Kraj

Kierowcy ze Słowacji na polskich stacjach benzynowych. Wszyscy tankują do pełna, większość także do kanistrów

goral.info.pl
Kierowcy ze Słowacji na polskich stacjach benzynowych. Wszyscy tankują do pełna, większość także do kanistrów

Stacje benzynowe na pograniczu polsko-słowackim w Tatrach osiągnęły we wtorek 1 lutego rekordowe obroty. Po tym jak rząd obniżył z 23 na 8 proc. podatek VAT na paliwa do Polski po benzynę czy olej napędowy przyjechali tu nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale i obywatele Słowacji mieszkający blisko granicy.

W godzinach popołudniowych na stacjach benzynowych w Chyżnym i Jabłonce (pow. nowotarski), a także Bukowinie Tatrzańskiej (pow. tatrzański) stały kolejki kilkudziesięciu samochodów na słowackich numerach rejestracyjnych.

„Zatankuję cały bak i jeszcze dwa 50 l kanistry”
— Przyjechaliśmy do Polski zatankować, bo po tym jak wasz rząd obniżył VAT na paliwa, cena benzyny czy diesla są super niskie w porównaniu z tym, co płacimy w kraju — mówi w rozmowie z Onetem Peter Jablak, którego spotkaliśmy na stacji paliw w Bukowinie Tatrzańskiej. — Tu litr oleju napędowego kosztuje 5,39 zł (1,17 euro). Na stacji w Popradzie za 1 l ropy płacę 1,49 euro, czyli 6,48 zł. To ponad złotówka różnicy. Dlatego zatankuję cały bak i jeszcze dwa 50 l kanistry — dodaje.

Inny kierowca ze Słowacji, z którym rozmawiał Onet, przyznaje, że w Polsce i przed obniżeniem VAT-u paliwo było tańsze niż na Słowacji. — Różnica była jednak na poziomie 30-35 groszy — mówi Jano Chovaniec. — To powodowało, że ewentualną oszczędność przy dystrybutorze przepalało się samą jazdą na tankowanie do Polski. Teraz jest inaczej.

Co ciekawe, dużo taniej niż na stacjach w rejonie Bukowiny Tatrzańskiej i Zakopanego Słowacy zatankują po zachodniej stronie Tatr, czyli właśnie w Jabłonce, Chyżnym czy Czarnym Dunajcu. Tu litr benzyny 95 oktanowej kosztował we wtorek 1 lutego 5,21 zł. Dla porównania, w tym samym czasie 1 l PB95 na stacji w słowackiej Trzcianie (10 km odległości od granicy z Polską) wynosiła 1,52 euro (w przeliczeniu 6,94). Zysk na jednym litrze to więc dla mieszkańców Słowacji aż 1,74 zł.

źródło: onet.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kraj

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Kraj

Zainteresowanie wyjazdami jest o ⅕ mniejsze niż w ubiegłym roku

Marcin Syguda2 czerwca 2022

Przemysław Czarnek: Od 1 września do szkół wróci przysposobienie obronne

Marcin Syguda18 marca 2022

Nowy rozkład jazdy pociągów. Zmiany w całej Polsce

Marcin Syguda29 sierpnia 2021

Chcesz wybudować dom? Te projekty pobierzesz za złotówkę

Marcin Syguda14 sierpnia 2021

Cyfryzacja minus. Dowód tylko w urzędzie

Jarosław Jędrysiak11 sierpnia 2021

Nowy sondaż dla „Wydarzeń” Polsatu. PiS na czele, Polska 2050 ze spadkiem

Marcin Syguda1 lipca 2021