Koronawirus

Ograniczenia dotyczące hoteli i gastronomii na pewno obejmą kolejny długi weekend, który przypada na początek czerwca

Lockdown. Nowe rozporządzenie zakłada, że potrwa on do 5 czerwca. A co dalej? ARCH.
Ograniczenia dotyczące hoteli i gastronomii na pewno obejmą kolejny długi weekend, który przypada na początek czerwca

W najnowszym rozporządzeniu wszystkie obostrzenia przewidziano do 5 czerwca. To może sugerować, że Polska będzie powoli wychodzić z lockdownu. Jednak ograniczenia dotyczące m.in. hoteli i gastronomii na pewno obejmą kolejny długi weekend, który przypada na początek czerwca.

Tak jak politycy zapowiadali, tak zrobili – w czwartek wieczorem pojawiło się w Dzienniku Ustaw rozporządzenie. Zawarto w nim harmonogram luzowania obowiązującego lockdownu.

Pojawiła się również data graniczna obowiązujących obostrzeń. Zgodnie z zapisami rozporządzenia mają one potrwać do 5 czerwca. Czy zatem to oznacza, że po tym terminie nastąpi całkowite odmrożenie gospodarki?

Niekoniecznie. Rząd już wcześniej przedłużał obowiązujące obostrzenia np. o dwa tygodnie. Wtedy to zawsze tłumaczył, że jest to uzależnione od sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Załóżmy jednak, że 5 czerwca jest datą graniczną i po tym terminie lockdown przestanie obowiązywać. Trzeba w tym przypadku od razu wspomnieć, że Polakom przepadnie kolejny długi weekend. Boże Ciało bowiem przypada w tym roku na czwartek 3 czerwca. A w tym czasie nadal w ograniczonym zakresie mają funkcjonować m.in. hotele i restauracje.

Hotele i pensjonaty (które będą mogły otworzyć się już od 8 maja) w czasie długiego weekendu na początku czerwca będą mogły działać maksymalnie przy 50-procentowym obłożeniu. Zamknięte pozostaną też hotelowe restauracje (serwowanie posiłków będzie możliwe do pokojów) oraz strefa wellness&spa.

Połowę klientów wpuszczą do środka również restauracje i bary, które otworzą się od 15 maja – tydzień po hotelach. Najpierw jednak wyłącznie na zewnątrz, ponieważ rząd umożliwi działalność wyłącznie tzw. ogródków gastronomicznych. Konieczny będzie m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik.

Sytuacja restauracji zmieni się od 29 maja. Goście będą mogli zasiąść w środku. W rozporządzeniu wyszczególniono, że konsumenci będą mogli zająć co drugi stolik, jeżeli odległość między nimi będzie wynosiła co najmniej 1,5 m. Chyba że stoliki oddzielać będzie co najmniej metrowa przegroda, wtedy nie ma obowiązku stosować się do powyższego.

To oznacza, że w trakcie długiego czerwcowego weekendu gastronomia nadal będzie działać przy sporych ograniczeniach. W taki sam sposób zabezpieczył się rząd w przypadku galerii handlowych – one również będą mogły działać do 5 czerwca wyłącznie w reżimie sanitarnym.

Od połowy maja duże „odmrożenie”
Od 15 maja Polacy będą mogli również gromadzić się na imprezach okolicznościowych, czyli np. na weselach, jeżeli te będą organizowane na świeżym powietrzu. W zabawach i na spotkaniach weźmie udział maksymalnie 25 osób.

Na zewnątrz pokazy będą mogły zorganizować kina i teatry. W ich przypadku zachowany będzie musiał być 50-procentowy limit obłożenia np. w amfiteatrach, czy w przestrzeni przystosowanej do pokazów plenerowych.

W jeszcze mniejszym zakresie – bo przy 25-procentowym obłożeniu – zapełnią się obiekty sportowe na świeżym powietrzu.

A skoro o świeżym powietrzu mowa – od 15 maja będzie możliwe zniesienie obowiązku zasłaniania dróg oddechowych na zewnątrz. Nie będziemy musieli nosić maseczek, jeżeli zachowamy 1,5 metra odstępu od innych.

Od razu jednak trzeba ostudzić emocje. W rozporządzeniu wyszczególniono, że nosa i ust zakrywać nie będą musiały osoby przebywające na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaży.

Zmiany obejmą też szkoły podstawowe i średnie. Możliwa będzie nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych oraz klas 1-4 szkół średnich. Konieczny będzie też ścisły reżim sanitarny, a więc: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy.

Ostatnie zmiany na koniec maja
Ostatni pakiet luzowań obostrzeń wejdzie w życie od 29 maja. Wtedy to klienci będą mogli zasiąść w środku restauracji i barów. Punkt gastronomiczne będą mogły się zapełnić w 50 proc.

Taki sam limit będzie obowiązywać w przypadku kin i teatrów, które będą mogły wznowić pokazy wewnątrz np. na salach. Kryte obiekty sportowe i baseny będą dostępne dla wszystkich, ale i tu maksymalne obłożenie to 50 proc. wraz z widownią.

Z końcem maja uruchomiane zostaną siłownie, kluby fitness i solaria. Mają działać w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązywać będzie też limit 1 osoby na 15 m kw.

Możliwe będą też imprezy okolicznościowe wewnątrz budynków. Będzie istniała możliwość zorganizowania w taki sposób m.in. wesela i komunii z limitem do 50 osób.

Nie wszystkie branże wznowią działalność
Nadal natomiast nie będą mogły otworzyć się dyskoteki i kluby nocne (za wyjątkiem sportowych klubów tanecznych). Placówki te pozostaną zamknięte przynajmniej do 5 czerwca.

Do 5 czerwca nie mogą się otworzyć punkty związane z hazardem. Zamknięte pozostaną m.in. kasyna i punkty oferujące przede wszystkim gry na automatach.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koronawirus

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Koronawirus

Planujesz urlop? Sprawdź, jakie obostrzenia obowiązują w innych krajach Europy

Marcin Syguda10 kwietnia 2022

Koniec z maseczkami od kwietnia?

Redakcja17 marca 2022

Zmiany w obostrzeniach covidowych. Nowe zasady od wtorku

Marcin Syguda18 października 2021

Praca zdalna. Piją w domach, bo mogą. Pracodawcy bezradni

Marcin Syguda21 kwietnia 2021

8 firm na start. Ruszą szczepienia w zakładach pracy

Marcin Syguda21 kwietnia 2021

Obostrzenia zostaną przedłużone? Są przecieki z rządu

Marcin Syguda6 kwietnia 2021