POGOTOWIE. Dodatkową karetkę pogotowia dla Pogotowia Ratunkowego w Kłobucku zakupiono dzięki środkom unijnym, które przekazało Ministerstwo Zdrowia
Nowy ambulans przystosowany jest do transportu maksymalnie jednego pacjenta na noszach oraz trzyosobowego zespołu specjalistycznego bądź podstawowego ratownictwa medycznego. Jest to formalnie rzecz biorąc ambulans sanitarny typu B, który może być też wykorzystywany jako ambulans typu S i P.
Co to za tajemnicze literki? To typy ambulansów opisywane polskimi normami i wytycznymi Narodowego Funduszu Zdrowia. Normy przewidują karetki typu A, B i C. Typ A jest do przewozu osób, których życie nie jest zagrożone. To więc taki wariant najprostszy. Typ C to jednostka umożliwiająca intensywną opiekę nad pacjentem. Czyli to ambulans najbardziej zaawansowany. Ten, który trafił do kłobuckich ratowników, jest czymś pośrednim. Typ B określa się jako ambulans ratunkowy, w którym też możliwa jest podstawowe leczenie i monitorowanie stanu pacjentów. Potwierdzają to też literki S i P. To typy wyróżniane w ratownictwie medycznym. Karetka P to typ podstawowy. Karetka S to ambulans reanimacyjny używany w stanach zagrożenia życia (dawniej „erka”). Krótko mówiąc: nowy sprzęt kłobuckiego pogotowia będzie mógł spełniać takie właśnie kluczowe zadania.
Jak informuje starostwo powiatowe, nowy ambulans wraz z częściowym wyposażeniem trafił na wyposażenie zespołu ratownictwa medycznego, działającego w Zespole Opieki Zdrowotnej w Kłobucku, w związku z realizacją projektu związanego z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz innych chorób zakaźnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Karetka wraz z częściowym wyposażeniem kosztowała ponad 550 tysięcy złotych. Pół miliona w tej kwocie to dofinansowanie z Funduszu Europejskiego. (jar)
Facebook
YouTube
RSS