Koszęcin

Roztańczone „Cietrzewisko” w Koszęcinie

Roztańczone „Cietrzewisko” w Koszęcinie

IMPREZA. Koncertem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” zakończył się w niedzielę trzydniowy XI Piknik Leśno-Łowiecki „Cietrzewisko”. Impreza ta, o charakterze edukacyjno-ekologicznym, jest inspirowana bogactwem koszęcińskiej przyrody oraz tradycji leśno-łowieckich kultywowanych w tym regionie. Odbywała się w dwóch lokalizacjach – na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie oraz Nadleśnictwa Koszęcin

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią była to już jedenasta edycja popularnej imprezy, która swoim niepowtarzalnym klimatem przyciąga wielu miłośników lasu i kultury łowieckiej. Bogaty program pikniku pozwala bliżej poznać pracę leśników oraz leśno-łowieckie tradycje, co zapewnia zarówno walory edukacyjne, jak i doskonałą zabawę w plenerze.
Konkursy i pokazy
– Na początek tegorocznego „Cietrzewiska” odbył się Leśny Dzień Edukacyjny, w którego ramach zaprezentowały się szkoły średnie i uczelnie wyższe kształcące na kierunkach leśnych. Gościło ich Nadleśnictwo Koszęcin. Drugi dzień rozpoczął się od współzawodnictwa sygnalistów myśliwskich w ramach X Śląskiego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej oraz Konkursu Sygnalistów Myśliwskich. Przesłuchania odbywały się w siedzibie Nadleśnictwa Koszęcin. Laureatów poznaliśmy podczas koncertu galowego w siedzibie Zespołu „Śląsk”. Od sobotniego poranka trwały także widowiskowe zawody drwali w ramach Mistrzostw Polski Drwali. Po dwudniowych zmaganiach najlepsi spotkali się na podium dzień później – informuje Agnieszka Kukuła, rzeczniczka zespołu „Śląsk”.
Wśród dodatkowych atrakcji goście „Cietrzewiska” mogli zobaczyć m.in. pokazy ptaków drapieżnych, odwiedzić stoiska promocyjno-edukacyjne Lasów Państwowych, a dzieci mogły wziąć udział w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez leśników. Można było zwiedzić m.in. wystawy egzotycznych trofeów myśliwskich, malarstwa o tematyce łowieckiej. Nie zabrakło stoisk rękodzielników, stoisk wystawienniczych producentów sprzętu do obróbki drewna oraz znakomitej kuchni śląskiej i myśliwskiej pod hasłem „Dobre z lasu”.
Występy śląskich gwiazd
Jak co roku nie mogło także zabraknąć muzycznych atrakcji. Organizatorzy zaprosili publiczność na koncerty gwiazd śląskiej sceny rozrywkowej: Damiana Holeckiego, Koli i Juli oraz Sylwii Drzewieckiej. Wystąpiła także: Orkiestra Dęta z Mykanowa wraz z zespołem mażoretek Presto oraz Zespół Reprezentacyjny Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego. Koncert gospodarza imprezy, Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, z programem „A to Polska właśnie” zakończył w niedzielny wieczór jedenastą edycję Pikniku Leśno-Łowieckiego „Cietrzewisko”.
Podczas tegorocznego „Cietrzewiska” odbyło się także Narodowe Czytanie 2021. W ramach prezydenckiej akcji propagującej znajomość literatury narodowej, przy wspólnej lekturze „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, spotkali się przedstawiciele każdego pokolenia czytelników. Wieczorem można było dodatkowo obejrzeć film w reż. Tomasza Zygadło pt. „Moralność pani Dulskiej”. (as)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszęcin

Więcej w Koszęcin

Zespół „Śląsk” pojedzie na Expo 2020

Adam Świerczyński10 czerwca 2021

Ewakuacja DPS w Koszęcinie. Jest tam 17 zakażonych

Adam Świerczyński2 kwietnia 2020

Zbigniew Cierniak Osobowością Kultury Sukcesu

Adam Świerczyński5 marca 2020

Wielki pokaz historycznych zaprzęgów

Ewa Chojnacka9 sierpnia 2019

Cietrzewisko i mistrzostwa drwali po raz dziewiąty!

Adam Świerczyński7 sierpnia 2018

Koszęciński basen na drugim miejscu w województwie

Adam Świerczyński10 stycznia 2018