Częstochowa

Pierwsza liga jazzu w OPK „Gaude Mater” – ośrodek świętuje swoje 30 urodziny

UM Częstochowa
Pierwsza liga jazzu w OPK „Gaude Mater” – ośrodek świętuje swoje 30 urodziny

,,Komeda Ahead” – tak nazywa się materiał będący odczytaniem muzyki wielkiego jazzowego pianisty przez Braci Oleś i Bartosza Pieszkę. Do zapoznania się z nim zaprasza Ośrodek Promocji Kultury ,,Gaude Mater”. A powód ma do tego mocny – nagranie powstało w jego siedzibie, w ramach jubileuszu 30-lecia jego działalności. Teraz jest ogólnie dostępne na YouTube.

Już wkrótce przed nami Międzynarodowy Dzień Jazzu (30 kwietnia), a także – nieco wcześniej – rocznice urodzin i śmierci nestora polskiego jazzu Krzysztofa Komedy (27 i 23 kwietnia). Okazji do spędzania czasu na słuchaniu tej muzyki jest więc w najbliższym czasie aż nadto. Ośrodek Promocji Kultury ,,Gaude Mater” najchętniej zaprosiłby jazzową publiczność do swojej siedziby przy ul. Dąbrowskiego – niestety, nie wiadomo wciąż, kiedy będzie to możliwe i kiedy życie koncertowe będzie mogło się na scenie OPK na dobre odrodzić…

Pozostaje więc zaproszenie na oficjalny kanał Ośrodka w serwisie YouTube – tam czeka niemal okrągła godzina muzyki nagranej w murach OPK przez kwiat współczesnego pokolenia polskich jazzmanów. ,,Komeda Ahead” to odczytanie muzyki legendarnego pianisty i kompozytora polskiego jazzu oparte z jednej strony na tradycji jazzu, z drugiej – na osiągnięciach muzyki współczesnej. Projekt pierwotnie był realizowany był przez Braci Oleś z niemieckim wibrafonistą Christopherem Dellem. Powstał na zamówienie festiwalu Berliner Jazzfest w 2011 roku, a pod koniec 2014 roku doczekał się rejestracji studyjnej, wydanej przez ,,Fundację Słuchaj”.

Obecnie, zamiast niemieckiego muzyka, obok Marcina Olesia (kontrabas) i jego brata Bartłomieja (perkusja) na wibrafonie gra Bartosz Pieszka. Trio nadaje kompozycjom Komedy nowy, oryginalny wymiar – pełen emocjonalności, żywiołowości i finezji. Podczas sesji nagraniowej w Częstochowie muzycy wykonali utwory Kattorna, Nighttime Daytime Requiem, After the Catastrophe, Astigmatic, Ballad for Bernt i Svantetic. Nagranie jest powszechnie dostępne na kanale Ośrodka Promocji Kultury w serwisie YouTube TUTAJ.

Marcin Oleś i Bartłomiej Oleś znajdują się wśród najbardziej cenionych artystów dzisiejszej sceny jazzowej – zostali m.in. okrzyknięci ,,Polskimi Jazzowymi Wykonawcami Roku 2016” przez kolegium Fundacji EuroJAZZ (wydawców JazzPRESS i RadioJAZZ.FM). Mają w swoim CV pracę m.in. z Tomaszem Stańko, Jorgosem Skoliasem, Antonim ,,Ziutem” Gralakiem, David Murrayem, Kennym Wernerem czy Erikiem Friedlanderem. Z niemieckim klarnecistą Theo Jörgensmannem w 2007 roku nagrali album ,,Alchemia”, wydany przez prestiżową wytwórnię HatHut Records. Płyta została uznana przez rodzimą krytykę za wielki sukces polskiego jazzu. Wśród niedawnych dokonań braci Oleś jest też wydana w tym roku płyta ,,Short Farewell. The Lost Session” (wypełniona materiałem z zarejestrowanej przed niemal dwiema dekadami wspólnej sesji z nieżyjącym już trębaczem Andrzejem Przybielskim) oraz zrealizowany wspólnie z pianistą Piotrem Orzechowskim (,,Pianohooliganem”) album ,,Waterfall. Music of Joe Zawinul”, wydany w 2020 roku.

Partner braci Oleś w tym najświeższym projekcie – Bartosz Pieszka – to wibrafonista i kompozytor. W 2009 roku ukończył z wyróżnieniem katowicką Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego na wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu w Instytucie Jazzu, jako wychowanek znakomitego wibrafonisty Bernarda Maselego (znanego m.in. z występów w Young Power, Walk Away czy Laboratorium).

Ośrodek Promocji Kultury ,,Gaude Mater” w Częstochowie został powołany do życia 5 grudnia 1991 roku jako samorządowa instytucja kultury – w 2021 roku obchodzi więc jubileusz 30-lecia działalności. W związku z tym realizuje specjalne projekty i działania, mające o tej rocznicy przypominać.

Już pod koniec 2019 roku Ośrodek zaprosił do współpracy częstochowską projektantkę graficzną, Joannę Ambroz, która przygotowała artystyczną aranżację holu wejściowego instytucji – mural poświęcony osobom, których życie za sprawą pandemii uległo przewartościowaniu, zmuszając ich do szukania swojego miejsca od nowa.

Sesja nagraniowa Braci Oleś i Bartosza Pieszki jest kolejnym przedsięwzięciem zrealizowanym w ramach jubileuszu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Częstochowa

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Częstochowa

W najbliższych latach Częstochowa chce zmienić bulwary Doliny Warty

Marcin Syguda6 grudnia 2022

Trzeba nam dużo prostych słów

Marcin Syguda4 października 2022

Czyn-iąc piękno, finisaż w Galerii Dobrej Sztuki

Marcin Syguda15 września 2022

Inauguracja sezonu w Filharmonii Częstochowskiej

Marcin Syguda15 września 2022

Weekend z 1. urodzinami parku wodnego

Marcin Syguda3 września 2022

Chciała skoczyć z wiaduktu – policjanci zapobiegli tragedii

Marcin Syguda27 sierpnia 2022