Koronawirus

Lockdown w kolejnych dwóch województwach. Minister ogłosił decyzję

Lockdown w kolejnych dwóch województwach. Minister ogłosił decyzję

Zamknięte kina, teatry, wymarłe galerie handlowe, żadnych turystów, nauka hybrydowa w najmłodszych klasach – tak w najbliższych dniach wyglądać będzie życie w czterech województwach. Bez zmian pozostaje sytuacja w warmińsko-mazurskim. Od 13 marca ograniczenia obowiązywać będą w pomorskim, zaś od 15 marca – w mazowieckim i lubuskim.

Jak podał minister zdrowia Adam Niedzielski, w ciągu minionej doby odnotowano ponad 21 tys. zakażeń koronawirusem. Sytuacja z dnia na dzień staje się coraz gorsza, stąd decyzja o zaostrzeniu obostrzeń.

– Zachorowania na Covid mają dynamikę przyrostu powyżej 30 proc. tygodniowo – powiedział Niedzielski. – Mamy trwały trend zachorowań, materializuje się czarny scenariusz.

Dobra wiadomość jest taka, że nie ma ogólnokrajowych restrykcji. Zła natomiast, że i ograniczenia i tak odczuje kilka milionów ludzi. W najbliższych dniach nic nie zmieni się w województwie warmińsko-mazurskim, w którym regionalny lockdown obowiązuje od końca lutego. W województwie pomorskim jeszcze się on nie rozpoczął (ograniczenia zaczną obowiązywać w sobotę 13 marca), a już został przedłużony. W czwartek rząd ogłosił działania w związku z pandemią na kolejne dni.

Ponadto rząd ogłosił nałożenie ograniczeń na dwa kolejne województwa, w których liczba zakażeń niebezpiecznie szybuje. To województwo lubuskie oraz najliczniejsze w kraju, czyli mazowieckie.

– Regulacje będą wprowadzane od poniedziałku, żeby można było się do nich przygotować – powiedział minister Niedzielski.

W piątek ma zostać zaprezentowane rozporządzenie, które wprowadzi hybrydowe nauczanie w klasach 1-3 szkół podstawowych. Taka nauka odbywa się już w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie obowiązuje lokalalne zaostrzenie restrykcji.

Ogłoszone w czwartek ograniczenia dla województw lubuskiego i mazowieckiego wejdą w życie już w najbliższy poniedziałek, tj. 15 marca.

W województwach pomorskim, mazowieckim i lubuskim średnia dzienna liczba infekcji na każde 100 tys. mieszkańców przekracza próg 40-43. W warmińsko-mazurskim jest znacznie gorzej, bo wskaźnik przekroczył już 60. Stąd nie ma mowy o luzowaniu w tej części Polski.

Regionalny lockdown. Co oznacza w praktyce?

Mieszkańcy warmińsko-mazurskiego mają, siłą rzeczy, najwięcej do powiedzenia w temacie tego, jak się żyje w warunkach regionalnego lockdownu. Cierpią przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy po krótkim poluzowaniu znów musieli wstrzymać działalność. Hotele nie kwaterują gości, nie działają kina, teatry i inne instytucje kultury. Galerie handlowe działają tak jak w czasie trzech kolejnych „lockdownów handlowych”, tzn. czynne są w nich wyłącznie sklepy spożywcze, apteki, sklepy kosmetyczne, z artykułami dla zwierząt, księgarnie oraz punkty usługowe.

Nieczynne są baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej) i inne obiekty sportowe.

Dzieci z klas I-III uczą się w trybie hybrydowym. Część uczniów danej szkoły może się uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie. Zamiana następować może w trybie tygodniowym lub dziennym, według ustaleń dyrekcji.

Kiedy luzowanie obostrzeń?

Na czwartkowej konferencji prasowej nie padły żadne deklaracje dotyczące luzowania obostrzeń. W zeszłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski dał do zrozumienia, że, mówiąc kolokwialnie, już bliżej niż dalej.

– Jeśli po świętach będziemy mieć apogeum zakażeń za sobą, będziemy wznawiać działania wszystkich zamkniętych sektorów – powiedział minister, odnosząc się do pytania o odmrażanie branży weselnej.

Dodał, że część społeczeństwa jest już zaszczepiona, zaś badania serologiczne pokazują, że około 20-25 proc. społeczeństwa ma już przeciwciała. Odmrażanie zamkniętych sektorów będzie odbywało się techniką małych kroków, a więc obowiązywać będą limity gości lub klientów, jeśli mowa o innych sektorach gospodarki.

– Czyli nie od razu 50 osób na wesele, tylko wprowadzając ostrożniejsze limity – wyjaśnił.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koronawirus

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Koronawirus

Planujesz urlop? Sprawdź, jakie obostrzenia obowiązują w innych krajach Europy

Marcin Syguda10 kwietnia 2022

Koniec z maseczkami od kwietnia?

Redakcja17 marca 2022

Zmiany w obostrzeniach covidowych. Nowe zasady od wtorku

Marcin Syguda18 października 2021

Ograniczenia dotyczące hoteli i gastronomii na pewno obejmą kolejny długi weekend, który przypada na początek czerwca

Marcin Syguda8 maja 2021

Praca zdalna. Piją w domach, bo mogą. Pracodawcy bezradni

Marcin Syguda21 kwietnia 2021

8 firm na start. Ruszą szczepienia w zakładach pracy

Marcin Syguda21 kwietnia 2021