Historia

Co wiemy o powstaniach śląskich?

W tym roku mija już 100 lat od wybuchu III powstania śląskiego, a wciąż trwają wokół niego spory. ARCH.
Co wiemy o powstaniach śląskich?

KONKURS. To kolejny Konkurs Patriotyczny ZPM LOK Kłobuck, ZM LOK Jaworzno i Kapituły konkursu testu Eureka LOK i Polska – Ja To Wiem im. Anny Sokół. Trochę inny niż zwykle

Konkurs jest trochę nietypowy, ale… o tym za chwilę. Najpierw słowo o rocznicy i wydarzeniach, dla których uczczenia został pomyślany.
Śląska droga do Polski
– W tym roku mija już 100 lat od wybuchu III powstania śląskiego, a wciąż trwają wokół niego spory. Padają pytania: zryw narodowościowy czy wojna domowa? W świadomości Polaków nadal jedynym zwycięskim powstaniem jest wielkopolskie. A śląskie, chociaż przyniosło II Rzeczpospolitej worek pieniędzy w postaci przemysłu, nowoczesnej myśli technologicznej i potencjału ludzkiego, pozostaje niedoceniane i spychane na margines – mówi Krystyna Sokół.
„Dla wielu Polaków, którzy zamieszkali na tej tak dawno opuszczonej przez Ojczyznę ziemi, powstania śląskie to fenomen niespotykany w dziejach nie tylko Europy. Bo niby dlaczego Ślązacy mieli chcieć powrotu do Macierzy? I do jakiej Macierzy? Wciąż pogrążonej w powojennym bałaganie, zmagającej się z bolszewicką nawałnicą, budującej dopiero swoje państwowe struktury i – przynajmniej oficjalnie – niezachęcającej Ślązaków do zbrojnego zrywu”– pisała w jednym ze swych felietonów Anna Sokół. Może stąd biorą się wciąż powracające pytania o przyczyny, wagę, wartość i sens wydarzeń sprzed 100 lat. Pytania, na które odpowiedzi nie powinni szukać wyłącznie mieszkańcy Śląska.
Co my, żyjący w obecnych czasach, wiemy o powstaniach śląskich? O ludziach, którzy ofiarnie walczyli o „powrót” Górnego Śląska do Polski, która odzyskała niepodległość już 11 listopada 1918 r.? – pyta Krystyna Sokół.
Sprawdźmy się sami
Sprawdźmy swą wiedzę. Konkurs jest trochę nietypowy. Sprawdźmy się sami – sami dla siebie. Nie chodzi o przesyłanie gdziekolwiek tych odpowiedzi. Poszerzmy i ugruntujmy swoją wiedzę, odpowiadając kontrolnie na 15 pytań, które będą umieszczane w kolejnych wydaniach „Gazety Kłobuckiej” w grupach po pięć pytań. Rozwiązania podamy na zakończenie. Tu chodzi po prostu o uświadomienie sobie ile wiemy i, być może, ile jeszcze nie wiemy o tych ważnych dla historii kraju i regionu wydarzeniach.
Pytania przygotowali członkowie Zarządu Powiatowo-Miejskiego LOK w Kłobucku (Dariusz Wojnowski) oraz członkowie Zarządu Miejskiego LOK w Jaworznie (Krystyna Sokół, Justyna Juras, Marcin Mlostek).
– Miłego spędzenia czasu przy rozwiązywaniu tego quizu – życzy Krystyna Sokół, współautorka pytań. (opr. jar)

PYTANIA QUIZU (1)
Pytanie 1
Uzupełnij:
Przyczyna – wydarzenie – skutek
…… – I powstanie śląskie – ……
…… – II powstanie śląskie – ……
…… – III powstanie śląskie – ……
Pytanie 2
Powstaniom śląskim przyporządkuj właściwą datę:
I powstanie śląskie – ……
II powstanie śląskie – ……
III powstanie śląskie – ……
Pytanie 3
Gdzie doszło do ciężkich walk podczas III powstania śląskiego?
A. Góra Świętej Anny.
B. Rynek w Katowicach.
C. Stare miasto w Bytomiu.
D. Wzgórze zamkowe w Będzinie.
Pytanie 4
Jakie miasto było siedzibą Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej
i Plebiscytowej?
A. Katowice.
B. Opole.
C. Bytom.
D. Wrocław.
Pytanie 5
Dlaczego Wojciech Korfanty stanął
na czele III powstania śląskiego?
A. żądanie robotników i powstańców,
B. zabójstwo doktora Mielęckiego,
C. był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska,
D. pochodził z Katowic.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Historia

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Historia

100-lecie odzyskania przez Kłobuck praw miejskich

Andrzej Wójcicki24 sierpnia 2017