POLICJA. CBŚP, SOK i prokuratura rozbiły gang, którego członkowie w różnych rejonach Polski, także w naszym województwie, okradali pasażerów pociągów. Służby zwracają się z apelem do osób, które padły ofiarą gangu w pociągach dalekobieżnych, a nie zgłosiły tego faktu organom ścigania, o kontakt z policjantami
Do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie dokonywali kradzieży i rozbojów, doszło dzięki wielomiesięcznej ścisłej współpracy policjantów z Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji, prokuratorów Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, funkcjonariuszy Wydziału do Spraw Operacyjno-Prewencyjnych i Bezpieczeństwa Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei i pracowników przewoźnika dalekobieżnego. W wyniku podjętych działań ustalono, że od kilku lat w pociągach na terenie województwa podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i mazowieckiego – na trasie danego pociągu – działała zorganizowana grupa przestępcza, której członkowie okradali podróżnych podczas snu. Ich łupem padały głównie pieniądze znajdujące się w podręcznych saszetkach, odzieży czy bagażu.
Według funkcjonariuszy sprawcy dokonywali również rozbojów na podróżnych, doprowadzając ich wcześniej do stanu upojenia alkoholowego. Z zebranego materiału wynika, że niektóre osoby mogły być doprowadzone do stanu nieprzytomności za pomocą środków farmaceutycznych dosypanych do napojów.
Ofiarami gangu padali głównie obcokrajowcy, co pozwalało przypuszczać członkom grupy, że przestępstwa nie zostaną zgłoszone organom ścigania. Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie gangu byli także agresywni wobec konduktorów, których próbowano zastraszyć groźbami. Podejrzanym o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą jest mieszkaniec Warszawy, 30-letni Robert B.
Policjanci CBŚP zatrzymali 7 podejrzanych. Podczas przeszukania miejsc pobytu oraz rzeczy podejrzanych zabezpieczono środki farmakologiczne i narzędzia najprawdopodobniej wykorzystywane podczas dokonywania przestępstw. Przejęto także monety kolekcjonerskie oraz pieniądze w różnej walucie: polskiej, ukraińskiej i euro.
Prowadzący śledztwo nie kończą na tym współpracy ze Strażą Ochrony Kolei i przewoźnikiem oraz zapowiadają kolejne działania. Jednocześnie zwracają się z apelem do osób, które padły ofiarą w pociągach dalekobieżnych, a nie zgłosiły tego faktu organom ścigania, o kontakt z policjantami CBŚP pod numerem telefonu 477 218 984. (as)
Facebook
YouTube
RSS