Materiał zewnętrzny

Koniec kryzysu na rynku pracy w Częstochowie?

ARCH.
Koniec kryzysu na rynku pracy w Częstochowie?

Spadek bezrobocia jako dobry zwiastun dla rynku pracy w Częstochowie

Za sprawą pandemii COVID-19 i wprowadzonych obostrzeń wielu mieszkańców straciło pracę w Częstochowie, tym samym zasilając szeregi osób bezrobotnych. Dziś stopa bezrobocia w mieście stopniowo maleje. Czy są szanse na powrót do sytuacji sprzed pandemii i kiedy może to nastąpić?
Rynek pracy w Częstochowie: co wpływa na jego kondycję?
Pandemia COVID-19 negatywnie odbiła się na częstochowskim rynku pracy. Spowodowała ona wzrost bezrobocia, jednak, jak pokazują statystyki, obecnie sytuacja ulega stopniowej poprawie. Świadczą o tym również liczne oferty pracy w Częstochowie zamieszczane w serwisach pracy, np. tutaj
Jak podaje Wyborcza, według dyrektora PUP, Piotra Urbaniaka, do czynników wpływających na obecną kondycję rynku pracy należą m.in. dostępna praca sezonowa czy działania urzędu zmierzające do aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych. Istotną rolę odgrywają także obostrzenia związane z COVID-19 oraz planowane inwestycje, dzięki którym zwiększy się liczba miejsc pracy dla mieszkańców miasta. 
Malejąca stopa bezrobocia w Częstochowie
Rynek pracy w Częstochowie przed pandemią był w dobrej kondycji, a stopa bezrobocia w styczniu 2020 r. wynosiła 3,0 proc. Według danych opublikowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie sytuacja zmieniła się w kwietniu 2020 r. – z powodu obostrzeń bezrobocie wzrosło do 3,3 proc. W grudniu 2020 wynosiło ono już 4,2 proc., a w lutym 2021 – 4,5 proc. Od marca 2021 r. stopa bezrobocia w Częstochowie maleje – wynosiła kolejno: 
• w marcu – 4,5 proc.,
• w kwietniu – 4,4 proc.,
• w maju – 4,2 proc.,
• w czerwcu – 4,1 proc.,
• w lipcu – 4,0 proc.
Wiele wskazuje na to, że – o ile nie dojdzie do wprowadzenia kolejnych obostrzeń, które negatywnie wpłyną na liczbę miejsc pracy w Częstochowie – bezrobocie będzie coraz niższe. Jeżeli ten malejący trend utrzyma się, są szanse na to, że odsetek osób nieaktywnych zawodowo niebawem powróci do poziomu ze stycznia 2020 r. W marcu 2021 r. Piotr Urbaniak ocenił, że może to nastąpić w ciągu kolejnego roku.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiał zewnętrzny

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Materiał zewnętrzny

Przeprowadzka na terenie Katowic – jak pozbyć się odpadów wielkogabarytowych?

Redakcja10 maja 2024

Jak wybrać odpowiednią polisę na zagraniczne wakacje?

Redakcja8 maja 2024

Borelioza a odszkodowanie – co warto wiedzieć?

Redakcja13 marca 2024

Jak można zapłacić za autostrady w Polsce?

Redakcja5 września 2023

Wyjazd motocyklem w trasę – o czym warto pamiętać?

Marcin Syguda24 maja 2023

Kupno samochodu krok po kroku — o czym pamiętać?

Redakcja25 kwietnia 2023