Przystajń

Wymienią ponad dwieście lamp

Wójt podkreśla korzyści związane z wymianą oświetlenia. Wydatki też są dla gminy stosunkowo skromne, bo inwestycja jest w ogromnej części finansowana środkami zewnętrznymi.
Wymienią ponad dwieście lamp

INWESTYCJA. Rusza wymiana oświetlenia ulicznego na głównych ciągach komunikacyjnych w gminie Przystajń. Nowa technologia pozwoli na oszczędności

Do wymiany zaplanowano 212 istniejących opraw oświetlenia ulicznego. Miejsce tych starych zajmą nowoczesne lampy LED, dysponujące pięciostopniową redukcją mocy. To ważna cecha, która pozwala na zmianę natężenia oświetlenia w różnych porach doby – czyli z reguły na użycie większej mocy wieczorem i mniejszej w środku nocy, gdy światło nadal być powinno, ale już ruch, który z niego korzysta, jest minimalny. Możliwość dostosowania siły światła precyzyjnie do potrzeb to szansa na sporą oszczędność. – Wymiana oświetlenia obejmie główne drogi przebiegające przez gminę, to jest drogę wojewódzką 494 (ul. Częstochowska, Nowa, Powstańców Śląskich, Podłęże Szlacheckie) oraz drogi powiatowe: nr 2034 S w kierunku Kostrzyny (ul. Targowa, Kostrzyna) i nr 2053 S w kierunku Ługów-Radeł (ul. Bór, Brzeziny, Wrzosy, Bór Zajaciński, Ługi-Radły). W wyniku realizacji projektu przewiduje się redukcję emisji CO2 w wysokości 33,10 t rocznie, a także oszczędności w wydatkach na zakup energii elektrycznej w wysokości około 30 procent – informuje wójt Henryk Mach. – Oprócz wymiernych korzyści związanych z ograniczaniem niskiej emisji poprawi się komfort jazdy oraz widoczność – dodaje.
Gmina dostała dofinansowanie na to zadanie – w wysokości 85 procent – z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Prace przy wymianie oświetlenia powinny być zakończone dokładnie do połowy tego roku. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przystajń

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Przystajń

Wójt podsumowuje rok

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Na co pójdą gminne pieniądze?

Jarosław Jędrysiak31 stycznia 2024

Ile nowych książek w ciągu roku?

Jarosław Jędrysiak13 stycznia 2024

Kiermasz świąteczny w Przystajni

Jarosław Jędrysiak19 grudnia 2023

Zasłużony dla województwa

Jarosław Jędrysiak12 grudnia 2023

Policjanci szkolili strażaków ochotników

Jarosław Jędrysiak23 listopada 2023