EDUKACJA. Niedawno pisaliśmy o wynikach tegorocznych matur w skali powiatu. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie udostępniła następnie wyniki tych egzaminów w poszczególnych szkołach. Jak na tle innych wypadli nasi uczniowie? Jak matura poszła w poszczególnych szkołach w powiecie?
To był wyjątkowy rok. Ale waga dobrze zdanej matury wykracza poza jeden tylko rok i może wpłynąć na powodzenie w dalszym życiu. Jakie więc szanse na taki sukces mają uczniowie, którzy decydują się na naukę w szkołach w naszym powiecie? Jak już pisaliśmy, wyniki matur w tym roku w powiecie kłobuckim są niezłe – jeśli je porównać z wynikami w województwie czy kraju. Choć znalazłoby się też coś, co można poprawić.
Słowo klucz: zdawalność
W całej Polsce maturę zdołało zdać 74,5 proc. uczniów. Lepiej poradzili sobie licealiści niż uczniowie w technikach – ale to sytuacja spodziewana, typowa. W samym województwie śląskim maturę zdało 73 proc. uczniów. A u nas w powiecie zdawalność wyniosła 74 proc. Czyli lepiej niż w średnio w województwie, ale trochę słabiej niż średnio w kraju. A jak to wygląda, jeśli wziąć pod uwagę poszczególne szkoły? Tradycyjnie już świetnie – najlepiej w powiecie – poradzili sobie uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Krzepicach. Egzamin zdało tu 94 procent uczniów. Bardzo dobry wynik, znacznie ponad wojewódzką średnią, uzyskali też zdający w III Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Kosińskiego w Kłobucku. Zdawalność wyniosła tu 88 proc. Gorzej spisali się w I LO w Kłobucku – zdało 70 procent – to wynik poniżej średniej wojewódzkiej.
Warto uczyć się u nas?
Porównajmy to ze szkołami w bliskim regionie, które też są często wybierane przez naszą młodzież. W tym roku lepszy wynik od naszych uczniów osiągnęli maturzyści z aż kilku liceów częstochowskich. Zdawalność nieco lepsza jeszcze niż w Krzepicach była w liceach: Słowackiego i LO katolickim (98 proc. – najlepsze wyniki w Częstochowie), Kopernika (97 proc.), Traugutta i III LO przy Dąbrowskiego (po 96 proc.) oraz Norwida (95 proc.). Wynik taki jak w Krzepicach osiągnęli uczniowie LO Sienkiewicza i szkoły muzycznej. Pozostałe częstochowskie licea wypadły słabiej. Patrząc w innym kierunku – na Wieluń – nieco lepszy wynik niż w Krzepicach osiągnęli maturzyści z tamtejszego LO im. Kościuszki (96 proc.), a identyczny, 94 proc. – LO im. Korczaka. Wnioski? Drobne różnice procentowe nie stanowią tak dużej różnicy, by tylko dla nich decydować się na naukę poza powiatem. Ale jednak pozostaje uznać, że w tym roku nieco lepiej matury poszły w czołowych liceach częstochowskich i w Wieluniu niż u nas. Szkół słabych u sąsiadów w ogóle nie bierzemy tu pod uwagę.
Nasze technika
Skupiając się na liceach, zostawiliśmy na chwilę technika. W naszym powiecie matura zdana została lepiej w Technikum nr 2 w Kłobucku (czyli przy 3 Maja) – 69 procent pozytywnych rezultatów. Nieco wstydliwa zdawalność na poziomie 50 proc. to w tym roku wyniki Technikum nr 1 (czyli na Zagórzu). Uczniowie „Dwójki” poradzili więc sobie lepiej niż koledzy z techników w kraju.
Wyniki z przedmiotów
W kraju średni wynik z obowiązkowego języka polskiego wyniósł 55 proc. i było o 3 punkty procentowe lepszy w liceach. W naszym powiecie najlepiej z polskiego zdali (średnio licząc) maturzyści z LO w Krzepicach, w średnią dla liceów w kraju „trafili” zdający w LO Kosińskiego. W „Jedynce” wynik był znacznie słabszy. W technikach nieźle poszedł polski w szkole na Zagórzu. Zdawalność wszędzie przekroczyła 90 proc. Szczegóły pokazujemy na wykresach.
Z angielskim jest u nas co najwyżej średnio – jeśli nie powiedzieć, że nie najlepiej. Średni wynik w kraju to 76 proc., w liceach – 82 proc. A u nas? Średnią dla liceów osiągnęli tylko maturzyści w Krzepicach. Pozostałe szkoły są poniżej tego minimum przyzwoitości. Nazywamy to tak dosadnie, bo dziś sprawne posługiwanie się angielskim to szansa na dwu-trzykrotnie lepiej płatną pracę. Wartościowi pracodawcy zwykle oczekują znajomości angielskiego. W tej materii nasze szkoły więc powinny nadrabiać straty. Bo z obecnymi wynikami – no cóż, absolwenci narażeni są na marne zarobki. Oczywiście wiemy: nie tylko szkoła uczy. Uczeń też musi wiedzieć, że to ważne.
Matematyka w polskich szkołach została zdana średnio na poziomie 56 proc. (62 – licea, 47 – technika). A u nas? Nie jest źle. W Krzepicach przekroczyli średnią o kilka punktów. Niewiele tylko słabiej poszło uczniom ze szkoły przy Skorupki. W technikach jednak średnia jest poniżej tej ogólnopolskiej. To musi martwić, skoro to właśnie szkoły techniczne. No i dlatego, że tyle się ostatnio u nas inwestuje w sprzęt do praktycznej nauki zawodów. Czy te teoretyczne braki kiedyś nie zaszkodzą?
Poziom rozszerzony
Dodajmy jeszcze, że podobnie jak w kraju także u nas uczniowie wybierali do zdawania na poziomie rozszerzonym najczęściej język angielski. To zapewne ci sami, którzy ciągną średnią z tego przedmiotu w górę. W Krzepicach średni wyniki wyniósł z tego egzaminu 67 proc. Na poziomie rozszerzonym zdawano też u nas matematykę, biologię, chemię, geografię. Głównie decydowali się na to uczniowie z Krzepic. To też jest jakiś wyznacznik jakości placówki i motywacji tych, którzy ją wybierają. Świadczy o poważnie traktowanych planach dalszej edukacji i planach zawodowych. (jar)
Facebook
YouTube
RSS