Kraj

Cyfryzacja minus. Dowód tylko w urzędzie

Zmiany w dowodach wymuszają regulacje unijne.
Cyfryzacja minus. Dowód tylko w urzędzie

PRZEPISY. Zmieniły się przepisy i po dowód trzeba się znów fatygować dodatkowo do urzędu

Złożenie wniosku o dowód osobisty w formie dokumentu elektronicznego od 26 lipca nie jest już możliwe. Możliwość taka została zablokowana. Teraz wniosek o dowód można złożyć jedynie w formie pisemnej. Stawiając się przy tym osobiście w urzędzie gminy. Jedynym ułatwieniem będzie tu to, że nie musi to być własna gmina. Może to być gmina dowolna. Dane są dla urzędów dostępne online. Czyli jeśli ktoś pracuje w innym końcu kraju, nie będzie się musiał fatygować do siebie specjalnie z powodu dowodu. Co warto zaznaczyć, nic nie zmienia posiadanie profilu zaufanego czy e- -dowodu. Wniosku przez internet już się po prostu nie złoży. To taki, nazwijmy z przekąsem, program „cyfryzacja minus”. Choć tu źródło zmian tkwi nie w rządzie krajowym, a w decyzjach unijnych. To wynik dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego.
Czemu po dowód trzeba się fatygować? Chodzi o zmianę zawartości danych, które dokument zawiera. W dotychczasowych danych nie wszystko było, więc chodzi o uzupełnienie. W tym tego, czego nie da się zrobić samodzielnie. Dowód będzie też zawierał (w warstwie elektronicznej) odcisk palca osoby, którą identyfikuje. Czyli tak, jak teraz paszport. Będzie też osobisty podpis. I podpis, i odcisk palca trzeba osobiście złożyć (zostawić) w urzędzie. To dlatego trzeba się tam pofatygować.
Stare dowody, o ile nie upłynęła ich ważność, nie muszą być wymieniane. Ograniczono tylko funkcję e-dowodu związane np. z używaniem ich online. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kraj

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kraj

Zainteresowanie wyjazdami jest o ⅕ mniejsze niż w ubiegłym roku

Marcin Syguda2 czerwca 2022

Przemysław Czarnek: Od 1 września do szkół wróci przysposobienie obronne

Marcin Syguda18 marca 2022

Kierowcy ze Słowacji na polskich stacjach benzynowych. Wszyscy tankują do pełna, większość także do kanistrów

Marcin Syguda2 lutego 2022

Nowy rozkład jazdy pociągów. Zmiany w całej Polsce

Marcin Syguda29 sierpnia 2021

Chcesz wybudować dom? Te projekty pobierzesz za złotówkę

Marcin Syguda14 sierpnia 2021

Nowy sondaż dla „Wydarzeń” Polsatu. PiS na czele, Polska 2050 ze spadkiem

Marcin Syguda1 lipca 2021