Powiat

Krzepice z najlepszym wynikiem matur!

Matura u nas znów najlepiej została zdana w Krzepicach. Jak nasze szkoły wypadają na tle innych w regionie?
Krzepice z najlepszym wynikiem matur!

EDUKACJA. Niedawno pisaliśmy o wynikach tegorocznych matur w skali powiatu. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie udostępniła następnie wyniki tych egzaminów w poszczególnych szkołach. Jak na tle innych wypadli nasi uczniowie? Jak matura poszła w poszczególnych szkołach w powiecie?

To był wyjątkowy rok. Ale waga dobrze zdanej matury wykracza poza jeden tylko rok i może wpłynąć na powodzenie w dalszym życiu. Jakie więc szanse na taki sukces mają uczniowie, którzy decydują się na naukę w szkołach w naszym powiecie? Jak już pisaliśmy, wyniki matur w tym roku w powiecie kłobuckim są niezłe – jeśli je porównać z wynikami w województwie czy kraju. Choć znalazłoby się też coś, co można poprawić.
Słowo klucz: zdawalność
W całej Polsce maturę zdołało zdać 74,5 proc. uczniów. Lepiej poradzili sobie licealiści niż uczniowie w technikach – ale to sytuacja spodziewana, typowa. W samym województwie śląskim maturę zdało 73 proc. uczniów. A u nas w powiecie zdawalność wyniosła 74 proc. Czyli lepiej niż w średnio w województwie, ale trochę słabiej niż średnio w kraju. A jak to wygląda, jeśli wziąć pod uwagę poszczególne szkoły? Tradycyjnie już świetnie – najlepiej w powiecie – poradzili sobie uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Krzepicach. Egzamin zdało tu 94 procent uczniów. Bardzo dobry wynik, znacznie ponad wojewódzką średnią, uzyskali też zdający w III Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Kosińskiego w Kłobucku. Zdawalność wyniosła tu 88 proc. Gorzej spisali się w I LO w Kłobucku – zdało 70 procent – to wynik poniżej średniej wojewódzkiej.
Warto uczyć się u nas?
Porównajmy to ze szkołami w bliskim regionie, które też są często wybierane przez naszą młodzież. W tym roku lepszy wynik od naszych uczniów osiągnęli maturzyści z aż kilku liceów częstochowskich. Zdawalność nieco lepsza jeszcze niż w Krzepicach była w liceach: Słowackiego i LO katolickim (98 proc. – najlepsze wyniki w Częstochowie), Kopernika (97 proc.), Traugutta i III LO przy Dąbrowskiego (po 96 proc.) oraz Norwida (95 proc.). Wynik taki jak w Krzepicach osiągnęli uczniowie LO Sienkiewicza i szkoły muzycznej. Pozostałe częstochowskie licea wypadły słabiej. Patrząc w innym kierunku – na Wieluń – nieco lepszy wynik niż w Krzepicach osiągnęli maturzyści z tamtejszego LO im. Kościuszki (96 proc.), a identyczny, 94 proc. – LO im. Korczaka. Wnioski? Drobne różnice procentowe nie stanowią tak dużej różnicy, by tylko dla nich decydować się na naukę poza powiatem. Ale jednak pozostaje uznać, że w tym roku nieco lepiej matury poszły w czołowych liceach częstochowskich i w Wieluniu niż u nas. Szkół słabych u sąsiadów w ogóle nie bierzemy tu pod uwagę.
Nasze technika
Skupiając się na liceach, zostawiliśmy na chwilę technika. W naszym powiecie matura zdana została lepiej w Technikum nr 2 w Kłobucku (czyli przy 3 Maja) – 69 procent pozytywnych rezultatów. Nieco wstydliwa zdawalność na poziomie 50 proc. to w tym roku wyniki Technikum nr 1 (czyli na Zagórzu). Uczniowie „Dwójki” poradzili więc sobie lepiej niż koledzy z techników w kraju.
Wyniki z przedmiotów
W kraju średni wynik z obowiązkowego języka polskiego wyniósł 55 proc. i było o 3 punkty procentowe lepszy w liceach. W naszym powiecie najlepiej z polskiego zdali (średnio licząc) maturzyści z LO w Krzepicach, w średnią dla liceów w kraju „trafili” zdający w LO Kosińskiego. W „Jedynce” wynik był znacznie słabszy. W technikach nieźle poszedł polski w szkole na Zagórzu. Zdawalność wszędzie przekroczyła 90 proc. Szczegóły pokazujemy na wykresach.
Z angielskim jest u nas co najwyżej średnio – jeśli nie powiedzieć, że nie najlepiej. Średni wynik w kraju to 76 proc., w liceach – 82 proc. A u nas? Średnią dla liceów osiągnęli tylko maturzyści w Krzepicach. Pozostałe szkoły są poniżej tego minimum przyzwoitości. Nazywamy to tak dosadnie, bo dziś sprawne posługiwanie się angielskim to szansa na dwu-trzykrotnie lepiej płatną pracę. Wartościowi pracodawcy zwykle oczekują znajomości angielskiego. W tej materii nasze szkoły więc powinny nadrabiać straty. Bo z obecnymi wynikami – no cóż, absolwenci narażeni są na marne zarobki. Oczywiście wiemy: nie tylko szkoła uczy. Uczeń też musi wiedzieć, że to ważne.
Matematyka w polskich szkołach została zdana średnio na poziomie 56 proc. (62 – licea, 47 – technika). A u nas? Nie jest źle. W Krzepicach przekroczyli średnią o kilka punktów. Niewiele tylko słabiej poszło uczniom ze szkoły przy Skorupki. W technikach jednak średnia jest poniżej tej ogólnopolskiej. To musi martwić, skoro to właśnie szkoły techniczne. No i dlatego, że tyle się ostatnio u nas inwestuje w sprzęt do praktycznej nauki zawodów. Czy te teoretyczne braki kiedyś nie zaszkodzą?
Poziom rozszerzony
Dodajmy jeszcze, że podobnie jak w kraju także u nas uczniowie wybierali do zdawania na poziomie rozszerzonym najczęściej język angielski. To zapewne ci sami, którzy ciągną średnią z tego przedmiotu w górę. W Krzepicach średni wyniki wyniósł z tego egzaminu 67 proc. Na poziomie rozszerzonym zdawano też u nas matematykę, biologię, chemię, geografię. Głównie decydowali się na to uczniowie z Krzepic. To też jest jakiś wyznacznik jakości placówki i motywacji tych, którzy ją wybierają. Świadczy o poważnie traktowanych planach dalszej edukacji i planach zawodowych. (jar)

wyniki-matur-2021_1

wyniki-matur-2021_2

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Podsumowanie wakacji 2024 na drogach powiatu kłobuckiego

Jarosław Jędrysiak11 września 2024

Uczcili strażaków, którzy oddali życie w Poznaniu

Jarosław Jędrysiak31 sierpnia 2024

Miliony na wyprawkę szkolną już na kontach rodziców

Jarosław Jędrysiak19 sierpnia 2024

Wyjazdowe sukcesy naszych orkiestr

Jarosław Jędrysiak14 sierpnia 2024

Krok ku czystszemu powietrzu w gminie Kłobuck

Jarosław Jędrysiak14 sierpnia 2024

Województwo dofinansuje dwa wozy strażackie

Jarosław Jędrysiak11 sierpnia 2024