Lipie

Dwór na nowo odkrywany

To kolejna książka, która powinna się znaleźć na półkach miłośników historii naszej małej ojczyzny. JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Dwór na nowo odkrywany

ZABYTKI. W Lipiu jest zabytkowy dwór. Nie wiedzieliście? To możliwe, bo przez lata cudem trwał w zapomnieniu, długo pełniąc rolę taką, jak wiele podobnych zabytków w minionej epoce. Teraz jego losy są odkrywane na nowo. A i zabytek ma szansę przetrwać

Tą pierwszą podjętą próbą przywrócenia historii temu miejscu jest zainicjowanie badań nad dziejami lipskiej rezydencji ziemiańskiej. I wydanie publikacji, która jest dworowi w Lipiu poświęcona. Tę publikację chcemy właśnie polecić uwadze czytelników. To atrakcyjnie skomponowane i ilustrowane wyjątkowej wartości materiałami opracowanie, które przybliża nie tylko fakty dotyczące dworu w Lipiu. Opowiada też o polskim dworze w ogóle – jako o wyjątkowym zjawisku historycznym i kulturowym. I robi to w sposób ciekawy, zajmujący.
Zebraniem materiałów do tej książki zajmowało się kilka osób. Wśród nich jest Grzegorz Mońka z żoną Magdaleną. Wymieniamy ich na pierwszy miejscu zwłaszcza dlatego, że to do nich dziś należy dwór w Lipiu. Najważniejsze zaś, że nie tylko go posiadają, ale usiłują ratować. Nie budują go na nowo – jak to się dzieje w przypadku wielu podobnych historycznych rezydencji, z wielką stratą dla nich i dla dziedzictwa narodowego. Myślą o tym, by zachować historyczne walory tego miejsca. Ba, by je na nowo odkryć. Stąd i ta książka. Ważna, bo o historii lipskiego dworu dotąd w zasadzie nie pisano inaczej niż na marginesie innych prac. Choć własne opracowania mają już inne okoliczne dawne rezydencje. W zbieraniu cennych materiałów uczestniczył też z dużą skrupulatnością Łukasz Hałka. Poszukiwał ich w dawno nieoglądanych przez nikogo materiałach archiwalnych, w starych drukach. Przypadek sprawił, że nie on sam został autorem tej książki. Rolę tę powierzono komu innemu.
Autora wspominamy na końcu. Niech tu jednak „ostatni będą pierwszymi”. Radosław Herman to archeolog, historyk, badacz dziejów i odkrywca wielu tajemnic – podobnie lokalnych historii jak ta, która dotyczy dworu w Lipiu. To doświadczony popularyzator nauki, znany widzom z dokumentalnego serialu telewizyjnego „Misja Skarb”. To też badacz tutejszej lokalnej historii, z którego współudziałem odbywały się pierwsze od lat wykopaliska na zamku w Dankowie i w Krzepicach. Przede wszystkim jednak to autor, który ma to, co najcenniejsze: lekkie pióro. Jego opowieść o dworze polskim w ogóle – i o tym lipskim w szczególności – czyta się jak ciekawą gawędę przy ognisku. Jednocześnie nie tracąc pewności, że każdy fakt, jaki autor podaje, jest sprawdzony i przez naukę zbadany.
Dodajmy, że dwór w Lipiu ma swój własny profil na Facebooku. Zapewne uda się tam zapytać o coś, co w związku z tym zabytkiem czy z książką wyda się warte pytania. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lipie

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Lipie

Współpraca ZSP w Lipiu dla edukacji ekologicznej uczniów

Jarosław Jędrysiak16 lipca 2024

Odpowiedzialna pracownica nagrodzona

Jarosław Jędrysiak11 marca 2024

Podali, kto odpowiada za odśnieżanie

Jarosław Jędrysiak7 grudnia 2023

Pojedzie do Doliny Krzemowej

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2023

„Być jak Ignacy” w Lipiu

Jarosław Jędrysiak14 czerwca 2023

Tablica pokaże jakość powietrza

Jarosław Jędrysiak30 maja 2023