchodzących do Polski i niosących własne porządki Sowietów. Stanisław Sojczyński od początku był poszukiwany przez sowiecki aparat bezpieczeństwa. Nie mógł więc – jak wielu żołnierzy wyklętych – w tej Polsce wyzwolonej na sposób sowiecki wrócić do normalnego życia i doczekać się uznania dla zasług w walce z Niemcami. Musiał pozostać w podziemiu. Zresztą dla patriotów o przedwojennym rodowodzie było jasne, co dzieje się w Polsce i czym jest zastępowana niemiecka okupacja.
Dziś wielu z nas może postąpiłoby tak samo. Warszyc zebrał więc na nowo swoich partyzantów i utworzył Konspiracyjne Wojsko Polskie. Organizacja m.in. dokumentowała przestępstwa dokonywane w Polsce przez Sowietów i ustanowione przez nich nowe władze polskie. Sojczyński, co warte podkreślenia, stosował zasadę, by osoby zaangażowane w działania prosowieckie najpierw upominać – choć na innych terenach inni dowódcy podziemia niepodległościowego stosowali często od razu te ostateczne, drastyczne metody walki z wprowadzającymi „władzę ludową” w miejsce polskiej. Ci stojący twardo za powojennym terrorem spotykali się ze sprawiedliwością. Z rąk KWP zginął kierownik śledczych bezpieki w Radomsku. KWP przeprowadziła też udaną akcję uwolnienia więzionych przez bezpiekę Polaków. Nowi władcy Polski z ramienia Sowietów poszukiwali więc Warszyca intensywnie. W końcu w połowie 1946 roku aresztowano go w Częstochowie. Ten bojownik o prawdziwie wolną Polskę, bohater walk z Niemcami, został w nowej Polsce skazany na śmierć i 19 lutego 1947 stracony w Łodzi. Do dziś nie wiadomo, gdzie go pochowano. 1 marca pod tablicą upamiętniającą Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” w Borze Zajacińskim kwiaty złożyła delegacja powiatu na czele ze starostą Henrykiem Kiepurą. Ten sam ważny gest wykonały tu również władze gminy Przystajń, reprezentowane m.in. przez wójta Henryka Macha i władze gminy Miedźno. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bór Zajaciński

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Bór Zajaciński

Zakończono budowę hali przy szkole

Jarosław Jędrysiak5 czerwca 2023

Sala gimnastyczna prezentuje się nowocześnie

Jarosław Jędrysiak18 kwietnia 2023

Sala gimnastyczna już rośnie

Jarosław Jędrysiak26 lutego 2022

Jaką salę gimnastyczną wybudują?

Jarosław Jędrysiak10 sierpnia 2021

Honory dla bohatera

Jarosław Jędrysiak3 marca 2020

Obrazy w plenerze

Ewa Chojnacka24 lipca 2019