Region

Na autostradzie większe odstępy

Mamy możliwość korzystania z autostrady, ale „jazda na zderzaku” właśnie została tam zakazana. Warto wiedzieć.
Na autostradzie większe odstępy

PRZEPISY. Od czerwca zmienia się szereg przepisów dotyczących ruchu drogowego. Na autostradzie, także tu u nas, trzeba teraz uważać na odległość pomiędzy samochodami. Za tak zwaną jazdę na zderzaku można mieć nieprzyjemności

W przepisach, które właśnie weszły w życie (więcej piszemy o nich tutaj), określono minimalne odstępy, które kierujący będą musieli zachować pomiędzy sobą, jadąc tym samym pasem na autostradzie lub drodze ekspresowej. – Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Oznacza to, że kierowca, który jedzie autostradą z prędkością 140 km/h, powinien zachować przynajmniej 70 metrów odstępu między pojazdem, który jedzie przed nim tym samym pasem. Co ważne, przepisu tego nie stosuje się podczas wyprzedzania – podaje rzecznik kłobuckiej policji, sierż. sztab. Marlena Wiśniewska.
Kto korzysta z naszej autostrady – zresztą nie tylko z naszej – zapewne zauważył, że zdarza się dość często, że kierowcy jadą jeden za drugim tak blisko siebie, jak w mieście. Przy dużych prędkościach to oznacza brak czasu na jakąkolwiek reakcję na nieoczekiwaną sytuację na drodze. Policja ma statystyki, które pokazują skutki. Od 2019 roku tylko na śląskich drogach kategorii autostrad i dróg ekspresowych doszło do 39 wypadków i aż 1263 kolizji, do których przyczyniło się to właśnie dość typowe „jeżdżenie na zderzaku”. Teraz już nie będzie wolno tego robić.
– Nic nie zastąpi uwagi i koncentracji, która jest nieodzowna, bo na drodze wszystko dzieje się bardzo szybko. Musimy pamiętać, że praw fizyki oszukać się nie da i żaden pojazd nie jest w stanie zatrzymać się w miejscu. Bądźmy uważni na drodze – dodaje policjantka. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Uwaga, oszukują „na Tauron”

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Ukrywał się 24 lata, ale w końcu go złapali

Jarosław Jędrysiak7 lutego 2024